начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Казус с изпълнително дело във връзка с придобивна давност...

Казуси за недвижими имоти


Казус с изпълнително дело във връзка с придобивна давност...

Мнениеот Стоян » 01 Юли 2004, 16:02

Законосъобразни и валидни ли са предприети от съдия-изпълнителя принудителни действия за въвод във владение на възложен имот от публична продан /продаден ми с измама от предишния собственик/, след като по изп. дело не са искани и предприемани такива по-вече от две години /точно 4 години/ от датата на възлагането /1995-1999/? На основание чл. 330 ал.1 б."д" ГПК изпълнителното дело се прекратява EX LEGE, но няма постановление на съдия-изпълнителя за прекратяването му. Съдебната практика сочи, че срокът по този член е "ПРЕКЛУЗИВЕН" и правотношението се прекратява по силата на закона, а не от това дали има постановление на съдия-изпълнителя, което само прогласява този факт в правния мир. Изпълняемото право си остава и действителният собственик може да поиска образуване на "НОВО ИЗПЪЛНИТЕЛНО ДЕЛО" по което да се осъществи въвода. Съдия-изпълнителят обаче твърди, че е налице висящо изпълнително дело след като още няма въвод, действията които предприема са валидни и законосъобразни, следователно са прекъснали придобивната давността на основание чл 116 "в" ЗЗД. Чел съм, че преклузивните срокове се следят и прилагат служебно от съдебната система, част от която е и СИС, но очевидно това не се изпълнява. Въпросът е прекъсната ли е придобивната давност при този казус и кой може да накара СИС да прилага законите ??? Като трето лице аз не мога да обжалвам действията на съдия-изпълнителя, разполагам единствено с иск за собственост срещу въвода във връзка с чл.79 ЗС, но дали е изтекла валидно давността /2003 г./ в моя полза при този казус. Естествено ще наема адвокат "когато му дойде времето" засега съм само любопитен какво аджеба ще се случи.
Благодаря предварително.
Стоян
 

Re: Казус с изпълнително дело във връзка с придобивна давнос

Мнениеот донна 2 » 01 Юли 2004, 21:04

прав си в случая пиши жалба против действията на съдия изпълнителя ,по мое мнение не е прекъсната погасителната давност и май си е изтекла в твоя полза

взискателя след като не е предприел действия по изп.дело 2г. съдия изпълнителя следва да го прекрати ,и като го прекрати оня ако иска да го образува на ново ,негов проблем да не е спал
донна 2
 

Re: Казус с изпълнително дело във връзка с придобивна давнос

Мнениеот донна 2 » 01 Юли 2004, 21:32

Стояне да те питам същия казус беше поставен преди време във форума на дир бг
не ми се рови сега там , ги ли го постави ?
донна 2
 

Re: Казус с изпълнително дело във връзка с придобивна давнос

Мнениеот Стоян » 02 Юли 2004, 09:39

До кого да я пиша тази жалба ?? През 2003 при пореден опит за въвод обжалвах /чрез нает адвокат/ действията на съдия-изпълнителя на основание чл.332 във връзка с чл.330 ал.1б. "д" ГПК, но съдът отхвърли жалбата ми поради липса на "легитимация" като трето лице и въобще не се занима с въпроса за прекратяване на изп. дело. Е мисля, че са прави. Та този съдия-изпълнител съм сигурен че ще ми прати нова призовка за въвод. Той си твърди че делото е висящо и не виждам кой може да го накара да спазва законите. Аз направих консултация при "печен" адвокат по имотни казуси и той освен това намира, че постановлението за възлагане е незаконосъобразно издадено тъй като в законовия срок не е била внесена сумата с която цената надминава взимането му /арг. чл.383, 384 ГПК/. Това е наистина така, сумата е внесена едва след 1 година по банкова сметка на длъжника /а не до съдия-изпълнителя/, но той какво е обжалвал, какво не е пълна мъгла. Знам само, че е имало дело /чел съм го/ в което със СПН е установено, че не е собственик поради валидно проведена публична продан и неизпълнението за внесена сума е санирано впоследствие. Това дело е пълна кашотина, пълно със законови нарушения, та как е било издадено и вписано възлагането без да е била внесена тази сума ?? Но мен всъщност ме интересуват само казусите свързани с изтекла в моя полза кратка придобивна давност. Мисля, че единствения начин е да искам да се установи че съм станал собственик именно на това основание /по арг. и на чл.386 ал.2 ГПК ако и по прекратеното EX LEGE изп. дело действията по въвода са незаконосъобразни/, но това ще възложа на адвоката, той най-добре знае как да се процедира. Благодаря донна 2.
Стоян
 

Re: Казус с изпълнително дело във връзка с придобивна давнос

Мнениеот донна2 » 02 Юли 2004, 11:39

жалбата против действията на съдия изпълнителя се подава чрез съдия изпълнителя до окръжния съд , в два екземплара в седемдневен срок от получаване на призовката за въвода ,държавна такса 10 лв по сметката на окръжния съд
донна2
 

Re: Казус с изпълнително дело във връзка с придобивна давнос

Мнениеот Стоян » 02 Юли 2004, 13:33

Именно, както написах такава жалба внесох в ОС, но тя бе отхвърлена и делото прекратено поради липса на "пегитимация" като трето лице не мога да обжалвам а мога да се браня само с иск за собственост срещу въвода.
Стоян
 

Re: Казус с изпълнително дело във връзка с придобивна давнос

Мнениеот донна2 » 03 Юли 2004, 00:04

да беше написал още в началото че си трето лице ,предполагам ,че си купувач на имота ,само дето не знам кога си го купил след завеждане на делото по което е издадено изпълняемото решение или преди това

ако това е след завеждане на делото може да се защитиш по реда на чл.334ал.2 от ГПК

ако не е така реда 416 ал.2 във връзка с 417 от ГПК
донна2
 

Re: Казус с изпълнително дело във връзка с придобивна давнос

Мнениеот донна2 » 03 Юли 2004, 00:20

"Това е наистина така, сумата е внесена едва след 1 година по банкова сметка на длъжника /а не до съдия-изпълнителя/, но той какво е обжалвал, какво не е пълна мъгла. Знам само, че е имало дело /чел съм го/ в което със СПН е установено, че не е собственик поради валидно проведена публична продан и неизпълнението за внесена сума е санирано впоследствие. Това дело е пълна кашотина, пълно със законови нарушения, та как е било издадено и вписано възлагането без да е била внесена тази сума ??"

след като има такова дело и решението е влязло в сила то следва да се позовеш и на него и да искаш съда служебно да го изиска и приложи към жалбата ,това направил ли си , в жалбата си отново ще се позовеш на изтеклата давност и неизвършване на изп.действия в 2г. период
донна2
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 23 госта


cron