начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

Право за надстрояване на жилищна сграда

Казуси за недвижими имоти


Право за надстрояване на жилищна сграда

Мнениеот landlady » 22 Апр 2016, 13:14

Здравейте,

Един от съсобствениците на жилищна сграда, в която съм собственик на апартамент твърди, че единствено той е придобил право за собственост на въздуха и на дворното място от общо 180 кв.м. на масивна жилищна сграда, построена с учредено право на строеж през 1994 година. Същият живее на последен жилищен етаж.

Това негово изключително право не е упоменато в нотариалния акт за учредяване на правото за строеж, но може би е упоменато в неговия нотариален акт.

Какви са моите права, след като в моя нотариален акт са записани съответните идеални части от общите части на сградата и от правото за строеж върху мястото, попадащо в квартала по плана на подрайона?
landlady
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Авг 2014, 16:59

Re: Право за надстрояване на жилищна сграда

Мнениеот vdggbg » 24 Апр 2016, 17:19

Ваше е правото на собственост върху апартамента - а също и правото да използвате дворното място - доколкото това е необходимо за ползването на жилището Ви. Правото на надстрояване (ако съществува) е запазено за собственика на земята.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Право за надстрояване на жилищна сграда

Мнениеот Melly » 25 Апр 2016, 13:35

landlady написа:Здравейте,

Един от съсобствениците на жилищна сграда, в която съм собственик на апартамент твърди, че единствено той е придобил право за собственост на въздуха и на дворното място от общо 180 кв.м. на масивна жилищна сграда, построена с учредено право на строеж през 1994 година. Същият живее на последен жилищен етаж.

Това негово изключително право не е упоменато в нотариалния акт за учредяване на правото за строеж, но може би е упоменато в неговия нотариален акт.

Какви са моите права, след като в моя нотариален акт са записани съответните идеални части от общите части на сградата и от правото за строеж върху мястото, попадащо в квартала по плана на подрайона?

Във всеки договор във форма на НА може да пише всичко. Но дали е правилно (законосъобразно) е съвсем отделна "бира". Детайли, отговорите на които не предполагат разсъждения по преразказ. Ако сте ме разбрала.
От написаното следва, че.....вероятно "ключът от бараката" се крие другаде!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Право за надстрояване на жилищна сграда

Мнениеот landlady » 26 Апр 2016, 11:32

Благодаря ви много за отговорите.

Хубав ден.
landlady
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Авг 2014, 16:59


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron