начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Как се определя коя е първата и третата седмица на месеца

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как се определя коя е първата и третата седмица на месеца

Мнениеот ubo_bro » 07 Апр 2022, 08:23

Здравейте,
имам въпрост ... как се определя коя е първа и трета седмица от месеца ? Намерих една статия в нета и там пише това : С решение № 188/20.06.2013 г., ВКС, 3. ГО по гр. д. гр.д.№ 25 /2013 по допуснато касационно обжалване и тълкуване, и изясняване на смисъла на израза: ”първа и трета седмица от месеца”, ВКС е отговорил, че ПЪРВАТА, съответно ТРЕТАТА седмица от месеца започва да тече и да се брои от първия, съответно третия понеделник на месеца и изтича в първата, съответно третата неделя на месеца.

имам въпрос - коя седмица от месец април сме сега ? По това написаното сме първа, тъй като има понеделник и сряда в седмицата. Значи сме първа седмиа от месеца.
Ако месеца започва от сряда, следевоатлено това е първата седмица на месеца - правилно ли мисля ?


Благодаоря предварително.
ubo_bro
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 27 Окт 2020, 16:36

Re: Как се определя коя е първата и третата седмица на месец

Мнениеот dimist » 07 Апр 2022, 13:06

Да, има нещо недомислено в това решение. Първата седмица ще изтече в първата неделя, единствено когато 1 число на месеца е понеделник, в останалите случаи ще започне да тече в първият понеделник, и ще изтече във втората неделя на месеца. Подобна е ситуацията и с третата седмица.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Как се определя коя е първата и третата седмица на месец

Мнениеот ubo_bro » 07 Апр 2022, 13:32

То да ви кажа всички дела са така написани ... значи има доста недомислено в това изказване.... всеки може да си ги тълкува както сметне за дорбре, така ли излиза :)
ubo_bro
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 27 Окт 2020, 16:36

Re: Как се определя коя е първата и третата седмица на месец

Мнениеот bvoykov » 07 Апр 2022, 14:01

Цитираното решение е в смисъл, че първият понеделник е този, който е първи за месеца, а първата неделя е тази, в която свършва започващата с първия понеделник седмица. С други думи първата седмица на април не е от 01 до 03, защото 03.04 не е първата неделя, тъй като не се намира в първата седмица (а чия неделя е, щом не попада нито в седмица от април, нито в седмица от март, един господ знае само). Според ВКС става въпрос за пълна седмица, която започва с понеделник и завършва с неделя. Непълните седмици явно не са седмици въобще. Затова според мен първата седмица за април е от 04.04 до 10.04. Поне аз съм срещал този вид тълкуване, на друго в практиката си не съм попадал. Обърнете внимание, че третата седмица - 18.04-24.04 съвпада с Великденските празници, за тях обичайно е честа практика съдилищата да определят допълнителен режим на лични отношения само за тях.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Как се определя коя е първата и третата седмица на месец

Мнениеот guest1 » 07 Апр 2022, 19:12

Въпросът е интересен - не знаех, че и ВКС се е произнесъл.

Гледайки календара за тази година - 2022...
    - януари няма колизии - 1 януари е почивен ден, 2 януари е събота. Първата седмица, в който има работни дни е от 3 януари;
    - април е „леко засегнат“ - само 1 април е „преди“ и извън първата седмица;
    - но фвруари и март - първоте дни са ъв вторник! Тоест - 4 дни от февруари и 4 дни от март не са в съответният месец!

Другото, за което не се сещам - къде се прилага термина „първа седмица“?
    - когато период от време се измерва в дни - това е от 0 часа до 24;
    - когато е в седмици - това са календарни седмици (понеделник - неделя) без значение от кой месец са дните;
    - същото е и когато е в брой дни;
    - когато е в месеци - от 1-во до последното число.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как се определя коя е първата и третата седмица на месец

Мнениеот ubo_bro » 08 Апр 2022, 07:42

Да, интересен казус. Имам споразумение с бившата ми съпруга за личните ми виждания с децата ни.
В него пише първа и трета седмица от месеца.... следователно, като гледам тълкуванията на ВКС това означава, че първа седмица на текущия месец се брои от първия понеделник на този месец - в случая е 04.04..... за май месец е от 02.05 .... за юни е от 06.06 .... да знам,ще имам две седмици в които няма да си виждам децата,но така е написано и така сме се подписали. Сега не икса да го спазва за пореден път и за пореден път има пускане на жалба към прокуратурата. В споразумението не е написано първи и трети уикенд на месеца .... ако беше написано така.... щеше да се тълкува по друг начин.... така ли е ?
Благодаря.
ubo_bro
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 27 Окт 2020, 16:36

Re: Как се определя коя е първата и третата седмица на месец

Мнениеот ivanov_p » 08 Апр 2022, 08:18

Не е както го тълкува ВКС, а единственото разумно тълкуване, друго няма. Така се гарантира, че първата седмица винаги ще е пълна, от 7 дни.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как се определя коя е първата и третата седмица на месец

Мнениеот guest1 » 08 Апр 2022, 20:01

ivanov_p написа:Не е както го тълкува ВКС, а единственото разумно тълкуване, друго няма. Така се гарантира, че първата седмица винаги ще е пълна, от 7 дни.

Неизяснен остава въпроса с „първите 1 до 6 дни“ от месеца.
Те какво - в „нулева седмица“ ли са?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как се определя коя е първата и третата седмица на месец

Мнениеот ivanov_p » 09 Апр 2022, 10:11

Характерно за седмицата е, че е от седем дни. Друг вид седмици няма. Когато една седмица е започнала в предходния месец и свършва в текущия то тя е последната седмица от предходния месец. Седмицата започва в 0 часа на понеделник и завършва в 24 ч. на неделя. Тя не се дели първа част и последна част, защото така би се съкратил срок за изпълнение. Ако ти е възложено в последната седмица на септември да асфалтираш улица и понеделника е 30 септември, ти трябва да извършиш работата за седем дни,като започнеш на 30 септември, понеделник, а не за един ден.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron