начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

Децата ми остават ли собственици на дарен имот

Казуси за недвижими имоти


Децата ми остават ли собственици на дарен имот

Мнениеот landlady » 20 Апр 2016, 20:27

Здавейте,

Преди повече от петнадесет години се разведохме със съпруга ми, като преди това двамата дарихме на двете си деца общо два апартамента и една вила, заедно с прилежащата й земя. В единият акт за дарение на единия апартамент съм вписана аз като ползвател, а в другия акт за дарение на втория апартамент е вписан бившия ми съпруг като ползвател. В акта за дарение на вилата сме вписани и двамата като ползватели.
Съпругът ми е женен повторно и след сключения брак има други деца.
Моля да ми отговорите в случай на смърт на единия от двамата дарители, т.е. аз или бившия ми съпруг, останалият жив дарител може ли да развали дарението и при каки условия?
landlady
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Авг 2014, 16:59

Re: Децата ми остават ли собственици на дарен имот

Мнениеот Melly » 21 Апр 2016, 01:56

Дарените имоти са преди развода ви. Към датата на сключването на сделките вашите общи деца са придобили имотите с тежест - т.н. "гола собственост", която тежест се погасява при настъпване на бъдещо но сигурно събитие за ползвателя - чл.59 ЗС.
Преживелият дарител има правото да отмени дарението (и то за 1/2 ид.ч.) при лимитивно изброените хипотези в чл.227 ЗЗД - само по съдебен ред!
Децата от втория брак на бившия съпруг не могат да оспорват сделките, освен ако не произтекат други обстоятелства, които като права върху същата вещ да се противопоставят в бъдеще на собствениците. Тогава наистина нещата биха се усложнили поради конкуренция между права.

П.П. Правото е на страната на бдящите, но не и на спящите.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Децата ми остават ли собственици на дарен имот

Мнениеот landlady » 22 Апр 2016, 12:34

Благодаря ви много за отговора!

Още веднъж моля за вашето внимание:

Решението на съда за прекратяване на брака влиза в законна сила на 19.04. 1999г като съдът присъжда семейния апартамент на мен и двете ми деца, едното непълнолетно.
Даренията и новите нотариални актове са извършени на 27. ноември 1998г. Според единият нот. акт семейното жилище, т.е. същото, което съдът предоставя на мен, се дарява на едната ми непълнолетна дъщеря, с нейн особен представител. Освен това съм вписана като ползвател с пожизнено и безвъздмездно ползване на същия имот.

Въпросите ми са:
1. Има ли право бившият ми съпруг, или децата от втория му брак, да оспорват дарението на дъщеря ми на този имот, както и моето ползвателство както преживе, така и след смъртта ми?
2.Има ли давност за такова оспорване?
3.Могат ли да се извършат превантивни действия от моя страна?
4 Ако се продаде имотът преди да бъде оспорен, имат ли право хипотетичните оспорващи лица да искат суми от продадения имот?

Благодаря предварително.
landlady
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Авг 2014, 16:59

Re: Децата ми остават ли собственици на дарен имот

Мнениеот Melly » 22 Апр 2016, 13:20

landlady написа:Благодаря ви много за отговора!

Още веднъж моля за вашето внимание:

Решението на съда за прекратяване на брака влиза в законна сила на 19.04. 1999г като съдът присъжда семейния апартамент на мен и двете ми деца, едното непълнолетно.
Даренията и новите нотариални актове са извършени на 27. ноември 1998г. Според единият нот. акт семейното жилище, т.е. същото, което съдът предоставя на мен, се дарява на едната ми непълнолетна дъщеря, с нейн особен представител. Освен това съм вписана като ползвател с пожизнено и безвъздмездно ползване на същия имот.

Въпросите ми са:
1. Има ли право бившият ми съпруг, или децата от втория му брак, да оспорват дарението на дъщеря ми на този имот, както и моето ползвателство както преживе, така и след смъртта ми?
2.Има ли давност за такова оспорване?
3.Могат ли да се извършат превантивни действия от моя страна?
4 Ако се продаде имотът преди да бъде оспорен, имат ли право хипотетичните оспорващи лица да искат суми от продадения имот?

Благодаря предварително.

Сделките дарения са извършени по време на брака ви. Решението, с което се прекратява сключения брак, в частта за предоставяне ползване на семейното жилище поражда облигационно правоотнощение м/у бившите съпрузи (по принцип), което означава, че няма вещнотранслативно действие (пак по принцип).
Във вашия случай:
Макар и отчуждени правата с договора за дарение, както написах по-горе, надареното лице е придобило "голата собственост", а за вас е запазено пожизнено вещно право на ползване върху същия имот.
Да сте жива и здрава дълги години, и спокойна - правата на надареното лице са бетонирани, както към настоящия момент, така и за в бъдеще. Същите биха били противопоставими на евентуални претенции, предявени приживе от страна на бившия ви съпруг, а и след неговата смърт - на неговите деца от втория брак.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Децата ми остават ли собственици на дарен имот

Мнениеот landlady » 22 Апр 2016, 13:26

Благодаря ви много,

Хубав ден и весели предстоящи празници!
landlady
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Авг 2014, 16:59


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron