начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

имот, станал общинска собственост

Казуси за недвижими имоти


имот, станал общинска собственост

Мнениеот neda » 26 Мар 2004, 11:54

Как да докажа собственост върху имот , станал общинска собственост, т.к преди години е бил изоставен от собственика, който сега е наследодател на ищците. Имаме само свидетели, че имота е бил владян от 1938 до 1944г. Сега е пусто място в края на селото. Няма нотариален акт, няма нищо. Парцела се води остатъчен фонд в землището на селото. Мога ли да доказвам собствеността в този случай само със свидетели?
neda
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Мар 2004, 10:15

Re: имот, станал общинска собственост

Мнениеот Toshko » 26 Мар 2004, 12:01

Неда, е какви са тия свидетели, които да потвърдят че имота е владян между 1938 и 1944..... :-)))
Да не би да е е някакъв нов рекорд за столетници в България?!
Toshko
 

Re: имот, станал общинска собственост

Мнениеот donna » 26 Мар 2004, 12:13

владението не се наследява

Разбирам го така Х е владял имота 38-44г. добре ,умрял е ...........и след много време У наследника се сеща че Х някога е владял нещо някъде си
ами каго го е владял Х следваше да поиска да му издадат акт за собственост да се впише и т.н. те и тогава се вписваха актовете
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: имот, станал общинска собственост

Мнениеот neda » 26 Мар 2004, 12:16

Възрастни са. На 68 години е единият, а другият не зная на колко е. Проблемът е, може би, че тогава са били деца. Освен това не е ли малък срока на владеене - пет години?
neda
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Мар 2004, 10:15

Re: имот, станал общинска собственост

Мнениеот donna » 26 Мар 2004, 12:19

той и тогава си е бил 10г., но лицата които са го владели са починали , дори и да бяха владели тия 10г. следваше да си снабдят с акт
не съм запозната със случая ама ми се вижда абсурден
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: имот, станал общинска собственост

Мнениеот neda » 26 Мар 2004, 12:37

Законът дава възможност на тези, които са пропуснали административния ред чрез поземлената комисия да възстановят имотите си по съдебен ред. Въпросите ми са:
1. Трябва ли вледението да е било за срок над 10 години, или може и по-малък, както е в случая
2. Има ли възможност да се използват други доказателства, освен свидетели: някакви регистри, или нещо друго, като се има предвид отдалечеността на събитието /владение/ във времето.
neda
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Мар 2004, 10:15

Re: имот, станал общинска собственост

Мнениеот doesn't matter » 26 Мар 2004, 15:27

Придобивната давност тогава е била 20 години. Може и с декларация+свидетели да се докаже, че имотът е бил на наследодателя Х, но наследникът не разполага с документа за собственост по една или др. причина, включително понеже имотът е бил придобит от наследодателя с частен продавателен акт. Ако е пропуснат срокът за подаване на заявление за възстановяване - установителен иск срещу поземлената комисия.
doesn't matter
 

Re: имот, станал общинска собственост

Мнениеот donna2 » 26 Мар 2004, 16:08

прав сете колега за придобивната давност сгрешила съм годините
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: имот, станал общинска собственост

Мнениеот Иван » 26 Мар 2004, 17:16

Смятам, че този иск може да бъде подкрепен само с писмени доказателства. Нотариално заверената декларация, която е доказателство пред ОСЗГ, не е надлежно такова пред съда. Ако наистина има частен писмен документ, трябва да се види дали попада в обхвата на валидизационните закони от онова време. Ако има само свидетели, дори и да установят необходимото 20-годишно владение, няма да е достатъчно. Нужен е писмен документ, най-малко частен продавателен акт, или поне извлечение от т.нар. "емлячен регистър". Иначе представяте ли си ако всеки тръгнеше да доказва, че дядо му е владял някакъв имот преди национализацията със свидетели пред съда? Повтарям пак-нотариално заверената декларация не е допустимо доказателство пред съда в това производство. Има съдебна практика.
Иван
 

Re: имот, станал общинска собственост

Мнениеот Toshko » 26 Мар 2004, 18:24

Иване, това, че си добър юрист ме притеснява много :)
Дано да спечелиш конкурса за нотариуси за Пловдив, за да имаш по-малко свободно време за писане в Лекса. :-)))
Toshko
 

Re: имот, станал общинска собственост

Мнениеот спешен кабинет » 27 Мар 2004, 19:18

Колеги, миясля ,че няма да стане-:
1. Владението ,което може да се докаже-10-20 години е ПРЕКЪСНАТО!!!
2. Не може да се присъедини владение , през други собственици или владеещи!
Ами аз мога да поискам да докажа ,че аспарух е мой дядо-значи ли ,че ако го ДОКАЖА-тогава неговото владение -ще ползва мен -сега?
Освен това -придобивната давност действа -ЗАНАПРЕД, т.е. до позоваването и трябва да е текъл прока, а не някога......
спешен кабинет
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron