начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Продажба на имот - рискове

Казуси за недвижими имоти


Продажба на имот - рискове

Мнениеот Георги Стефанов » 11 Юли 2004, 02:31

Здравейте, предстои ми да продам имот следващата седмица в град Пазарджик. Намерих клиент от обява във вестник без агенция. Интерсува ме какви са рисковете за мен като продавач при положение че не ползвам брокер, както е моя случай. Във форума пише повече за купувачите. За момента купувача искаше от мен ксерокопие на нот. акт, и каза че ще провери за тежести на имота и евентуални ипотеки, уговорихме се да платя данъците за тази година. Разбрахме се другата седмица преди да подпишем договора да получа парите.

За какво да внимавам че съм малко притеснен.
Доколкото разбрах аз като продавач е добре да избера нотариус....

Благодаря ви много за евентуалните отговори....
Георги Стефанов
 

Re: Продажба на имот - рискове

Мнениеот донна » 11 Юли 2004, 08:44

ако питате мен ресковете са сащите и като ползвате брокер , последният е посредник между страните , е вярно е че много пъти тежестите дан.оценка ,че и написването на НА го поемат те ,там обаче си плащате комисионна

копие от НА продавача е поискал за да го приложи към молбата за тежести , тя се подава до службата по вписванията и към нея се прикача копие от акта , разбира се трябва да си платите данъците за да можете да прехвърлите имота , разбира се парите ги получете преди подписване на НА

Всекий нотариус ще ви поиска едни и същи документи и едни и същи такси ,така че изберете при кого ще изповядата сделката и уговорете датата и часа
донна
 

Re: Продажба на имот - рискове

Мнениеот Гери » 11 Юли 2004, 10:51

Не искам да ви плаша, намеренията на човека могат да са и съвсем добросъвестни, но зачестиха измамите с недвижими имоти. Фалшифицират се подписи, продават се с фалшиви пълномощни... Какво ли още не. По добре е да се консултирате с колега в Пазарджик, който се занимава с имотни казуси.
Гери
 

Re: Продажба на имот - рискове

Мнениеот Георги Стефанов » 11 Юли 2004, 12:05

В какъв смисъл да се консултирам. Какво да го питам? Това което питам и във форума така ли?

И друго което ме интерсува. Имота може ли да се прехвърли без предварителен договор. Защото ние не сме правили такъв. Ще се срещнем направо при нотариуса.

Доколкото разбрах ако не се платят данъците на имота той не може да се прехвърли. Освен тогава да не ги плащам до деня на прехвърлянето, въпреки че той предлагаше да ги плати вместо мен и после да ги приспаднем....
Георги Стефанов
 

Re: Продажба на имот - рискове

Мнениеот donna » 11 Юли 2004, 12:35

разбира се че имота може да се прехвърли и без предварителен договор
предварителния договор се сключва с цел всяка от страните по предварителния договор може да предяви иск за сключване окончателния договор. В такъв случай договорът се счита сключен в момента, в който решението на съда влезе в законна сила. С него може да се уговори и задатък ,предполагам ,че не желаете да се стига до там .

данък сгради вземете да си го платите поне няколко дена преди сделката или се съгласете с варианта който ви е предложил да го плати и да го приспадне ,защото все пак купувача трябва да плати 2% данък за придобиване на имота /съгласно ЗМДТ /преди изповядването на продажбата при нотариус
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Продажба на имот - рискове

Мнениеот донна2 » 11 Юли 2004, 12:38

А и ако не платите тоя данък сгради това ще се отрази в данъчната оценка , такава извадихте ли вече
донна2
 

Re: Продажба на имот - рискове

Мнениеот Георги Стефанов » 11 Юли 2004, 14:56

Благодаря ви много за отговорите....
Не знаех че аз трябва да направя данъчна оценка... Зная че е един от документите необходими за прехвърляне., но си мислех че купувача ще го направи...тъй като не стана дума за това. Предполагам това става в данъчното.


Значи процедурата ще е следната:
Представяме документите на нотариуса.
Получавам парите (в брой или банков път)
После се подписва новия нотариален акт (като аз получавам също оригинал)
Вписва се сделката в регистъра.


Назад във форума четох друго:
Че първо се подписва нотариалния акт. После се плаща. И след това нотариуса вписва сделката в регистъра. Или не съм разбрал....
Георги Стефанов
 

Re: Продажба на имот - рискове

Мнениеот донна2 » 11 Юли 2004, 15:19

първо молбата за данъчна оценка се подава лично от собственика или от друго лице ,но тоя другия трябва да има изрично нотариално заверено пълномощно от собственика инъче няма да я приемат ,издава се в 2 седмичен срок ,може и по рано ,затова още утре платете данък сгради и подайте молба за данъчна оценка в съответното данъчно подразделение , безплатно е

второ имота има ли земя ,ако има следва скица ,издава се от общината в 7 дневен срок , молбата от съответното гише на общината ,там ще ви съобщят и съответната такса за услугата ,ако е земеделска земя скицата се издава от общинска служба земеделие и гори /бивша поземлена комисия/

трето имота съсобствен ли е от написаното предполагам ,че не е щото там следва да спазите чл.33 от ЗС
Чл. 33. Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение.
Ако декларацията по предходната алинея е неистинска или ако третото лице купи частта на съсобственика при условия, уговорени привидно във вреда на останалите съсобственици, заинтересованият съсобственик може да изкупи тази част при действително уговорените условия. Искът трябва да се предяви в двумесечен срок от продажбата.
Ако съсобственикът не плати дължимата поради изкупуването сума в месечен срок от влизането на решението в сила, това решение се счита обезсилено по право.

ЧЕТВЪРТО ако имота е наследствен се представя удостоверение за наследници ,издава се от общината

пето ако имота е съпружеска имуществена общност имата се продава от двамата съпрузи или единия с пълномощно от другия

шесто ако имота е собственост на единия съпруг,но е семейното жилище/там живее семейството ви / ще го продадете със съгласието на другия съпруг

за начина на плащането както сте се разбрали с купувача най-добре е преди сделката ,по принцип банките /ако имота е с ипотечен кредит/ отпускат сумата на продавача чак след като се впише акта и ипотеката и след като им се представи удостоверение от службата по вписванията ,че върху имота има само тяхна ипотека първа по ред , но вашия купувач доколкото разбирам не купува с кредит

най-доброто което може да направите или да наемете адвокат ,който да ви прегледа всички документи или утре направо при нотариуса той ще ги прегледа и ще ви обясни всичко което е нужно за изповядването и



,
донна2
 

Re: Продажба на имот - рискове

Мнениеот Георги Стефанов » 11 Юли 2004, 18:45

Благодаря ти Донна....за изчерпателния отговор. Радвам се че отдели време да ми отговориш

Апартамента който продаваме доколкото виждам в нотариалния акт е без земя. Пише само:
..........................................................
застроен върху площ NN
...........................................................
и правото на строеж при съседи на жилището: двор, ап.45 и ап.47 и на избата: мазе N:20 и мазе N:18 и коридор

Не разбирам само какво прави думата двор в НА.
Георги Стефанов
 

Re: Продажба на имот - рискове

Мнениеот донна2 » 11 Юли 2004, 21:35

думата двор е без значение в случая може би е някаква грешка или съседи на блока от към външната страна , при мен така е с тавана- "отсреща двор" никакъв проблем , явно някога са ги писали така
донна2
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron