начало

Винетката за леки коли в Германия е дискриминационна, защото на практика ще се плаща само от чужденците Винетката за леки коли в Германия е дискриминационна, защото на практика ще се плаща само от чужденците

Давностен срок

Казуси за недвижими имоти


Давностен срок

Мнениеот cveti_stoyanova » 03 Апр 2017, 16:05

Погасява ли се по давност искът по 19 ал 3 ззд?
cveti_stoyanova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Мар 2017, 19:04

Re: Давностен срок

Мнениеот jhoro » 03 Апр 2017, 20:27

cveti_stoyanova написа:Погасява ли се по давност искът по 19 ал 3 ззд?

Я пак, ако може с цитат на въпросния текст. Защото... чл. 19 от ЗЗД... няма алинеи!!!
jhoro
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Давностен срок

Мнениеот neutralen » 03 Апр 2017, 21:51

Разбира се че има алинеи, включително и ал.3 :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2610
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Давностен срок

Мнениеот Melly » 04 Апр 2017, 01:17

cveti_stoyanova написа:Погасява ли се по давност искът по 19 ал 3 ззд?


Кратък отговор: Да, с общата 5-годищна давност.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 7531
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Давностен срок

Мнениеот neutralen » 04 Апр 2017, 20:37

:D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2610
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Давностен срок

Мнениеот neutralen » 04 Апр 2017, 23:07

за да се даде отговор, трябва да се знае кой пита - продавача, или купувача, кога е сключен предварителния договор, на каква цена и т. н. С оглед на това следва да се имат предвид чл.79, 84, 85 и 108 от Закона за собствеността. :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2610
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Давностен срок

Мнениеот ivanov_p » 05 Апр 2017, 09:37

Давността е винаги пет годишна. Започва да тече от подписването на договора, за страната, която ще го обявява за окончателен и от изпадането в забава, за страната която го разваля. В случая давността ще е пет години от определената в договора дата за плащане на неплатената вноската.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 3177
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Давностен срок

Мнениеот neutralen » 05 Апр 2017, 09:53

Става въпрос за иск по чл.19, ал. 3 ЗЗД. За каква давност говорите. :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2610
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Давностен срок

Мнениеот ivanov_p » 05 Апр 2017, 10:39

Говоря за срока в който страната може да поиска договора да бъде обявен за окончателен. Когато не са налице обстоятелства за обявяване на договора за окончателен трябва да се прекратят (развалят) облигационните връзки и там давността е 5 години от възникването им, което може да е години след подписването. В случая има неизпълнение, т.е. договора не може да се обяви за окончателен и ще се действа според договорките и различните хипотези на чл. 87 ЗЗД, но това не отменя или препраща към ЗС давностните срокове за облигационните отношения по този предварителен договор, които не са и предмет на иска по чл. 108 ЗС.
Трябва да се чете договора, какво е платената половина, задатък или плащане? Ако е плащане има ли уговорка, че то остава за кредитора при неплащане на другата половина? Неплащането на другата половина до какво води, разваляне или неустойка, колко е забавата и съществена ли е тя, предвидена ли е така, че да изключи даването на срок за изпълнение, т.е. да има възможност самата ИМ да изиграе ролята на предупреждението по чл. 87 и т.н.
Последна промяна ivanov_p на 05 Апр 2017, 20:29, променена общо 1 път
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 3177
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Давностен срок

Мнениеот neutralen » 05 Апр 2017, 11:03

Темата не е за разваляне на договор по чл. 87, ал. 3, ЗЗД, а за предявяване на иск по чл. 19, ал. 3 ЗЗД за сключване окончателен договор. Въпросът е - погасява ли се по давност иска по чл.19, ал. 3 ЗЗД.
Възможни са различни хитопези - с оглед на това кой отказва сключването на окончателния договор, дали продавача или купувача, от кого се владее имота и от колко време, на каква стойност е имота, колко е платено и т.н. Еднозначен отговор не може да се даде, зависи от конкретния случай.
Един хипотетичен случай - С подписването на предварителния договор купувача плаща половината цена, продавача предава владението върху имота. Уговорката е плащането на останалата част от цената да стане в срок от 3 месеца, пред нотариуса при сключване на окончателния договор. Продавача обаче постоянно увърта, крие се и така минават 5 години и 4 месеца. Купувача предявява иск по чл.19, ал.3 ЗЗД - погасен ли е този иск по давност. :roll:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2610
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Давностен срок

Мнениеот ivanov_p » 05 Апр 2017, 11:45

В конкретния казус има забава на кредитора и купувача може да преведе парите по сметка на името на кредитора, след което да иска обявяване на договора за окончателен.
Аз не се занимавам с такива дела и не се интересувал от тях, но мисля, че при забава над 5 години изправната страна ще загуби правото да иска обявяване на договора за окончателен, както и да си иска обратно парите по него, а въпросът с владението е отделен и ще се решава по ЗС. Нямам спомен Джеров да се е сетил да ни светне дали предварителният договор прави добросъвестно владеенето на изправната страна по него, според мен не го прави такова и няма как забавата на иска по чл. 19, изр. 3 от ЗЗД да съвпадне с придобиването по давност.
Може да се мисли много, но всичко е в договора.
Преди нормите в ЗЗД бяха от член, изречения и предложения - чл..., изр...., пр... след това предложенията изчезнаха и започнаха да се пишат чл...., ал...., изр...., както и да го кажеш, ще те разберат.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 3177
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Давностен срок

Мнениеот Melly » 05 Апр 2017, 11:46

neutralen написа:Темата не е за разваляне на договор по чл. 87, ал. 3, ЗЗД, а за предявяване на иск по чл. 19, ал. 3 ЗЗД за сключване окончателен договор. Въпросът е - погасява ли се по давност иска по чл.19, ал. 3 ЗЗД.
Възможни са различни хитопези - с оглед на това кой отказва сключването на окончателния договор, дали продавача или купувача, от кого се владее имота и от колко време, на каква стойност е имота, колко е платено и т.н. Еднозначен отговор не може да се даде, зависи от конкретния случай.
Един хипотетичен случай - С подписването на предварителния договор купувача плаща половината цена, продавача предава владението върху имота. Уговорката е плащането на останалата част от цената да стане в срок от 3 месеца, пред нотариуса при сключване на окончателния договор. Продавача обаче постоянно увърта, крие се и така минават 5 години и 4 месеца. Купувача предявява иск по чл.19, ал.3 ЗЗД - погасен ли е този иск по давност. :roll:

Личи от въпроса ти, че имаш много малък практически опит. Само теория не е обстоятелството да е достатъчно условие да решаваш житейски сложените в съда спорове, които очертават една доста пъстра и сложна картинка.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 7531
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Давностен срок

Мнениеот bobi9 » 05 Апр 2017, 15:04

:mrgreen: :mrgreen:
Няма спор, че иска по 19 (3) ЗЗД се погасява по давност. няма спор, че страната, която може да го предяви е изправната страна по такъв договор. Ако има уговорен срок за сключване на окончателния договор, примерно 1г. от подписването на предварителния, давността започва да тече, като изтече срока за сключване на окончателния договор. Ако няма предвиден срок, давността тече от датата на подписване на предварителния договор. Ако обаче междувременно при недвжим имот купувача е придобил владението над имота, срока тече от влизането му във владение. Вж. Решение № 55 от 01.06.1962 г. по гражд. д. № 44/1962 г., ОСГК на ВС.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 300
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Давностен срок

Мнениеот neutralen » 05 Апр 2017, 17:45

Правилния отговор е на bobi9 :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2610
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Давностен срок

Мнениеот tomcruzz » 17 Апр 2017, 12:49

на каква стойност е имота, колко е платено и т.н. Еднозначен отговор не може да се даде, зависи от конкретния случай. คาสิโนออนไลน์
tomcruzz
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Апр 2017, 12:37

Re: Давностен срок

Мнениеот m_polly » 17 Май 2017, 10:04

Правилен отговор е дал Боби9. Мога само да добавя, че владението придобито въз основа на предварителен договор е недобросъвестно, тъй като това не е основание годно да го направи собственик.
m_polly
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 11 Авг 2006, 01:18
Местоположение: София, България

Re: Давностен срок

Мнениеот omar2002 » 23 Яну 2018, 08:18

За каква давност говорите.


สมัคร sbobet
omar2002
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 26 Окт 2017, 10:59

Re: Давностен срок

Мнениеот ivan_lawyer » 23 Яну 2018, 09:11

Говорят за погасителна давност за предявяване на иск. Погасяване на правото на иск.

Но всъщност е погасяване на потестативно право, което е невъзможно, но е прието на практика.

Тоест - на теория - не може да се погаси потестативно право, но ето виж - съдът решава винаги, че срокът е 5-годишен - огромна пробойна в правната картина, която ловко може да се използва както и от едната - така и от другата страна.
Поне аз не съм чувал обаче да има решение, което приема, че искът е вечен - тоест, да има съд в България, който да приеме, че иск по чл. 19 ЗЗД може да се предявява след повече от 5 години.

И ето така се решават правните спорове в България - малко на утвърдени положения и на вече приети схващания.
ivan_lawyer
Активен потребител
 
Мнения: 4654
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Давностен срок

Мнениеот bvoykov » 01 Фев 2018, 21:45

Съдебната практика и преобладаващата правна теория категорично приемат, че правото да се иска обявяването на предварителния договор за окончателен се погасява с общата 5-годишна давност. За разлика от преобразуващото (потестативното) право да се развали договора по чл. 87 ЗЗД, за което е изрично предвидено в ал. 5 на същия член да се погасява с 5-годишна давност, такава разпоредба у гореспоменатия чл. 19 липсва. До колкото си спомням в теорията имаше едно изолирано мнение, мисля на вече покойния за съжаление доц. Кристиан Таков (вечна му памет!), че правото по чл. 19, ал. 3 ЗЗД е потестативно и не може да се приравнява на вземане по смисъла на чл. 110 ЗЗД, защото вземанията като субективни права са притезателни, а не потестативни.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 213
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron