начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Много интересен казус при покупко-продажба на имот

Казуси за недвижими имоти


Много интересен казус при покупко-продажба на имот

Мнениеот momchilsv » 23 Окт 2021, 12:30

Здравейте,

Искам да закупя имот, който има следния казус.

Имота има трима собственици. Има вписана искова молба. Имало е дело за делба на имота.
Със съдебно решение по делото, процесният имот е бил поставен в дял на единия съсобственик, който е трябвало да изплати определена сума пари на другите двама, в определен срок.
Но обявения от съда собственик на имота. не е уравнил в законоустановения срок дяловете на останалите съсобственици в пари. Към настоящия момент няма и заличаване на исковата молба.

Съгласно чл. 349, ал. 6 от ГПК, ако уравнението на дела не бъде изплатено в този срок, решението за възлагане се обезсилва по право и имотът се изнася на публична продан.

Собствениците не искат публична продан и желаят да го продадат "свободно" на трето лице.
Аз влязох в преговори с тях и искам да го закупя с ипотечен кредит.

Имах консултация с юрист, който заключи със следното становището, че е налице
правна невъзможност да се прехвърли правото на собственост върху имота на
трето лице преди да приключи процедурата за делба чрез изнасяне на имота на
публична продан.

В същото време направихме консултация с нотариуса на банката, който трябва да изповяда сделката и той не вижда проблем в това и казва, че може да изповяда сделката.

Искам да получа и трето мнение затова пиша тук и моля за вашия съвет.

Имота ми харесва и въпроса ми е сега, закупуването на този имот, крие ли някакъв риск за мен, и ако да - какъв е точно риска и колко голям е той ?

Благодаря!
momchilsv
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Окт 2021, 12:06

Re: Много интересен казус при покупко-продажба на имот

Мнениеот wladi » 14 Май 2022, 00:21

На кого от тримата съсобственици ще заплатите, или пропорционално и на тримата?
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron