начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Запор за пътуване в чужбина

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запор за пътуване в чужбина

Мнениеот Георгиев Г .С. » 15 Сеп 2002, 18:02

Скъпи Дами и Господа адвокати,
Интересувам се живо от следниат правен казус:
Ще патувам за Канада като легален имигрант след няколко дни,но бившата ми жена с която съм разведен от 5г. и на която редовно плащам максималната определена от закона издръжка ме заплашва ,че ще изиска запор за заминаването ми .Аз я уверих ,че издръжката ще бъде превеждана с пощенски запис от майка ми ,но тя настоява за някакво нотариално подпечатано уверение удостоверяващо ,че майка ми щяла да и плаща , чийто текст така и не можа да ми уточни или в противен случай сте ми наложела запор да замина.
Вазможно ли е това и ако да какви мерки трябва да предприема за решаването на това недоразомение?
Искрено благодарен за съдействието:
Георги Стефанов Георгиев
Георгиев Г .С.
 

Re: Запор за пътуване в чужбина

Мнениеот remo » 17 Сеп 2002, 01:40

Уважаеми г-н Георгиев,

не се налага "запор", а "забрана" за напускане пределите на РБългария.

По-долу съм Ви извадил нормативната база касаеща Вашият случай. Обърнете особено внимание на чл.153а т.4 Наказателно-процесуалният кодекс, където има императивно изискване спрямо Вас.

Чл. 75. Не се разрешава напускане на страната, а паспортите и заместващите ги документи не се издават или издадените се отнемат на:
1. лица, за които има достатъчно данни, че с пътуването си застрашават непосредствено сигурността на Република България;
2. (отм. - ДВ, бр. 67 от 1999 г.);
3. (изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) лица, на които е наложена забрана по чл. 153а от Наказателно-процесуалния кодекс,

/ ЦИТАТ :
НПК - Чл. 153а. (Нов - ДВ, бр. 70 от 1999 г.) (1) В досъдебното производство при обвинение за умишлено престъпление, за което се предвижда лишаване от свобода или друго по-тежко наказание, прокурорът може да забрани на обвиняемия да напуска пределите на Република България, освен с негово разрешение. За наложената забрана незабавно се уведомяват граничните контролно-пропускателни пунктове.
(2) Прокурорът се произнася в тридневен срок по искането на обвиняемия за разрешение по ал. 1.
(3) Отказът на прокурора подлежи на обжалване пред съответния първоинстанционен съд.
(4) Съдът разглежда незабавно жалбата еднолично в закрито заседание и се произнася незабавно с определение, с което потвърждава отказа на прокурора или разрешава на обвиняемия да напусне пределите на Република България. Определението не подлежи на жалба и протест.
(5) В съдебното производство правомощията по ал. 1 се осъществяват от съда, който разглежда делото.


ПРОДЪЛЖЕНИЕ : както и на осъдени на лишаване от свобода до изтърпяване на наложеното им наказание, освен в случаите по чл. 66 от Наказателния кодекс;
4. лица, които са осъдени да плащат другиму издръжка и не са я осигурили за срока на пребиваването си в чужбина;
5. лица, които имат парични задължения към държавата в големи размери, установени с влязъл в сила акт на компетентния орган или установени по съдебен ред, освен ако представят надлежно обезпечение.
Чл. 76. Може да не се разреши напускане на страната, паспорти и заместващи ги документи да не се издават, а издадените да се отнемат на:
1. лица, по отношение на които е повдигнато обвинение за умишлено престъпление от общ характер, за което се предвижда лишаване от свобода до три години, и на осъдени за такива престъпления, до изтърпяване на наложеното им наказание;
2. лица, осъждани за умишлени престъпления от общ характер, но нереабилитирани;
3. лица, които имат парични задължения в големи размери към български физически и юридически лица, установени по съдебен ред, освен ако личното им имущество покрива задължението или ако представят надлежно обезпечение;
4. лица, които при подаване на заявление за издаване на паспорт или други документи за преминаване на държавната граница са съобщили неверни данни, свързани с основания за отказ или с обстоятелства по загубване, открадване или унищожаване на издадения им паспорт или заместващ го документ - за срок от една година от подаване на заявлението;
5. лица, които по време на пребиваването си в друга държава са извършили нарушения на нейното законодателство - една година от получаване на официално писмо от Министерството на външните работи за извършеното нарушение;
6. лица, принудително изведени или експулсирани от друга държава за нарушения на паспортно-визовия режим - за срок от една година от получаване на официално писмо от Министерството на външните работи за извършеното нарушение;
7. лица, наказвани повторно за нарушаване на българското митническо, данъчно или валутно законодателство - за срок от една година от изпълнението на последното наказание;
8. лица, които са обявили за изгубен, откраднат или физически унищожен документ за самоличност и е установено, че продължават да го използват;
9. (нова - ДВ, бр. 67 от 1999 г.) малолетни и непълнолетни и поставени под запрещение лица, които нямат писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници, попечители.
Чл. 77. На лицата, намиращи се извън Република България, с наложени принудителни административни мерки по чл. 75 и 76 се издава временен паспорт за завръщане в страната.
Чл. 78. (Доп. - ДВ, бр. 42 от 2001 г.) Принудителните административни мерки се прилагат с мотивирана заповед от министъра на вътрешните работи или от упълномощени от него длъжностни лица да упражняват правомощията по този раздел.

Мисля, че имате поле за действие, но Ви е необходим качествен съветник!
Желая Ви успех! ;-))))
remo
 

Re: Запор за пътуване в чужбина

Мнениеот robertlans » 20 Сеп 2002, 21:19

Vnasiate izdrazhkata za edna godina napred.
Izgotviate deklarazia ot maika vi,che se zadalzhava da izplashta izdrazhkata vmesto vas.
Predstaviate dvata dokumenta na sadia izpalnitelia.
Uspeh!
robertlans
 

Re: Запор за пътуване в чужбина

Мнениеот ********************* » 22 Сеп 2002, 15:18

Щом се касае за няколко дни, нямате проблем. Заминавате от всяко положение, дори и жена ви да започне да действа веднага. Процедурата технически отнема толкова време, че най-вероятно, докато ви наложат забраната ще сте извън България. Но ако тя ви бъде наложена и се върнете в България, няма да ви рразрешат напускане на страната. Така, че добър вариант е предложеното от "robertlans". Но според мен това не е задължително. Щом до сега сте плащали и имате някаквъ писмени документи за това (разписки и т.н.), няма основание да ви бъде наложена такава забрана. Единствено когато сте в чужбина и не плащате издръжката, жена ви може да ви "издейства" такава забрана и когато се върнете в BG, ще трябва да платите всичко което дължите и да поискате снемане на забраната, което в най добрия случай (по моя груба преценка - но все пак съм налагал такива забрани) ще отнеме поне 2 седмици.
*********************
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 23 госта


cron