начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Много интересен казус при покупко-продажба на имот

Казуси за недвижими имоти


Много интересен казус при покупко-продажба на имот

Мнениеот momchilsv » 23 Окт 2021, 12:30

Здравейте,

Искам да закупя имот, който има следния казус.

Имота има трима собственици. Има вписана искова молба. Имало е дело за делба на имота.
Със съдебно решение по делото, процесният имот е бил поставен в дял на единия съсобственик, който е трябвало да изплати определена сума пари на другите двама, в определен срок.
Но обявения от съда собственик на имота. не е уравнил в законоустановения срок дяловете на останалите съсобственици в пари. Към настоящия момент няма и заличаване на исковата молба.

Съгласно чл. 349, ал. 6 от ГПК, ако уравнението на дела не бъде изплатено в този срок, решението за възлагане се обезсилва по право и имотът се изнася на публична продан.

Собствениците не искат публична продан и желаят да го продадат "свободно" на трето лице.
Аз влязох в преговори с тях и искам да го закупя с ипотечен кредит.

Имах консултация с юрист, който заключи със следното становището, че е налице
правна невъзможност да се прехвърли правото на собственост върху имота на
трето лице преди да приключи процедурата за делба чрез изнасяне на имота на
публична продан.

В същото време направихме консултация с нотариуса на банката, който трябва да изповяда сделката и той не вижда проблем в това и казва, че може да изповяда сделката.

Искам да получа и трето мнение затова пиша тук и моля за вашия съвет.

Имота ми харесва и въпроса ми е сега, закупуването на този имот, крие ли някакъв риск за мен, и ако да - какъв е точно риска и колко голям е той ?

Благодаря!
momchilsv
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Окт 2021, 12:06

Re: Много интересен казус при покупко-продажба на имот

Мнениеот wladi » 14 Май 2022, 00:21

На кого от тримата съсобственици ще заплатите, или пропорционално и на тримата?
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron