начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Казуси за недвижими имоти


Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Мнениеот berto » 04 Дек 2021, 18:06

Здравейте,

имам следния казус, като фактите са в следната последователност

съпрузи притежават апартамент в СИО. Съпругата умира и остава съпругът и едното им дете и внукът им. Внукът подписва договор за мандат с трето лице, което не е от семейството за прехвърляне на недвижим имот. Няколко месеца след смъртта на съпругата, съпругът дарява на внука 1/2 от апартамента. Какво се случва с тази 1/2 след като е прехвърлено на внука, имайки предвид договора за мандат?

Както и някой може ли да каже каква е редакцията на чл. 3 /ЗОПБ преди измененията от 2015г.?
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Мнениеот guest1 » 05 Дек 2021, 02:39

Баси тъпата постановка!
1. Съпруг и съпруга в режим СИО. Имуществото (апартамент) е 50:50.
2. Имат дете!
3. Съпругата почива. Преживелия съпруг си има 1/2. Заедно с детето са наследници - наследяват втората 1/2!
Ако няма нещо друго - след делбата преживелия съпруг има 3/4, а детето - 1/4!
4. Внукът (син на „детето“) няма нищо и затова - не може да се разпорежда.
5. След дарението (но само тогава) - внукът става собственик на 1/2 от целия апартамент!

Пп. ЗОПБ няма нищо общо!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Мнениеот roshen » 05 Дек 2021, 21:20

Berto, на Вас може да се разчита да споделите някой по-любопитен имотен казус :)
Не съм сигурна дали съм Ви разбрала правилно и със сигурност не разбрах какво пише в договора за поръчка и кога е реализиран мандатът. Обаче мисля, че дали едно лице е собственик се преценява към момента на прехвърлителния договор, сключван от негово име; не към момента на упълномощителната сделка. Продажбата от несобственик е действителна, но без транслативен ефект. Не мисля, че последващо придобиване на правото на собственост променя това. Освен, ако не е уговорено като отлагателно условие за влизане в сила на самия договор. А доколкото ми е известно в България договори за продажба на имоти под отлагателно условие не се изповядват. Тъй като сделката не е нищожна, не би следвало да се конвертира към предварителен договор.
А Вашите разсъждения в каква насока са?
15хил. е бил таванът преди изменението.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Мнениеот berto » 06 Дек 2021, 12:37

guest1, roshen,

благодаря Ви за отговорите!

roshen моите разсъждения са в посока да задавам въпроси, понеже мандатът не ми е ясен много. Не мога да си обясня като в чл. 292, ал. 2 / ЗЗД пише, че трябва нотариална заверка, не противоречи ли това на чл. 18 /ЗЗД? Не мога да си го представя на практика. И се чудя също дали трябва да има отчетна сделка. И още нещо - ако има сделка за недвижим имот по 292, ал. 2, то би трябвало да се упомене вероятно какъв е имотът точно и да се индивидуализира ако е идеална част, защото иначе си мисля, че всяко действия на довереника ще поражда последици в правната сфера на доверителя, а това е абсурдно и би трябвало да е нищожно.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Договор за мандат за прехвърляне на недвижим имот

Мнениеот roshen » 06 Дек 2021, 13:57

Няма противоречие, защото се касае за два отделни договора. Този за покупко-продажба е под формата на НА. Този за поръчка с нот. заверка. Например Гошко сключва с Иван договор с мандат за продажба на имот. Това значи Иван да продаде имота на Стефчо. Може да е уговорено Иван да може да продаде на себе си от името на Гошко, но и тогава прехвърлянето на собственост не става с подписването на договора за мандат. Отчетната сделка ще е прехвърляне на получената продажна цена. На практика да се ползва мандат за продажба на НИ съм виждала при продажба на наследствен имот с много наследници.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron