начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Учредяване право на строеж

Казуси за недвижими имоти


Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот guest1 » 27 Юли 2021, 16:14

valtros написа:В такъв случай, какво би ми попречило в близко бъдеще, след неизбежното събаряне на панелния блок, аз или моите наследници отново да влезем във владение на имота си ?

Ще попречи точно „отстъпеното право на строеж“ - без значение кога, как и защо е учредено.
За да не се напъвам да творя - ще цитирам Правото на строеж и правото на собственост върху постройката
2.2.2. С разрушаването на сградата правото на строеж се „възстановява“ в своето първоначално съдържание. Погиването на вещта ще доведе до прекратяване на правото на собственост върху нея. Последното се трансформира отново в правомощие за придобиване на собствеността върху бъдещата сграда след нейното повторно изграждане, представляващо част от съдържанието на правото на строеж. Прекратява се и правомощието за ползване на земята по чл. 64 ЗС. Правомощието владение отново става част от правото на строеж, а правомощието застрояване – се възстановява в пълния си обем, като започва да тече нов петгодишен срок по чл. 67, ал. 1 ЗС. Правомощието разпореждане се „освобождава“ от правото на изкупуване по чл. 66, ал. 1 ЗС и може свободно да се прехвърля чрез продажба, независимо от волята на собственика на земята. При възприемането на концепцията за трансформацията на правото на строеж в право на собственост върху изградената въз основа на него сграда настъпващата промяна в правото на строеж при изграждането на сградата в груб строеж и при нейното погиване може да бъде представена графично по следния начин:
Изображение
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот valtros » 27 Юли 2021, 17:28

Право на строеж може да учреди само законния собственик на имота , с изричен нотариален акт . Като законен собственик аз не съм учредявал право на строеж на никого . Силно се съмнявам , че има собственици на панелни апартаменти в цяла София , които притежават отстъпено право на строеж !
valtros
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 21 Мар 2021, 10:46

Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот guest1 » 27 Юли 2021, 18:04

Разбираш само това, което ти харесва!
Даже цитата
valtros написа:С Решението от 1995 година на ПК , ми е ПРИЗНАТО правото на собственост върху целия имот от 4 декара , но е възтановена само свободната част - 2 дка, като за застроената част закона предвижда равностойно ОБЕЗЩЕТЕНИЕ.

не е издържан.
За застроената площ трябва да имате „гола собственост“. Хем сте собственик, хем трябва да търпите постройките. Все едно купувате имат, с „учредено право на ползване“.

Вие какво си мислехте - „Възстановяват ми земята и вкарвам булдозерите“?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот valtros » 27 Юли 2021, 18:27

guest1 написа:Разбираш само това, което ти харесва!
Даже цитата
valtros написа:С Решението от 1995 година на ПК , ми е ПРИЗНАТО правото на собственост върху целия имот от 4 декара , но е възтановена само свободната част - 2 дка, като за застроената част закона предвижда равностойно ОБЕЗЩЕТЕНИЕ.

не е издържан.
За застроената площ трябва да имате „гола собственост“. Хем сте собственик, хем трябва да търпите постройките. Все едно купувате имат, с „учредено право на ползване“.

Вие какво си мислехте - „Възстановяват ми земята и вкарвам булдозерите“?


Панелката ми се налага да я търпя , докато природните закони , безогледната експлоатация и липса на каквато и да е поддръжка не я превърнат в купчина бетонни отломки . И тъй като съм сигурен , че обитателите и не притежават отстъпено право на строеж - не виждам пречка отново да вляза във владение на собствения си имот .
valtros
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 21 Мар 2021, 10:46

Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот wladi » 20 Авг 2021, 23:59

т.н. "равностойно обезщетение" е с земеделска земя, която се счита за равностойна щом е от същата категория нейде в землището на същата община и то, ако общината има такива земи.
По избор на лицето вместо земя, може да се обезщети с компенсаторни бонове.
Реда в Правилника ЗСПЗ.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот valtros » 22 Авг 2021, 07:02

Повече от 30 години общината и държавата се гаврят със собствениците на земята , върху която са изградени панелките . В официални отговори , Министерството на земеделието и СО писмено твърдят, че обезщетенията по чл. 10Б от ЗСПЗЗ все още не са започнали , тъй като нямало регламентиран законов срок, в който трябва да започнат. Това е правовата ни държава! Затова , все по вероятна изглежда и възможността да влезем във владение на собствените си имоти след неизбежното събаряне на разпадащите се панелки .
valtros
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 21 Мар 2021, 10:46

Предишна

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта


cron