начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Проверка на имот преди закупуване

Казуси за недвижими имоти


Проверка на имот преди закупуване

Мнениеот Janka » 21 Мар 2003, 01:42

Zdraveite,

Interesuva me slednoto - imam vazmoznost da zakupia apartament v novopostroen panelen blok (JSK), koito ima akt 15, no vse oshte niama akt 16. Prodavachut tvurdi che do 1 mesec sgradata shte ima akt 16, no redica obstoiatelstva (naprimer tvurde izgodnata cena) me navezdat na misalta, che ima neshto gnilo.

Moze li da se proveri niakade kakvo tochno e polozenieto sus sgradata, i ako da - kakva informacia triabva da predostavya na suotvetnata sluzba.
Janka
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот bgjurist » 21 Мар 2003, 10:56

Proverete dali nyama nalojena ipoteka/vazbrana na imota. Proverete i za dana4nite zadljeniya na prodava4a.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот Janka » 21 Мар 2003, 11:17

Blagodarya za otgovora. Tova yasno che shte go proverim razbira se.

Vaprosa beshe dali moze da se proveri polozenieto s "akt 16" - t.e. ima li nyakakvi prichini i/ili problemi sgradata da ne poluchi v blizko vreme (ili nikoga) "akt 16". Zashtoto spored prodavacha "abe maximum do 1 mesec shte imame akt 16", ama...

Pak plagodarya predvaritelno.
Janka
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот madiken » 21 Мар 2003, 12:51

Ne iskam da vi zalivam s pesismisum, no tozi edim mesets mozhe da se protochi mnogo poveche- vizhadala sum takiva sluchai, taka che imate osnovanie da se sumnizvate. Ako ne vi predstavliava problem, ne mozhe li da otlozhite skluchvaneto na sdelkata do poluchavaneto na Akt 16 (koito sega mai se naricha po drug nachin, no tova niama znachenie). Ne mi e izvestno da mozhete da proverite niakude v kakuv srok shte bude izdaden Akt 16, mai che ste ostaveni samo na chinovnicheskata milost, t.e...ot umrial pismo ...taka che, ako mozhete - izchakaite
Suzhaliavam, che zvucha taka neobnadezhdavashto, no ako niakoi ot kolegite ima po-dobra idea i e po-vutre v neshtata, da se nadiavame, che shte vi pomogne.
Uspeh!
madiken
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 01 Апр 2003, 14:32

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот Janka » 21 Мар 2003, 14:13

Da, tochno tova mi e pritesnenieto... A dokolkoto znam ima i vazmoznost sgradata vaobshte da ne poluchi "akt 16" (ili kakto se kazva). Predpolagam, che nyakade v nyakoya institucia triabva da sa nayasno gore-dolu s tova (drug e vaprosat dali shte mi kazat). Ako nyama problemi (tehnicheski, konstruktivni ili ot tozi harakter) da se izdade tozi "akt 16" to togava veroyatnostta da bade izdaden e po-goliama.

Kolkoto do izchakvaneto do priemaneto na sgradata - spor nyama, samo che se opasyavam che cenata nyama da e sashtata (v momenta e dosta izgodna) i eventualno pokupkata otpada.

Pozdravi i blagodarya za otgovora!
Janka
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот klukar » 21 Мар 2003, 14:22

v http://www.dir.bg vav klub '' pravo'' ? '' Akt 16 " niakoi besh dal mnogo konkreten otgovor i to skoro.


Niamada ts zaradva.
klukar
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот Дарина » 26 Мар 2003, 16:51

по-скоро проблема е как се продава имот в ЖСК - трябва да се види устава на самото ЖСК. А Акт 16 - разрешение за ползване, е възможно да получи сградата, но пък да не приключи процедурата по разваляне на ЖСК-то.
потърсете си друг имот.
Дарина
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот bgjurist » 26 Мар 2003, 18:04

Съветът ми е да изчакате издаването на Акт 16 и последващия въвод във владение и едва след издаването на нотариалния акт да извършите покупката.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот Biso » 27 Мар 2003, 09:26

Привет, и аз имам такъв проблем като вас т.е. чакам акт 16 .
По въпроса за проверката единствено достоверен отговор можете да получите от фирмата която води строителният надзор на обекта ,тя е в течение на всичко и тя е тази която подготвя документите за акт 16.
В моя случаи при проверката се оказава че няма абсолютно никакви проблеми за откриване на процедура за издаване на акт 16 единствено зависим от желанието на строителя ,но тои не се е разбързал тъй като при тази процедура има явно доста високи плаштания към държавата под форма на такси и кои знае какви суми под масата.По мнение на страничен човек става въпрос за поне 15000 долара. А строителя вместо да ги дава тези пари на този етап и да се лиши от тези пари в момента е започнал нов строеж т.е. ги пуска в обръштение а ние си чакаме.
Моят съвет провери как стоят нещата при надзора му ,и ако всичко е наред копуваи имота но си задръж примерно 20% от парите като естествено се договорите с строителя с допълнителен договор че сте длъжник на тези пари при издаване на акт 16.
Biso
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот Тета » 28 Мар 2003, 16:46

Здравей Янка,
С много трудна задача си се заела да проверяваш за акт 16. Това е една процедура по ЗУТ, в която евентуалните купувачи на имота не участвуват и информацията затова не е публична, затова никой няма да ти даде официална отговор на въпроса.
Ако държиш да купиш това жилище, сключи предварителен договор за покупко-продажба, в който плащането на цената, предаването на владението на имота в завършен вид, както и сключването на нотариалния акт трябва да бъдат взаимно обвързани.
Обърни внимание и на това, което ти е писала по-горе Дарина. Ако апартаментът е в ЖСК(жилищно строителна кооперация) ще възникнат и други проблеми.
Тета
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот Христов » 28 Мар 2003, 23:39

Здравейте!
И моят случай е абсолютно същия.А казаха ли ви от агенцията,че при наличие само на акт 15 данъчната оценка на имота ще е значително по-ниска и ще платите доста по-малка сума като данък.При наличие на акт 16 данъчната оценка е около 600 лв на квадратен метър.Дали това не е някаква уловка?
Христов
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот Vladev » 29 Мар 2003, 13:30

Това можете да проверите в Регион. дирекция за национален строителен контрол.
Vladev
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот posrednik » 09 Апр 2003, 22:55

a be hora znaete li kakvo ozna4ava JSK i za kakvi predvaritelni dogovori, notarialni aktove i dana4ni oicenki govorite????????????????????????
posrednik
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот me » 11 Апр 2003, 12:11

ja kazi ni ti (ako znae6)
me
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот mamas » 11 Апр 2003, 14:41

Миналата година се сблъсках с подобен проблем. Акт 16 не е последната стъпка. Според ЗУТ, ак7о в акт 16 има препоръки и забележки, които не са отстранени в месечен срок Акт 16 пада и процедурата започва от начало. Ако всичко е наред се издава Разрешение за ползване на строежа, то е крайният акт. Ако държите на имота може да накарате строителя да Ви подпише Запис на заповед ако не изпълни задълженията си на определаната датаили както са предложили колегите по-горе.
Относно ЖСК не съм много наясно.
mamas
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Май 2002, 08:10

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот Стойчо Стойчев » 12 Апр 2003, 09:28

Единствения възможен вариант е да станете член кооператор. Това става на общо събрание на кооперацията. Едва след това Вие имате абсолютна гаранция, че няма да имате проблеми след това.
Стойчо Стойчев
 

Re: Proverka na imot predi zakupuvane

Мнениеот posrednik » 15 Апр 2003, 23:51

консултацията струва пари
posrednik
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 34 госта


cron