начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Проблем с баба ми и имот в който живеем

Казуси за недвижими имоти


Проблем с баба ми и имот в който живеем

Мнениеот dryn4o » 02 Сеп 2016, 22:38

Здравейте! Историята на проблема е дълга за това ще напиша накратко. Баба ми има 2 къщи в 1 двор.В едната живее тя,а в другата сме аз брат ми и майка ми(баба ми е свекърва на майка ми и от години не са в никак добри отношения)Баща ми живее в друга къща.Та баба ми е решила да продаде къщата в която живее,а нас да ни изгони и да се нанесе в къщата в която живеем. Можем ли да направим нещо? Ще внеса и малко яснота по някои въпроси.Ток и вода си плащаме(водата е на една сметка за двете къщи и ние я плащаме).В къщата сме от 6 годишни,а вече сме на 28 г аз и брат ми. От 10 години живеем само аз, брат ми и майка ми.Баща ни напусна и живее сам от 10 години.За тези 10 години сме вложили поне 30 000 лв за ремонти по тази къща.На мое,на брат ми или на името на майка ми няма никакви имоти.Това ни е единствено жилище.Моля за съвет ,какво да правим.Благодаря на всички,които се включат.
dryn4o
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 22 Фев 2013, 14:12

Re: Проблем с баба ми и имот в който живеем

Мнениеот katerinakuch » 02 Сеп 2016, 22:46

Баба Ви като собственик има право да продаде и двете къщи, ако иска. Парите, които сте вложили за ремонт, са израз на добра воля към баба Ви, нещо като подарък и тя със сигурност го оценява. По същия начин стои и въпросът със сметките за ток и вода, които плащате.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Проблем с баба ми и имот в който живеем

Мнениеот bird_of_paradise » 03 Сеп 2016, 00:43

katerinakuch написа:Парите, които сте вложили за ремонт, са израз на добра воля към баба Ви, нещо като подарък и тя със сигурност го оценява. По същия начин стои и въпросът със сметките за ток и вода, които плащате.

Кате, Кате, Катерино ...години по-късно пак си пишеш свободни съчинения ( да не би да си дала достъп на някой стажант до твоя профил?- нз). Къде му прати правото на задържане за подобренията? М?

Дрънчо, така няма да стане. В смисъл, че няма как да опишеш цялата история тук, но няма пречка да посетиш адвокат. Преди това е добре да се подготвиш поне на минимум с отговор на въпроса как е придобит този имот. Няма ли дядо в схемата, брак с бабата... и току виж излезе, че баща ти е наследник, което ще предопредели изхода от "гоненето".

Отделно, че това с гоненето би било добре да се осъществи по съдебен ред, където имате право да твърдите и други важни обстоятелства ( при тези тълкувателни решения, току виж сте станали собственици... :lol: ).
Вариации има и не бих се притеснявала за сега. Не напускайте доброволно.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Проблем с баба ми и имот в който живеем

Мнениеот dryn4o » 03 Сеп 2016, 07:59

Благодаря :) Да, баща ми е наследник.Дядо ми е починал преди 22 години.Това,какво означава? Ако може малко разяснение за "важните обстоятелства" .Благодаря отново!
dryn4o
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 22 Фев 2013, 14:12

Re: Проблем с баба ми и имот в който живеем

Мнениеот ivanov_p » 03 Сеп 2016, 09:35

Означава, че безхаберието и неспазването на закона се наказва. Ако по време на брака с дядо ви бабата не е била единствен собственик на двете къщи и двора, при смърта на дядото баща ви е трябвало да подаде декларация за имота. Ако къщата е била съпружеска общност на бабата и дядото, баща ви е имал дял, който зависи от броя на братята и сестрите. След неговата смърт такава е трябвало да подадете вие.
В момента ви интересува дали къщата е била само на баба ви или и на дядо ви. След това трябва да се обърнете към адвокат, който да се занимае с давността на владението ви и дали е било такова или само държане, като междувременно извадите констативен нот.акт, че сте собственици на къщата, той ще ви каже как. При всички случаи завеждането на иск ще отложи нещата за няколко години.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с баба ми и имот в който живеем

Мнениеот dryn4o » 03 Сеп 2016, 12:28

Още уточнения да внеса.Баща ми е единствено дете на баба ми и дядо ми.Къщата е била само на името на дядо ми.
dryn4o
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 22 Фев 2013, 14:12

Re: Проблем с баба ми и имот в който живеем

Мнениеот vili_spasova » 05 Сеп 2016, 18:11

Душко, явно собственици на недвижимите вещи /сгради и дворно място/ са баба ти и баща ти /и то при положение, че бабата и дядото не са били разведени/. Докато са живи и здрави могат да се разпоредят с вещите, както намерят за добре.

Има един закон, който се казва ЗЗД. ЗЗД казва:
"Чл. 91. Който има изискуемо вземане във връзка със запазване, поддържане, поправяне или подобрение на чужда движима вещ или за вреди, причинени от нея, има право да я задържи, докато бъде удовлетворен, освен ако е недобросъвестен."
има и друг закон - ЗС, който казва:
"Чл. 72. Добросъвестният владелец може да иска за подобренията, които е направил, сумата, с която се е увеличила стойността на вещта вследствие на тези подобрения. Това увеличение се определя към деня на постановяване съдебното решение.
Той може да иска да му се заплатят необходимите разноски, които е направил за запазване на вещта.
До заплащане на подобренията и на разноските той има право да задържи вещта."
и още в същия закон, за вашя случай:
"Чл. 74. Недобросъвестният владелец може да иска за подобренията, които е направил, само по-малката сума измежду сумата на направените разноски и сумата, с която се е увеличила стойността на имота вследствие на тези подобрения.
Когато собственикът е знаел, че се правят подобрения върху имота му и не се е противопоставил, правата на владелеца се уреждат съгласно чл. 72."

Та накратко - имате право на подобренията, които сте направили, със сумата, с която се е увеличила стойността на вещта вследствие на тези подобрения, ако бабата и бащата са знаели за подобренията и не са се противопоставили.

Добронамерен съвет. Бумажките в ръка и консултация с адвокат.
Успех.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Проблем с баба ми и имот в който живеем

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Сеп 2016, 22:17

Ако има дори минимална възможност за учредяване право на ползване, направете го.
Тоест ако имате крак върху имота - тоест някакъв процент, трябва да се види имате ли собственост, ако имате - това е в момента лекарството. Право на ползване и всички гледат учудено.
Другото е право на задържане за подобрението, това е много мощен лост, тоест може много мощно да се използва.
Един даде назаем 10 х. лева, опита се да си ги върне - върнаха му се и после - по реда на разни процедури - се наложи пак да върне парите, под формата на разходни пари за делата. Тоест похарчи по адвокати повече отколкото е взел навремето. В смисъл - така го одрусах, че повече нито съд, нито адвокат ще му се слуша като съществително.
Тези подобрения - ако се докажат и се осъди собственика - може да изгори с имота си. Тоест - ако му се наложи да плаща - ще трябва да плати.
Естествено трябва да се обхване предварително с едно обезпечение - възбрана. Изглежда сложно, но играе и печели.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблем с баба ми и имот в който живеем

Мнениеот dryn4o » 06 Сеп 2016, 12:39

Здравейте отново! Срещнах се с познат адвокат.Приятелски настроен и към двете страни(към мен и към баба ми). Каза ми че ще се опита да провери в агенцията по вписванията,какви документи има баба ми за двете къщи и най-вече за тази в която живеем.Адвокатът ми каза,че подобренията са направени по наше желание и нищо не значат.Също така ми каза,че не може да става въпрос за давност,или че ние го стопанисваме през годините..Ще проверят дали тя е собственик на имота.По принцип адвоката каза,ако тя е единствен собственик може да дари,продаде или каквото си реши да направи с къщата.
dryn4o
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 22 Фев 2013, 14:12

Re: Проблем с баба ми и имот в който живеем

Мнениеот bird_of_paradise » 06 Сеп 2016, 14:10

Проверката в АВ е наложителна, както е наложително обезателно да смените адвоката.
Срещата с този, който е в топли отношения с баба е било грешка, но от тази грешка ще се ползвате в бъдеще, ако се наложи ( има си етични норми за това). Но е грешка за бъдещия спор...
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Проблем с баба ми и имот в който живеем

Мнениеот dryn4o » 06 Сеп 2016, 21:02

И адвокатът така каза.Няма да вземе нито една от страните,ако в бъдеще се стигне до дело.
dryn4o
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 22 Фев 2013, 14:12


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron