начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Договор за Заем за Послужване

Казуси за недвижими имоти


Договор за Заем за Послужване

Мнениеот another » 10 Юни 2021, 23:04

Здравейте,

От един месец се опитвам да посетя адвокат, но все не ми остава време, а искам да направя кратка консултация.

Ще използвам Договор за заем за послужване на недвижим имот, който преправих спрямо особеностите.

А особеностите са следните:

- собствениците на имота са двама души
- аз като заемател съм юр. лице

Договора може да се види тук: https://drive.google.com/file/d/1XdS5txIvxnksQakmrS-vTT26uSJzcnT8/view?usp=sharing
another
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Фев 2021, 23:21

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот nikodim77 » 11 Юни 2021, 00:51

Здравейте,
От Вашето изложение става ясно, че:
От един месец се опитвате да посетите адвокат, но все не Ви остава време. Двете твърдения взаимно си противоречат: Липсата на време отхвърля възможността за осъществен опит. Така че не, не се опитвате, а простно не Ви остава време да опитате!?
Става ясно, че умеете и явно сте съставил (променил вече съществуващ образец) договор, основан на чл. 243 и сл. от ЗЗД.
Предполагате, че нормални обстоятелства от ежедневието са „особености”.

Добре! Изведете въпрос, на който търсите отговор все пак!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот another » 11 Юни 2021, 18:56

Здравейте,

Правилно сте познали - промених вече съществуващ образец. Не знам дали обстоятелствата, които казах, че съм променил в договора в първоначалната ми публикация, могат да се наречат особености, но именно това ме притеснява - изглежда ли преправеният образец законосъобразен?
another
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Фев 2021, 23:21

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот nikodim77 » 11 Юни 2021, 19:47

Здравейте отново,
Човече! Мислех, че вече сте горд стопанин на ателие за обработка на благородни метали, а Вие още се помайвате с договори разни…?!? :lol:
Бре правете един договор за ползване и прочие, и действайте! :roll: :wink:
Ако нотариалният акт е на името на единия от тези, които визирате като собственици, достатъчно е подписване на договора само с него. (съгласие на двамата се иска при разпоредителна сделка с имота – продажба, дарение и т.н…., Но за дог. за наем или заем за послужване (Договор за учредяване на безвъзмездно право на ползване) е достатъчен и само този, който е собственик по нотар. акт. В случай, че и двамата са собственици, то тогава ползвате договора, който сте си изготвил. А заглавието му може да бъде това, което е по-горе в скобите.
Успех!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот another » 11 Юни 2021, 21:56

Ами наистина трябваше да съм го изкарал лиценза досега, но тази несигурност ме разколеба! :D
Благодаря! :)
another
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Фев 2021, 23:21

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот another » 15 Юни 2021, 22:46

Един въпрос - в първо римско число, първа точка:

1. Заемодателят предоставя на Заемателя за временно и безвъзмездно ползване
.................. .............................................................................., наричана накратко ВЕЩТА.

Какво трябва да се попълне - адреса на обекта?

Примерно: недвижимото имущество с адрес "ул. Дунавска" 19 ?

Или има по-добър начин да се формулира спрямо състава на изречението?
another
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Фев 2021, 23:21

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот bozyo » 16 Юни 2021, 12:35

nikodim77 написа:Ако нотариалният акт е на името на единия от тези, които визирате като собственици, достатъчно е подписване на договора само с него. (съгласие на двамата се иска при разпоредителна сделка с имота – продажба, дарение и т.н…., Но за дог. за наем или заем за послужване (Договор за учредяване на безвъзмездно право на ползване) е достатъчен и само този, който е собственик по нотар. акт. В случай, че и двамата са собственици, то тогава ползвате договора, който сте си изготвил.

дори ако нотариалният акт е на името на един човек, то собственик може да не е само той. например това да е имущество придобито по време на брака, независимо от това дали собственикът е още семеен или вече разведен. за разпоредителна сделка трябва съгласие на съпруга/-та. учредяването на право на ползване обикновено се вписва в партидата на имота и също изисква съгласие на всички собственици. в случай, че има двама собственици, има допълнителни подварианти: те са съпруг и съпруга, някой от тях е (е бил) семеен, и двамата са (били) семейни. договор без нотариална заверка не се вписва в партидата на имота и не е противопоставим срещу новия собственик при продажба.

така че казусът е по-сложен, отколкото е описан, и няма отговор поради липса на ключова информация.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот nikodim77 » 16 Юни 2021, 14:16

Привет отново,
Привет и на Вас bozyo, :)
Да, напълно съм съгласен с написаното от Вас и в предходният ми пост не съм целял да игнорирам, това, което допълвате. Написах нещата така (джаста- праста) защото, цялата работа с договора е, доказване пред институция, че помещението се ползва на някакво валидно правно основание. Договорът ще се сключи м-у питащия и неговите родители, ще се вмъкне в една папка с още камара документи, които ще удостоверяват (доказват) годността на питащия да работи с благородни метали… Договорът ще е за ползване защото питащият не желае да товари родителите си с данъчни алибализми и прочие.
С риск да се повторя, наясно съм, че в друг случай това, което сте написал следва да бъде според буквата на закона. Приемам забележката и заради неточният ми изказ. :oops: Благодаря! :)
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот another » 16 Юни 2021, 21:32

Да, @nikodim77 е по-запознат с казуса, затова отговаря директно.

А иначе по казуса:

1. Заемодателят предоставя на Заемателя за временно и безвъзмездно ползване
.................. .............................................................................., наричана накратко ВЕЩТА.

Какво трябва да се попълне - адреса на обекта?

Примерно: недвижимото имущество с адрес "ул. Дунавска" 19 ?

Или има по-добър начин да се формулира спрямо състава на изречението?

Някой да помогне, моля.
another
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Фев 2021, 23:21


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта


cron