начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Какво става ако собственик не плати ремонт

Казуси за недвижими имоти


Какво става ако собственик не плати ремонт

Мнениеот Kalia » 09 Апр 2004, 10:33

на неговата част от сградата? Ремонта е основен и собствениците са задължени от общината да вземат мерки с оглед безопасността на сградата. Кой плаща ремонта на безхаберния съсед в такъв случай, колко време продължава "моленето" да си плати и какво става в крайна сметка ако не си плати?
Kalia
 

Re: Какво става ако собственик не плати ремонт

Мнениеот Toshko » 09 Апр 2004, 10:40

Trqbvashe da mu vzemete parite za remonta predvaritelno, a ne da go napravite i posle da mu se molite toi da si plati negoviq dql.
Toshko
 

Не е направен още

Мнениеот Kalia » 09 Апр 2004, 10:43

но се взе решение да се направи до края на годината. Какво значение има откога ще го ръчкаш като той не ще :-)
Kalia
 

Re: Какво става ако собственик не плати ремонт

Мнениеот Kalia » 09 Апр 2004, 10:44

Sorry това долу беше до теб :-)
Ремонта не е направен още но се взе решение да се направи до края на годината. Какво значение има откога ще започнеш да го ръчкаш съседа като той така или иначе няма особено желание да плати?
Kalia
 

Re: Какво става ако собственик не плати ремонт

Мнениеот Toshko » 09 Апр 2004, 11:23

Виж ПУРНЕС - дали няма нещо по твоя въпрос. Ако няма, единственото, което ми идва в момента на ума е да му, изпратите нотариална покана да плати и акотой продължава да упорства и да не плаща, да го съдите. Въпреки, че ако сумата е малка, не знам дали ще си заслужава главоболията...
Toshko
 

Гледах ПУРНЕС

Мнениеот Kalia » 09 Апр 2004, 11:40

обаче там всичко е в пожелателна форма :-) Т.е. казва се какво трябва да направи ама ако не го направи не е ясно какво става! Не е малка сумата! Става въпрос за ОСНОВЕН РЕМОНТ на много стара сграда! Укрепване на всичко! Някои от другите собственици дори продават своите части защото не могат да си позволят такъв ремонт!
Kalia
 

Re: Гледах ПУРНЕС

Мнениеот Toshko » 09 Апр 2004, 13:14

Еми съдете го тогава, за да си изкарате после изпълнителен лист - какво друго остава?!?!
Toshko
 

Не знам

Мнениеот Kalia » 09 Апр 2004, 13:37

Затова питам! Единия съсед иска да изкупи цялата сграда, т.е. тя земята е по-ценното де, щото е парцел в центъра, ако те не си платят ремонта дочух че техните части се ипотекирали, има ли такова животно? А вариант при който той да им плати ремонта и после да претендира да купи техните части като се има предвид че те не живеят там, т.е. не се налага да гони никого?
Kalia
 

Re: Не знам

Мнениеот Toshko » 09 Апр 2004, 14:08

Не мисля, че е възможно и ето защо:
1. за ипоткирането, за което питаш - мисля, че такова животно няма защото в ЗЗД са изброени изчерпателно случаите на законна ипотека-твоето не виждам ;-) как може да го включим към някой от тях.
2."....да им плати ремонта и после да претендира да купи техните части...." - абсурд, няма да стане. Тук отношенията ще се уредят съобразно правилата при "неоснователното обогатяване" от ЗЗД. В най-добрия случай....
Така ми се струва поне...
Toshko
 

Re: Какво става ако собственик не плати ремонт

Мнениеот 14 » 09 Апр 2004, 17:47

Етажната собственост на свое събрание ,свикано по съответния ред ,взема решение да се извърши ремонт като в решението е необходимо да се посочат и дължимите от всеки етажен собственик суми.Ако той не плати ,домоуправителят може да поиска от районния съд да бъде издаден изпълнителен лист срещу некоректния съсед.
Справка-ПУРНЕС :
Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 76 от 1978 г.) (1) Решенията на общото събрание се изпълняват в определените от тях срокове, а ако такива срокове не са определени - в седемдневен срок от писмената покана.
(2) Ако някое от задължените лица не внесе в сроковете по предходната алинея сумата, която му се припада по приетите от общото събрание решение или бюджет, управителят или председателят на управителния съвет може да се снабди с изпълнителен лист за нея.
(3) Изпълнителният лист се издава от районния съдия въз основа на писмено искане, придружено от заверен от управителя или председателя на управителния съвет препис от решението или бюджета.
(4) Оспорване на вземането по изпълнителния лист може да стане по предвидения в Гражданския процесуален кодекс начин за оспорване на изпълнителни листове, издадени въз основа на несъдебни актове.
14
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron