начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Имам ли право на запазена част от жилище?

Казуси за недвижими имоти


Имам ли право на запазена част от жилище?

Мнениеот penka_zaharieva » 28 Мар 2016, 17:34

Казус:
Майка, един месец преди да почине през 2004г. със завещание при нотариус, подарява на баща ми нейната 1/2 ид.част от апартамент. През 2010г. татко /все още е жив/ чрез покупко-продажба - като запазва правото си на ползване/ продава целия апартамент на брат ми.
Въпросът ми е: След смъртта на баща ми/нека е жив и здрав за сега/, мога ли да осъдя брат ми за запазена част от апартамента или не?
Предварително благодаря!
penka_zaharieva
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Юни 2008, 11:06

Re: Имам ли право на запазена част от жилище?

Мнениеот borovinka » 11 Апр 2016, 17:59

Не. Баща ви се разпрежда с имота си приживе и възмездно (с покупко-продажба).

Същото е както и ако го беше продал на съвсем случаен човек, а не на брат ви - пак нямаше да имате право на "запазена част", защото запазени части се появяват само при откриване на наследство. Ако и когато това наследство се открие, този апартамент няма да е част от него, защото баща ви се е разпоредил с него приживе.

Явно роднините ви искат да нямате нищо общо с този имот.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Имам ли право на запазена част от жилище?

Мнениеот penka_zaharieva » 14 Юни 2016, 19:30

[quote="borovinka"]Не. Баща ви се разпрежда с имота си приживе и възмездно (с покупко-продажба).

Същото е както и ако го беше продал на съвсем случаен човек, а не на брат ви - пак нямаше да имате право на "запазена част", защото запазени части се появяват само при откриване на наследство. Ако и когато това наследство се открие, този апартамент няма да е част от него, защото баща ви се е разпоредил с него приживе.

Явно роднините ви искат да нямате нищо общо с този имот.

Въпросът ми беше относно това: дали майка ми/преди да почине/ чрез дарението на нейната 1/2 част на баща ми при нотариус не е нарушила правата ми. А това, че баща ми като цялостен наследник след това има право да го продаде на брат ми ми е напълно ясно.
penka_zaharieva
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Юни 2008, 11:06

Re: Имам ли право на запазена част от жилище?

Мнениеот borovinka » 15 Юни 2016, 16:42

Изяснете първо на какво основание майка ви е прехвърлила своята част от апартамента на баща ви - завещание ли е, както твърдите в първия си пост, или дарение? Двете неща са различни, респективно и пътищата ви за защита са различни.
А и времето не работи във ваша полза, дори и да се окаже, че имате право на иск.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Имам ли право на запазена част от жилище?

Мнениеот bird_of_paradise » 15 Юни 2016, 23:32

penka_zaharieva написа:Въпросът ми беше относно това: дали майка ми/преди да почине/ чрез дарението на нейната 1/2 част на баща ми при нотариус не е нарушила правата ми.

Ако това е единственият имот в наследствената маса, категорично да, но при тези обстоятелства:
penka_zaharieva написа:Майка, един месец преди да почине през 2004г. със завещание при нотариус, подарява на баща ми нейната 1/2 ид.част от апартамент.

следва да затворите тихо тази страница, защото от съда няма да получите удовлетворение. Изтекъл е твърде дълъг срок( повече от 5 години от смъртта и, които са фатални за вашия иск) и на този етап само ще се конфронтирате излишно с кръвната линия. Оставете ги със заблудата, че сте зачела волята на майка си.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron