начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Доживотно ползване, какво да направя

Казуси за недвижими имоти


Доживотно ползване, какво да направя

Мнениеот Стефан Станев » 03 Юни 2004, 10:49

Какво да направя за да осигуря на родител право на доживотно ползване върху имот на мое име. Някакъв договор ли ... Нищо не знам по тези въпроси. Помогнете ми.
Стефан Станев
 

Re: Доживотно ползване, какво да направя

Мнениеот donna » 03 Юни 2004, 11:03

можеш да им учредиш право на ползване върху имота , учредява се във формата на нотариален акт
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Доживотно ползване, какво да направя

Мнениеот Публична изпълнителка » 03 Юни 2004, 11:41

Аз пък от заглавието помислих, че питаш как да се отървеш от ползвателя (освен чрез убийство, разбира се).
Иначе Донна2 ти е отговорила.
Публична изпълнителка
 

Re: Доживотно ползване, какво да направя

Мнениеот младежа » 03 Юни 2004, 12:10

Но да знаеш, ползвателя - на него ще му се начисляват данъците.........
младежа
 

Re: Доживотно ползване, какво да направя

Мнениеот sas » 04 Юни 2004, 16:06

jтрябва да се учледи право на ползване на родителя ви с нотариален акт. ако не е посочен срок то е винаги "доживотно" за физически лица
sas
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 18 Май 2004, 12:42

Re: Доживотно ползване, какво да направя

Мнениеот Anastassia Terzieva » 06 Юни 2004, 00:21

а какво ще кажете за учредяване на право на обитаване, -
ползването на едно жилище включва правото на обитаване и правото на събиране на гражданските плодове на имота т.е доходите от наем. В този случай собственикът дължи данъците, може да отдава част от имота под наем,може да ползва част от имота но не може да попречи на лицето което има право на обитаване да го ползва в обема в който това право му е отсъпено- една стая и сервизни, две стаи или самостоятелно обитаване.
честно казано още не съм виждала самостоятелно учредено право на обитаване а само запазване на правото на обитаване при прехвърляне на собствеността но не виждам пречка това да стане
Anastassia Terzieva
 

Re: Доживотно ползване, какво да направя

Мнениеот alexander_tonev » 06 Юни 2004, 15:08

Но това право на обитаване ще бъде само облигационно право, а не вещно право, тъй като не е предвидено в ЗС или друг нормативен акт от областта на вещното право /по действащото законодателство вещните права са numerus clausus/. Въпросът е също доколко е допустимо учредяването на такова облигационно право по чл. 9 ЗЗД. То много прилича на договор за наем, а той не може да бъде сключен за срок по-дълъг от 10 г. Може да бъде безсрочен, но тогава винаги може да се прекрати с едностранно изявление. И въобще облигационното право няма да бъде противопоставимо на трети лица, които по-късно придобият вещни права върху имота - освен ако става въпрос за договор за наем, който е вписан в имотния регистър /тогава той има действие за приобретателя за пълния договорен срок/. За "право на обитаване" се сещам от римското право, в което се е уреждал такъв личен сервитут - habitatio - наред с ползването на роб - operea servi. Струва ми се, че такова ограничено вещно право е имало и по ЗИСС. Но по действащото законодателство такова вещно право няма - има единствено право на ползване. Така че, единствено право на ползване може да се учреди, като обемът му подлежи на договаряне, в определени рамки. И то не може да се учреди върху нещо, което не преставлява самостоятелен имот - напр. една стая. Допустимо е да се учреди, струва ми се, върху идеална част - тогава би се постигнало състояние, подобно на съсобственост.
alexander_tonev
 

Re: Доживотно ползване, какво да направя

Мнениеот мухоморка » 06 Юни 2004, 18:17

Поддържам становището ,че е правилно да се умреди единствено право на ползване , не и на обитаване ,но Вие като учредител следва да знаете , че макар и учредено с нотариабен акт и безсрочно това право на ползване ще се погаси в случай ,че родителят Ви не живее в това жилище повече от пет години.,т.е необходимо е ефективно да консумира учреденото му право.
мухоморка
 

Dopulnitelen vupros, speshno!

Мнениеот kompir » 07 Юни 2004, 20:16

Моля ви за компетентен отговор колкото може по-скоро. Благодаря ви предварително!

Възможно ли е да се учреди безсрочно право на ползване на името на 1 и също физическо лице върху 3 имота - 1 апартамент в Пловдив, 1 къща в Исперих и 1 вила примерно в вилна зона Исперих? И по-точно - дали ще се погаси някое от тези права ако лицето 'ползва' главно апартамента в Пловдив, а ходи от дъжд на вятър в другите два имота? За апартамента ми е ясно, проблемни ми изглеждат другите два имота... Ако спре да ходи в продължение на 5 години и повече - пак ясно, но ако само наминава веднъж годишно?

Поздрави
kompir
 

Re: Доживотно ползване, какво да направя

Мнениеот alexander_tonev » 07 Юни 2004, 21:06

Не виждам проблем да се учреди право на ползване върху няколко имота в полза на едно и също лице. Правото на ползване се упражнява не само чрез лично служене с вещта, но и чрез извличане на икономически ползи от него - напр. отдаване под наем /сравнете чл. 31, ал. 1 и чл. 56, ал. 1 ЗС - служенето и ползването са две различни неща/. Освен това теченето на 5-годишният срок би следвало да прекъсва с всяко действие по упражняване правото на ползване - не виждам проблем лицето да живее по принцип в едно жилище и от време на време да ходи в друго. Освен това ползвателят трябва да изпълнява и задълженията си по отношение на имотите - да плаща данъци, да ги поддържа в добро състояние, да не ги изменя съществено и да съобщава на собственика за посегателствата върху тях. Въобще, ползването не предполага ежедневно ползване на имота.
alexander_tonev
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron