начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Строителство на калкан

Казуси за недвижими имоти


Строителство на калкан

Мнениеот ichko7 » 18 Авг 2022, 17:49

Уважаеми форумци,Моля за съдействие по следният казус. Преди около 7 години закупих къща в кв.Горна баня.Тя бе изградена изцяло , но се нуждаеше от сериозен ремонт.В съседство на къщата (от северната страна) има празен парцел.Този парцел е празен от десетки години.В последните три години смени три собственика. Едва сега разбираме ,че къщата ,която трябва да се строи в този парцел трябва да е на калкан с нашата. И това при положение , че и предишната собсвеничка и брокерката и нотариусът твърдяха , че не сме задължени да сме на калкан.Очевидно сме били подведени.Сега възниква следният проблем.Покривът на къщата ни е класически и срехата му стърчи близо метър навътре (към калкана). Очевидно стената не е подготвена за калкан от предишният собственик.Затова сега ще трябва да се? руши нашият покрив.С всички произтичащи последици.Без да имаме никаква вина.Затова моля някой да ми отговори: Има ли някаква правна възможност да защитя частната си собственост?
ichko7
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Авг 2022, 17:16

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ivanov_p » 18 Авг 2022, 18:55

Тази ваша къща на границата на имота ли е?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Строителство на калкан

Мнениеот guest1 » 18 Авг 2022, 19:15

ivanov_p написа:Тази ваша къща на границата на имота ли е?

Сгранен пост. Приемам го като „резервация“ на позицията „първи отговорил“.

Само ако прочете текста:
Чл. 21. (1) Начинът на застрояване в съседни урегулирани поземлени имоти е свободно или свързано застрояване.
(5) Свързано ниско застрояване се допуска при наличие на нотариално заверено писмено съгласие на собствениците на съседните урегулирани поземлени имоти, в които се установява свързаното застрояване.

ще се сетите, че вързано застрояване (термин „на калкан“ в ЗУТ няма) не е нещо временно и изменяемо.
Единственият вариант - свободно стояща сграда, да се окаже „на калкан“ - е промяна на имотните граници, в някакъв минал момент.
ichko7 написа:Сега възниква следният проблем.
Покривът на къщата ни е класически и срехата му стърчи близо метър навътре (към калкана). Очевидно стената не е подготвена за калкан от предишният собственик.Затова сега ще трябва да се руши нашият покрив. С всички произтичащи последици. Без да имаме никаква вина. Затова моля някой да ми отговори: Има ли някаква правна възможност да защитя частната си собственост?

Ако по някаква причина, вашата сграда е на имотната граница - не само трябва да промените наклона на покрива - да не отива вода към съседите
Ще се наложи и изграждане на противопожарен зид над покрива.

Но каквото и да са говорили предишната собственичка, брокерката и нотариусът - една калканна стена си личи отдалеч. Права и гладка е, няма прозорци и бакони/лоджии ...
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ichko7 » 18 Авг 2022, 19:31

Какво означава на граница на имота?
ichko7
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Авг 2022, 17:16

Re: Строителство на калкан

Мнениеот guest1 » 18 Авг 2022, 19:44

ichko7 написа:Какво означава на граница на имота?

Това ... сериозно ли питате???

Чл. 14. (3) Поземлените имоти се урегулират със:
1. улични регулационни линии, които определят границата с прилежащата улица (лице на имота);
2. вътрешни регулационни линии, които определят границите със съседните имоти (странични и към дъното на имота), при условията на чл. 16 или 17.
(4) Урегулираните поземлени имоти имат задължително лице (изход) към улица, към път или по изключение към алея в парк.
(5) В урегулираните с подробен устройствен план поземлени имоти регулационните линии по ал. 3 стават граници на имотите, когато подробният устройствен план е приложен по отношение на регулацията.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ichko7 » 18 Авг 2022, 20:04

Моля да извините невежеството ми. Не разбирам от право и имоти, защото съм лекар.Но все пак искам да попитам , ако се наложи да се разваля покрива ми , кой трябва да поеме разходите.
ichko7
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Авг 2022, 17:16

Re: Строителство на калкан

Мнениеот guest1 » 18 Авг 2022, 21:09

ichko7 написа:Моля да извините невежеството ми. Не разбирам от право и имоти, защото съм лекар.Но все пак искам да попитам , ако се наложи да се разваля покрива ми , кой трябва да поеме разходите.

Това, че не разбирате от право и имоти - не е проблем. Аз пък ... не разбирам почти нищо от медицина.
Но поне можете да четете - нали? По -рано цитирах:
Свързано ниско застрояване се допуска при наличие на нотариално заверено писмено съгласие на собствениците на съседните урегулирани поземлени имоти ...

И това става преди да се започне строителството на първата сграда - не по-късно.

Говорете с някой местен архитект - да се провери как е по съответния план, но засега не виждам причина - да си бутате покрива.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ivanov_p » 18 Авг 2022, 21:48

Моля да извините невежеството ми.

Въобще не обръщайте внимание на репликите.

Какво означава на граница на имота?

Граници на имота са линиите на скицата, които го ограждат и по които правите оградите. Ако ограждащата стена на къщата е построена на някоя от тези странични линии или казано просто е на мястото на оградата и по градоустройство на това място е даден калкана, то трябва да да отстраните всичко, което пречи на изпълнението на строителството на другата къща.
Тази къща ще е нова и вероятно по-висока от вашата, което води и до отстраняване на тази част от покрива, която влиза в чуждия имот, което по-принцип трябва да направите и без да има ново строителство и то за своя сметка. Ако има прозорци трябва да ги зазидате и т.н.
Ако къщата ви не е на границата и там, където е предвиден калкана, то нямате особени грижи, нека хората си строят, а като му дойде време и вие да правите нова къща трябва да я направите по калкана.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Строителство на калкан

Мнениеот nikodim77 » 18 Авг 2022, 23:05

Реших да се отдам на някакъв щогоде заслужен отдих и да не си развялям настроението, но не издържах та надникнах във форума…

Уважаеми ichko7 ,
Не съм оторизиран от администраторите на форума да изразявам мнение от името на същия, но за пореден път ще си го позволя.:
Приемете извинение за това, че сте потърсил компетентно мнение в тази платформа, която е строго диферинцирана в дадена област – правото, а срещнахте грубо дори арогантно отношение от юзъра guest1! Същият е доказал се форумен трол!. Не е юрист, няма правни познания, няма култура, срам, съобразителност,… той е един паразит, паразитиращ и посрамващ тази платформа!! Просто го игнорирайте и в никакъв случай заради неговото поведение не си вадете грешни заключения досежно това място – „Лекс бг”. Така също не се доверявайте на „правната помощ”, която той Ви предлага!
В никакъв случай не му дължите извинение, което по-горе сте му поднесли – незаслужено!!!


пп. Пропуснах да отбележа, че единственият, до тук включил се в темата юрист е ivanov_p
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Строителство на калкан

Мнениеот Melly » 19 Авг 2022, 00:07

ichko7 написа:Уважаеми форумци,Моля за съдействие по следният казус. Преди около 7 години закупих къща в кв.Горна баня.Тя бе изградена изцяло , но се нуждаеше от сериозен ремонт.В съседство на къщата (от северната страна) има празен парцел.Този парцел е празен от десетки години.В последните три години смени три собственика. Едва сега разбираме ,че къщата ,която трябва да се строи в този парцел трябва да е на калкан с нашата. И това при положение , че и предишната собсвеничка и брокерката и нотариусът твърдяха , че не сме задължени да сме на калкан.Очевидно сме били подведени.Сега възниква следният проблем.Покривът на къщата ни е класически и срехата му стърчи близо метър навътре (към калкана). Очевидно стената не е подготвена за калкан от предишният собственик.Затова сега ще трябва да се? руши нашият покрив.С всички произтичащи последици.Без да имаме никаква вина.Затова моля някой да ми отговори: Има ли някаква правна възможност да защитя частната си собственост?

Нямам навик да поставям допълнителни въпроси, поради което ще огранича мнението си до толкова, до колкото съм схванала
от написаното до тук по случая. Употребявам термина "случай", тъй като за сега имаме само кратък преразказ.
На първо място трябва да се провери кой е действащия за квартала подробен устройствен план, в който е къщата на питащия.
На второ място, трябва да се провери административната преписка в ДАГ за съседния имот, след което да се предприемат действия по "нишката" докато бъдат установени фактите, които ще станат основа за даване на адекватен от правна точка отговор на поставения въпрос.

И все пак, чувството ми подсказва, че няма да се налага премахване на покрива на съществуващата реновирана къща.
Следва да се има предвид, че разпоредбите на ЗУТ и ЗУЗСО относно градоустройствения статут на урегулираните имоти и тяхното застрояване са с императивен характер.
Така че, има светлинка в тунела. Просто си трябва сериозна проверка.

Лека и спокойна вечер!

П.П. Колегата Никодим е абсолютно прав за форумния трол guest 1, а в предишното му битие просто "жоро".
Последна промяна Melly на 19 Авг 2022, 12:50, променена общо 1 път
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ichko7 » 19 Авг 2022, 12:02

Благодаря на всички за съдействието.Искам да кажа ,че когато търсих да купя къща ,имах две условия.Първо да не бъде на " калкан" и второ да е с вътрешно стълбище.Сами разбирате колко зелен се оказах за да позволя да ме подведат. Но станалото - станало.Проблема е , че ако не от правна , то поне от морално - етична гледна точка не е справедливо да изпълнявам волята на двама братя от преди 40 години да правят свързано строителство. И да живея на "калкан" с напълно непознати хора.Затова мисля да продам къщата си.Но преди това ви моля да ми дадете съвет.Има ли правен начин (дело или жалба) чрез ,който да забавя строежа на съседната къща ,докато продам моята?
ichko7
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Авг 2022, 17:16

Re: Строителство на калкан

Мнениеот Melly » 19 Авг 2022, 13:06

ichko7 написа:Благодаря на всички за съдействието.Искам да кажа ,че когато търсих да купя къща ,имах две условия.Първо да не бъде на " калкан" и второ да е с вътрешно стълбище.Сами разбирате колко зелен се оказах за да позволя да ме подведат. Но станалото - станало.Проблема е , че ако не от правна , то поне от морално - етична гледна точка не е справедливо да изпълнявам волята на двама братя от преди 40 години да правят свързано строителство. И да живея на "калкан" с напълно непознати хора.Затова мисля да продам къщата си.Но преди това ви моля да ми дадете съвет.

Твърде късничко споделяте проблема си,ichko7.

Има ли правен начин (дело или жалба) чрез ,който да забавя строежа на съседната къща ,докато продам моята?

Обърнах внимание и насочих към действия за пълно изясняване на случая, а това са: щателна проверка на книжата по административната процедура за издаване на ВИЗА, съответно одобряване на инвестиционен проект и издаване на РС (разршение за строеж) ... и т.н., което ще бъде отправна точка за евентуална защита на нарушените ви интереси !

Колкото до идеята ви да обявите имота за продан с тази правна и фактическа тежест, то моето мнение е, че такъв опит ще е обречен на неуспех, тъй като вие като продавач на имот ще прехвърлите, а и се съмнявам да се намери някой купувач, върху него тегобата си, а и това ще ви струва в бъдеще скъпо и прескъпо като последици - време, нерви и финикийски знаци!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Строителство на калкан

Мнениеот Melly » 19 Авг 2022, 13:20

Жокер:
Споделих в първия си пост, че виждам светлинка в тунела.
Съседът ви ще има проблеми с издаденото РС при съществуваща в съседния имот (вашата) сграда, чийто жизнен цикъл е повече от 25 години !!!!!

Спирам дотук,
Успешен ден!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ichko7 » 19 Авг 2022, 13:47

Уважаема Melly,Благадаря за съветите.Очевидно сте компететна,защото наистина има проблем с РС на съседният парцел.Именно затова за три години се смениха трима собственика и никой все още не е започнал строеж.Самите предишни собственици ни се оплакваха , че ги мотаят и им отхвърлят проектите.Иначе интересът към парцела и към нашата къща е огромен независимо ,че са на "калкан"
ichko7
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Авг 2022, 17:16

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ichko7 » 20 Авг 2022, 11:11

Може ли някой да ми каже ,коя институция издава разрешителните за строж.И мога ли там да подам жалба срещу това строителство на "калкан"
ichko7
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Авг 2022, 17:16

Re: Строителство на калкан

Мнениеот Melly » 20 Авг 2022, 12:44

ichko7 написа:Може ли някой да ми каже ,коя институция издава разрешителните за строж.И мога ли там да подам жалба срещу това строителство на "калкан"


Ще се изразя на разбираем за теб език, ichko7:
Може да подадеш "жалба" и до Арменския поп. Може пък той да ти реши въпроса...., шегичка... :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Строителство на калкан

Мнениеот guest1 » 20 Авг 2022, 13:17

Въпреки явният негетивизъм - от страна на Melly - в момента мога само да се съглася, с почти всичко казано от нея!
Ако ясно знаеш какво искаш - живей както искаш и няма значение какво мислят другите за теб.
Харуки Мураками

Единствената „питанка“ е - с какъв статут е Вашата постройка. Вариантите са три - законна, незаконна, със статут на търпимост.
Единствено при незаконно строителство - ще имате основание за притеснение.
ichko7 написа:Може ли някой да ми каже, коя институция издава разрешителните за строж. И мога ли там да подам жалба срещу това строителство на "калкан"

Във Вашият случай (кв. Горна баня) - РС трябва да бъде издадено от Главен Архитект на СО - Р-н "Овча Купел".
Но Вие няма как да се жалвате - не сте заинтересована страна. Защото си имате сграда и няма тепърва да строите.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на калкан

Мнениеот nikodim77 » 20 Авг 2022, 21:51

Е, и днес надникнах във форума и гледам, че дерибеят - guest1 продължава да бръщолеви и да ос*ра и тази тема като всички, в които се впуска в белетристики…Но, както написах по-горе, не му се връзвайте, а и неговият ред идва!
Уважаеми ichko7 , малка „вратичка” досежно Вашия статут като заинтересована страна Ви предлага чл.140, ал. 3 във вр. с чл.131, ал. 1, ал. 2, т. 1 и т.2 от ЗУТ. Написах" малка „вратичка”", защото зависи от определени обстоятелства. Също така, калканна ли е стената Ви, тоест. отговаря ли на дефиницията дадена в §5, 56 от ДР на ЗУТ, както и на чл. 82, ал. 1 от „Наредба № 7 от 22 декември 2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони“ при свързано застрояване в съседни урегулирани имоти сградите се опират една до друга с калканни стени, които представляват външни стени без стреха или корниз и без отвори и издатини, разположени на регулационната граница със съседния имот…

пп.
Melly , която е прецизен юрист – адвокат ( ivanov_p също) Ви „подкача /се шегува/” не напразно, като основният ѝ намек е, да се обърнете към специлаист, а не по форумите без аналитично запознаване с цялата ситуация и най-вече н наличните документи. Тук Ви отговарят такива като кухолейков, а тези, които могат наистина да Ви съдействат нямат гадателски дарби (предполагам де…). Включете си Л.С., или Вие ако нямате конкретен Ваш познат – юрист, вещ в областта, то можете да потърсите съдействие и от накой от включилите се в темата, разбира се без Гошко-тъпото…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ichko7 » 21 Авг 2022, 02:51

Разбира се ,че имам познати адвокати.Проблема е , че те не са експерти по имотни казуси. Предполагам ,че и тук както в медицината има специализация в дадена област.Е ,можеби не чак толкова изразена.Затова с удоволствие ще изслушам вашита предложения за експерт по имотите и ще се обърна към него срещу необходимият хонорар.
ichko7
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Авг 2022, 17:16

Re: Строителство на калкан

Мнениеот guest1 » 21 Авг 2022, 10:35

ichko7 написа:Разбира се ,че имам познати адвокати.Проблема е , че те не са експерти по имотни казуси. Предполагам ,че и тук както в медицината има специализация в дадена област.Е ,можеби не чак толкова изразена.Затова с удоволствие ще изслушам вашита предложения за експерт по имотите и ще се обърна към него срещу необходимият хонорар.

Специализацията при юристите (най-вече - адвокатите) е дотолкова, доколкото се занимават с конкретна тематика на делата.
За екперти - трябва да гледате леко встрани. Например - [url=lex.bg/bg/laws/ldoc/2136560327]„Наредба № 2 от 29 юни 2015 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица“[/url], по-точно - Приложение № 1 към чл. 4
Съдебни експертизи по класове и видове
1. Клас "Криминалистични експертизи".
Видове:
1.1. Криминалистични експертизи на писмени доказателства.
1.2. Трасологични експертизи.
1.3. Съдебно-балистични експертизи.
1.4. Дактилоскопни експертизи.
1.5. Биометрични криминалистични експертизи.

2. Клас "Съдебномедицински експертизи".
Видове:
2.1. Съдебномедицинска експертиза на труп и трупни части.
2.2. Съдебномедицинска експертиза на живи лица.
2.3. Съдебномедицинска експертиза на веществени доказателства.
2.4. Съдебномедицинска експертиза по материали на досъдебното и съдебното производство.
2.5. Съдебномедицинска експертиза за телесно здраве.
2.6. Съдебномедицински експертизи за идентификация на човека.
2.7. Съдебномедицинска експертиза за установяване на родителския произход.

3. Клас "Съдебна експертиза на психичното състояние".
Видове:
3.1. Съдебно-психиатрична експертиза.
3.2. Съдебно-психологична експертиза.
3.3. Съдебна психолого-психиатрична експертиза.
3.4. Съдебна експертиза на психичното състояние по писмени данни.

4. Клас "Съдебно-икономически експертизи".
Видове:
4.1. Съдебно-счетоводна експертиза.
4.2. Съдебна финансово-икономическа експертиза.
4.3. Съдебно-стокова експертиза.

5. Клас "Съдебни инженерно-технически експертизи".
Видове:
5.1. Съдебна инженерно-техническа експертиза.
5.2. Съдебна автотехническа експертиза.
5.3. Съдебна инженерно-технологична експертиза.
5.4. Съдебна компютърно-техническа експертиза.
5.5. Съдебна строително-техническа експертиза.
5.6. Съдебно-пожаротехническа експертиза.
5.7. Съдебно-енергийна експертиза.
5.8. Съдебнооценителска-автотехническа експертиза.

6. Клас "Съдебно-биологични експертизи".
Видове:
6.1. Съдебно-ботаническа експертиза.
6.2. Съдебно-зоологическа експертиза.
6.3. Съдебно-микробиологична експертиза.
6.4. Съдебно-ентомологична експертиза.
6.5. Съдебно-екологична експертиза.
7. Клас "Експертизи на материали, вещества и изделия".
Видове:
7.1. Съдебно-химическа експертиза.
7.2. Съдебно-физическа експертиза.
7.3. Съдебна физико-химическа експертиза.
7.4. Съдебна химико-токсикологична (токсикохимична) експертиза.

8. Клас "Съдебни селскостопански експертизи".
Видове:
8.1. Съдебна ветеринарномедицинска експертиза.
8.2. Съдебно-агротехническа експертиза.

9. Клас "Съдебно-изкуствоведски експертизи".

10. Клас "Оценителни експертизи".
Видове:
10.1. Оценка на недвижими имоти.
10.2. Оценка на недвижими културни ценности.
10.3. Оценка на машини и съоръжения.
10.4. Оценка на права на интелектуалната и индустриалната собственост и други фактически отношения.
10.5. Оценка на търговски предприятия и вземания.
10.6. Оценка на финансови активи и финансови институции.
10.7. Оценка на други активи, включително произведения на изкуството, които не са движими културни ценности.
10.8. Оценка на земеделски земи и трайни насаждения.
10.9. Оценка на поземлени имоти в горски територии.

11. Клас "Други съдебни експертизи".
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Следваща

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron