начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Окупирана сграда

Казуси за недвижими имоти


Окупирана сграда

Мнениеот space-man » 14 Фев 2022, 20:15

Здравейте!

Обръщам се с теоретичен въпрос, който събуди интереса ми. В Западна Европа практиката за окупиране на сгради (или така наречния скуатинг/squatting) събира доста популярност през годините. Група от хора се настаняват в изоставена или безстопанствена сграда и започват да живеят там. Някои от сградите стават жилища, други се ползват за публични центрове или барове. Често окупаторите извършват ремонтни дейности в сградите. Доколкото разбирам, властите трудно изселват обитаващите, тъй като няма извършено престъпление, ако няма данни за влизането с взлом.

:arrow: Въпросът ми е, как този проблем е регулиран в България? Какви са правните норми по въпроса? Поразтърсих се малко, но не успях да намеря подобни казуси у нас. Най-близките случаи са свързани с изселването от ромски гета (за което има решение от ЕС) и бездомници в празни сгради.

Ще се радвам на вашите насоки и разсъждения! 8)
space-man
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Фев 2022, 20:00

Re: Окупирана сграда

Мнениеот atom22 » 19 Фев 2022, 11:55

Практиката е, че ако собственика на имота не възрази нищо не се прави. Ако възрази ще пробва първо да ги помоли да напуснат, ако не стане ще иска помощ от полиция и т.н. Кое точно е интересното в тази ситуация, на мен ми изглежда ясна. Нещо по-интересно което може да се случи е, че дълги години ако живеят необезпокоявано на чужд имот, закона позволява да го завладеят в даден момент при разни условия.
atom22
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron