начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Писмо от адвокат със срок за плащане

Казуси за недвижими имоти


Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот 187128 » 26 Сеп 2021, 12:52

Здравейте,ето и моята история и съответните въпроси.
На 24,09 получавам писмо от адвокат с дължима сума /съответно лихви, разходи за предупредителни писма и банкова сметка/,която е гласувана от общо събрание на блока където живеем.На 22,09 и 23,09 на две вноски е заплатена цялата сума по сметка на домоуправителната фирма.Та сега питането е как да процедираме:
-Да платим по сметката на адвоката само лихвите,сумата за предупредителните писма и хонорара на адвоката и приложим платежните за изплатената сума на домоуправителната фирма.Това можем ли да го направим или е нужен адвокат от наша страна да се уредят тези неща.
-Друг въпрос е,че писмото е адресирано само до единия съсобственик/жилището е СИО,нямаме брачен договор/.Имаме ли правно основание да оспорим писмото. В смисъл,че цялата сумата се изисква само от единия съсобственик а другия даже не е и информиран?
187128
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Сеп 2021, 12:03

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот todorst » 26 Сеп 2021, 13:18

явно не знаете КОЙ е собственика на имота. . Не е трудно да го установите! Пределно ясно е ,че собственикът е длъжник. и писмото е адресирано да него. Имате разминаване във времето- погасили сте на 22 и 23 .септ. , а на 24 получаване писмо. Ако е обикновено, пуснато в пощ.кутия - все едно не сте го получили. Ако ви е връчено срещу подпис е друго! ероятно има разлика. Искат ви повече, според мен дължите САМО лихви за забавено плащане. Добре е да изискате подробна справка за тези лихви . Факт е ,че ги дължите. Всички адвокатски разходи и други се дължат по съдебно решение! Все едно вие да отговорите на фирмата,че 5 пъти в различни дни сте търсили домоуправителя и не сте го намерили у дома му! Съответно си приспадате за загубено време ,напр. 5 х 15 лв. =75 лв. Не става така. както не става и фирменото взискване за писма - писане, редактиране, подпис, куриер и пр. Това си е задължение на фирмата по договара за управление!
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот 187128 » 26 Сеп 2021, 14:04

Писмото е написано на 22,09,но при нас пристига на 24,09.В този период ние се разплащаме.Напротив,много добре знаем кой е собственика-и двамата вписани сме регистъра и нотариалния акт. Данъците идват на двамата на името.
187128
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Сеп 2021, 12:03

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот guest1 » 26 Сеп 2021, 23:29

187128 написа:Писмото е написано на 22,09,но при нас пристига на 24,09.В този период ние се разплащаме.Напротив,много добре знаем кой е собственика-и двамата вписани сме регистъра и нотариалния акт. Данъците идват на двамата на името.

Преди да смятате лихви - уточнете кога е бил падежа на това плащане - не кога е изпратена поканата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот 187128 » 27 Сеп 2021, 16:24

Преди да смятате лихви - уточнете кога е бил падежа на това плащане - не кога е изпратена поканата.[/quote]

Добре,че ме подсетихте-всъщност падежа е на 13.09, а те са ми изчизслили лихва от 06.09.
Това достатъчно ли е за да считам,че не е изчизслена правилната сума за плащане и съответно да чакам писмо с вярната сметка .Отделно ,че всичко тръгна от спора кога точно сме уведомени,но това е дълга история и не това сега е въпроса.Сега се интересувам какво точно да правим/ясно е че,разправията клони към адвокат/,имам срок до 07.10 да платим всичко-пак уточнявам,че основното задължение към домуправителната фирма е погасено напълно на 23.09/преди това правихме предложение за разсрочено плащане,не последва отговор,а получихме директно писмо от адвокат с допълнителните суми/
187128
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Сеп 2021, 12:03

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот guest1 » 27 Сеп 2021, 19:50

187128 написа:Добре,че ме подсетихте-всъщност падежа е на 13.09, а те са ми изчислили лихва от 06.09.

Това е по принцип. Друг принципен момент е, че щом падежната дата е 13.09 - това е цялото денонощие. В просрочие ще изпаднете о 00:00 часа на 14.09. Тоест - до 24.09 (или 25.09 - в зависимост кога е постъпил превода) - имате 11-12 дни. При годишна лихва около 15% и сума 1000 лева - това са 4-5 лева!
За такава сума - не си заслужава писането и изпращане на писмо.
187128 написа:Това достатъчно ли е за да считам, че не е изчислена правилната сума за плащане и съответно да чакам писмо с вярната сметка .Отделно, че всичко тръгна от спора кога точно сме уведомени, но това е дълга история и не това сега е въпроса. Сега се интересувам какво точно да правим/ясно е че,разправията клони към адвокат/,имам срок до 07.10 да платим всичко-пак уточнявам,че основното задължение към домуправителната фирма е погасено напълно на 23.09/преди това правихме предложение за разсрочено плащане,не последва отговор,а получихме директно писмо от адвокат с допълнителните суми/

Въпросът „кога точно сте уведомени“ не стои при регулярни плащания.
Имате си основание - договор, в който е записана падежната дата и санкциите - при просрочие.

Но трябва „просто да чакате“! Вие ще чакате писмо, другата страна - плащане. Комуникирайте по някакъв начин и поискайте точна сума - с калкулация.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Сеп 2021, 23:24

Трябва да се свържете с адвокат, можете да шлякнете такава врътка, че ще Ви запомнят, аз наскоро оматках (това е неологизъм, нова дума), една известна фирма, по начин - че да кротуват като мъничета.

Все още ме бива.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот todorst » 30 Сеп 2021, 21:29

Браво на Иван, че е гъзнал /американска дума /тази фирма. Нека я оповести -
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron