начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Параграф 4

Казуси за недвижими имоти


Параграф 4

Мнениеот Миг 17 » 19 Юли 2004, 09:55

Притежавам от 35 години парцел земеделска земя по крайбрежието. Мястото е зекупено от покойния ми баща надлежно с нотариален акт от собственик, който пък го е закупил от друг, също с нотариален акт и всичките необходими документи.
Преди месец, отивайки за справка в техн. отдел на общинвата узнавам че парцелът се води на друг собственик, който е представил нот. акт от 1929 год. и поземлената комисия е удовлетворила молбата му. Цитира се параграф 4, но аз съм сигурен, че това се отнася до земи дадени по някакво постановление от татово време, а аз имам два нотариални актове, най-новият от които е от1992 год плюс скица на мястото. Може ли някой да ми обясни тази далавера(мястото е атрактивно) като се има впредвид, че то не е пустещо и аз почти живея там от близо 20 години и плащам данъци за които получавам съобщения всяка година от данъчната служма на въпросния кройморски град. Не съм местен, но ме познава половината население. В старата разписна книга е записано моето име, а в новата - фокус - името на собственика, който даже не е виждал имота. Ще мога ли да се преборя с общинарите без съд?
Миг 17
 

Re: Параграф 4

Мнениеот рени » 19 Юли 2004, 13:05

предлаганият от мен отговор е в съкратен вариант, но все пак основното е следното :
В §4 от ПЗР на ЗСПЗЗ е записано, че се прекратява правото на ползване в/у зем земи, предоставени на граждани по силата на изрично посочените актове. При кумулативното наличие на няколко предпоставки съществуващото право на ползване се трансформира в право на собственост.
§4к от с.з. - за земите по §4 се изработва помощен план и план на новообразувани имоти (ПНИ)
С правилника към закона се определя реда, по който се изработват тези планове, обжалват и влизат в сила.
Приетите планове се съобщанат от общинската администр. на заинт. лица чрез обявление в ДВ. В 1-месечен срок от обявлението з.л. могат да правят писмени възражения до кмета на общината . Във възражението се записва с/у кой план е, номера на имота и в какво се състои неточността., като се прилагат копия от документи за собственост и др. Депозира се в деловодството на съот. община. След това има процедура по разглеждане на възраженията и взима решение по направените възражения - дали ги приема или не. След това вече окончателния ПНИ се одобрява със заповед на обл. у-тел , която се обнародва в ДВ. Същата подлежи на обжалване пред съответния Окр. Съд в 14-дневен срок от публикуването в ДВ. В жалбата се посочва коя заповед се обжалва, ПНИ на коя местност и номера на имота по новообр. план, както и допуснатата грешка и искането към съда.Жалбата, ведно с доказателствата се депозират в деловодството на обл. администрация.
рени
 

Re: Параграф 4

Мнениеот ipon » 19 Юли 2004, 21:06

кой владее имота ?beati possidentes! блажени са владеющите!
ipon
Потребител
 
Мнения: 279
Регистриран на: 14 Сеп 2003, 10:20

Re: Параграф 4

Мнениеот Иван » 20 Юли 2004, 15:26

Какво точно е посочено в решението на ПК като разпоредба от закона, няма значение от гледна точка на ориентирането ви в казуса и положението. Неправилното посочване може да бъде основание за оспорване действителността на решението.
За да Ви се даде правилна консултация, най-добре е да се обърнете към адвокат в града Ви, който адвокат да работи в сферата на реституцията и собствеността на недвижимите имоти. От написаното от Вас става ясно, че Вие имате нотариален акт от 1992г и притежавате имота от 35 години /или баща Ви го притежава от тогава?? Нещо не ми е ясно-как имате два нотариални акта? И двата ли са на ваше име?
Най-добре е адвокат да види черно на бяло какво имате Вие, и какво другия собственик. Не е невъзможно ПК да издаде това решение-случвали са се и по-невероятни неща. Тези комисии могат да бъдат наречени още разбойнически, грабителски, пиратски, правнонеграмотни, клиентелистки,............. и мн.др. подобни. Такива каши забъркаха с реституцията, че сигурно още 20 г. ще има дела.
Иван
 

Re: Параграф 4

Мнениеот Миг 17 » 21 Юли 2004, 10:43

Иване, благодаря
Разбира се, че това са разбойници - те не желаят да ме информират как са стигнали до това нелепо решение - от друга страна геодезистите от общината застават зад това решение и са непреклонни, че въпросът може да се реши само чрез съд. Аз ще стигна до съда, но вероятно, чрез прокуратурата - не е моят случай единствен. Не знам само дали местната районна прокуратура ще се отнесе сериозно - те всички са вързани. Дайте ми съвет. Що се отнася до д9вата нотар. акта - еидиния е на името на баща ми , а другия е във връзка с прехвърляне чрез дарение частта на майка ми на мое име. Това е.
Миг 17
 

Re: Параграф 4

Мнениеот Сър Боб » 21 Юли 2004, 11:01

Ипон е прав - блажени са владеещите. Ако си владял имота повече от 10 години, дори да си бил недобросъвестен, просто иди при нотариус и на базата на обстоятелствена проверка си извади констативен нотариален акт за собственост. Позицията ти е желязна според мен, не си струва да се занимаваш с прокуратура, въпреки че и това е вариант, макар и краен.
Сър Боб
 

Re: Параграф 4

Мнениеот Сър Боб » 21 Юли 2004, 11:01

Ипон е прав - блажени са владеещите. Ако си владял имота повече от 10 години, дори да си бил недобросъвестен, просто иди при нотариус и на базата на обстоятелствена проверка си извади констативен нотариален акт за собственост. Позицията ти е желязна според мен, не си струва да се занимаваш с прокуратура, въпреки че и това е вариант, макар и краен.Миг 17 написа:

> Притежавам от 35 години парцел земеделска земя по
> крайбрежието. Мястото е зекупено от покойния ми баща надлежно с
> нотариален акт от собственик, който пък го е закупил от друг,
> също с нотариален акт и всичките необходими документи.
> Преди месец, отивайки за справка в техн. отдел на общинвата
> узнавам че парцелът се води на друг собственик, който е
> представил нот. акт от 1929 год. и поземлената комисия е
> удовлетворила молбата му. Цитира се параграф 4, но аз съм
> сигурен, че това се отнася до земи дадени по някакво
> постановление от татово време, а аз имам два нотариални актове,
> най-новият от които е от1992 год плюс скица на мястото. Може ли
> някой да ми обясни тази далавера(мястото е атрактивно) като се
> има впредвид, че то не е пустещо и аз почти живея там от близо
> 20 години и плащам данъци за които получавам съобщения всяка
> година от данъчната служма на въпросния кройморски град. Не съм
> местен, но ме познава половината население. В старата разписна
> книга е записано моето име, а в новата - фокус - името на
> собственика, който даже не е виждал имота. Ще мога ли да се
> преборя с общинарите без съд?
Сър Боб
 

Re: Параграф 4

Мнениеот donna » 21 Юли 2004, 18:53

ето го реда

Закон за кадастъра и имотния регистър

Чл. 53. (1) Одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри могат да се изменят:
1. когато съдържат непълноти или грешки;
2. когато са одобрени при нарушение на закона;
3. когато се нанасят допълнителни кадастрални данни по реда на чл. 34, ал. 1.
(2) Непълнотите или грешките на основните данни в кадастралната карта и кадастралните регистри се допълват или поправят по молба на заинтересуваното лице. Когато непълнотите или грешките са свързани със спор за материално право, те се отстраняват след решаването му по съдебен ред.
(3) Непълнотите и грешките по ал. 1, т. 1 се установяват на самото място от службата по кадастъра с акт, който се подписва от съставителя, заявителя и пряко заинтересуваните собственици.
Чл. 54. (1) Измененията в кадастралната карта и кадастралните регистри по тази глава се одобряват със заповед от изпълнителния директор на Агенцията по кадастъра или от овластен от него началник на служба по кадастъра. Заповедта се съобщава на заинтересуваните лица по реда на Гражданския процесуален кодекс.
(2) (Доп., ДВ, бр. 36 от 2004 г.) Заповедта по ал. 1 може да се обжалва по реда на Закона за административното производство пред окръжния съд по местонахождението на имота.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Параграф 4

Мнениеот donna » 21 Юли 2004, 19:19

тоест да допълня виж какво точно е записано в кадастъра , предполагам от написаното че е другият собственик , реда е както ти го цитирах
да не би да става въпрос за Балчик
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Параграф 4

Мнениеот bgjurist » 21 Юли 2004, 19:52

Колеги, може и без прокуратура, но е желателно да се сезира и тя. В този случай поне ще ограничи свободата на действие на съответните заинтересувани лица. Не съм видял документи и не мога да бъда по-конкретен. Независимо че Районната прокуратура може да се отнесе недобросъвестно (това предварително не може да се знае), има си и Аелативна прокуратура, и Върховна касационна прокуратура. Не виждам нуждата от издаването на констативен нотариален акт - такива актове вече са налице. Предполагам, че без съд няма да стане нищо, така че, бъдете готов.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: Параграф 4

Мнениеот G » 21 Юли 2004, 23:53

Само ipon да четете ви стига ...
G
 

Re: Параграф 4

Мнениеот Иван » 22 Юли 2004, 09:59

Не може да бъде придобит недвижим имот на основание давностно владение, продължило повече от 10 години, ако вече е придобит на друго основание-в случая дарение. Така че не само няма нужда от обстоятелствена проверка, тя е недопустима.
Иван
 

Re: Параграф 4

Мнениеот lu » 22 Юли 2004, 21:09

za zemite pridobiti po paragraf 4 ot ZPZZ ne moge da se protivopostavq davn. vladenie len speciali derogaci legis generali, ako ne grewa dami i gospoda !
lu
 

Re: Параграф 4

Мнениеот desisulava » 23 Юли 2004, 12:24

Ако е цитиран §4 к - отговорът ми е да.
Дали ще се пребориш с общинарите - без съдебни дела - това зависи не от теб, а от тяхното отношение по прилаганена закона.
За коментираното място има ли изготвен двоен кадастър, а и от обясненията ти не става ясно ти собственик ли си по реституция или си закупил мястото от ползвател по някое от Постановленията преди 1989 г.?
desisulava
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта


cron