начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

отказ от наследство

Казуси за недвижими имоти


отказ от наследство

Мнениеот diana8216 » 09 Яну 2020, 18:41

Здравейте,
излагам казуса, а след това ще задам и въпросите си като ще бъда изключително благодарна за вашите компетентни мнения.
През 1980 г. вуйчо ми прави отказ от наследство (има 1/4 и.ч., военен лекар и го прави с цел закупуване на държавно жилище). Има сестра (майка ми, която почива 2012 г. ) и съответно наследството т.е. неговата 1/4 остава в полза на майка ми. Къщата е двуетажна с общ двор като 1/2 от имота вкл.къщата е на вуйчото на майка. Казуса е за тези две 1/4-ки съответно на вуйчо и майка. През '97 г. се прави нотариален акт на имота, в който обаче е включен и вуйчо ми. Важно е да спомена, че той от над 15 год. не е плащал данъци, не е живял в жилището близо 40 год.,никога и по никакъв повод не е участвал в подобряването на жилището или облекчаването на някакви сметки. С една дума - никакво участие и присъствие. Въпросите са ми следните:
1) как след като има отказ от наследство 80-та год., той фигурира в нот.акт правен '97 г.?
2) мога ли чрез този отказ да претендирам за неговата 1/4 и каква е процедурата
3) мога ли да претендирам за неговата 1/4 и въз основа на това, че имота е владян и стопанисван от майка и мен от близо 40 год.насам, а от 2012 год. от мен?

Благодаря предварително!
diana8216
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Яну 2020, 15:00

Re: отказ от наследство

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Яну 2020, 21:33

Нотариалният акт 97` какво е по същество. Как е създаден, какво пише отгоре като заглавие.

А отказът - вписан ли е изрично в една книга - отделно - че се прави на нотариус и се вписва отказа - особено когато е било за държавно жилище.

навремето триковете бяха да не се впише в особената книга - така пред Жилищната комисия се дава гол отказ - евентуално - някак да мине номера - без реално да е загубена собствеността.

По въпроса - за давността - смело напред - ще успеете. Но винаги - в рамките на нови 5 години - може да ви съборят акта.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron