начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос за договор за оглед на имот

Казуси за недвижими имоти


Въпрос за договор за оглед на имот

Мнениеот abrev » 22 Ное 2017, 01:00

Преди известно време подписах договор за поръчка за оглед на имот към агенция за недвижими имоти. Накратко договора ме задължава да платя комисионна на агенцията, ако закупя някой от имотите на които сме ходили на оглед с брокер от агенцията. До тук всичко е наред.
Притеснението ми идва от това, че на договора имаше 12 празни позиции на които да се въвеждат разгледани имоти. До сега съм била на 4ри огледа с тази агенция т.е., останали са 8 празни позиции. Искаше се само един подпис за целия договор, който съм дала. Попълненият договор е в тях, на мен дадоха само една празна бланка на договор.
В този случай те могат ли да си въвеждат каквото си поискат на останалите празни позиции?
Например, ако закупя имот, който не е от тях и не съм ходила на оглед за него с тях, те могат ли в последствие да си го въведат във въпросния договор и по този начин да търсят обезщетение (комисионна)? Възможно ли е да направи нещо такова агенцията? Възможно ли е да докажа, че всъщност не са ми го предложили те (не съм била на оглед с тях)? Как мога да се защитя?
Това ми е първи досег с агенция за недвижими имоти. В началото не виждах нищо нередно, но от скоро време имам тези притеснения и тревоги. Моля за съвет.
abrev
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Ное 2017, 22:46

Re: Въпрос за договор за оглед на имот

Мнениеот ivan_lawyer » 22 Ное 2017, 01:13

Глупаво е да оставите така бланка - това е един вид разписка, с която доказвате.
Имате право на свидетели, така, че не се безпокойте.

Все ще намерите познат, който да каже, че не сте били там.

Всъщност едва ли искат нещо да направят, просто ги е страх да не се откажете от агенцията им.
При едно съдебно дело ще се спънат ако тръгнат да обясняват за какво иде реч.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Въпрос за договор за оглед на имот

Мнениеот kitchinut » 07 Дек 2017, 10:27

Благодаря ви за въпроса. И вашите отговори ме карат да знам повече за това. Това ми беше много полезно.
kitchinut
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Дек 2017, 10:03

Re: Въпрос за договор за оглед на имот

Мнениеот ivanov_p » 07 Дек 2017, 11:00

Истината е, че договорите трябва да се спазват. На практика неизрядна страна са клиентите на АНИ, които са принудени да измислят какво ли не за да се "подсигурят" и често то не е каквото е редно да бъде. Трябва със законови промени да се изчисти работата на АНИ, така както е по света и да бъдат защитени двете страни. Законодателят ни винаги трябва да изхожда от необоримата презумпция, че българинът е недобросъвестен и в графата на ценностите седи между измамник и мошеник.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron