начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Възможно ли е по време на развод баща да ми вземе вещите?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Възможно ли е по време на развод баща да ми вземе вещите?

Мнениеот cataclyps » 02 Сеп 2021, 21:09

Нямам думи, с които да опиша колко жалко създание е баща ми. Няма низости, до които не би стигнал за да навреди на мен или сестра ми. Майка ми и баща ми се развеждат. Той говори как съдя изпълнител трябвало да дойде и да оцени всичко. А всяка моя вещ е купена с пари от моя джоб. Той никога не е дал, дори 1 лев, за нещо друго освен ракия. Възможно ли е да ми вземе вещите или не?
cataclyps
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Сеп 2021, 20:58

Re: Възможно ли е по време на развод баща да ми вземе вещите

Мнениеот ina53 » 03 Сеп 2021, 09:02

Здравейте, давате много оскъдна информация. Баща Ви длъжник ли е? Имотът, в който живеете ипотекиран ли е и ако е така дали е единствен за семейството? Щом Ви споменава за съдия-изпълнител, значи дължи някакви пари на някого. Да не би разводът да е формален, за да не се вземе принудително имуществото на семейството?
Според чл. 444 от ГПК Изпълнението не може да бъде насочено върху следните вещи на длъжника - физическо лице:
1. вещи за обикновено употребление на длъжника и на неговото семейство, посочени в списък, приет от Министерския съвет;" и т.н.

СПИСЪК НА ВЕЩИТЕ ЗА ОБИКНОВЕНО УПОТРЕБЛЕНИЕ НА ДЛЪЖНИКА И НА НЕГОВОТО СЕМЕЙСТВО, ВЪРХУ КОИТО СЪГЛАСНО ЧЛ. 339, БУКВА "А" ОТ ГРАЖДАНСКИЯ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ НАСОЧЕНО ПРИНУДИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ

Обн. ДВ. бр.51 от 3 Юни 2003г.
1. Вещи за лично употребление:
а) по едно горно зимно палто, едно горно есенно палто, една шапка, два костюма (съответно панталони, ризи и жилетки или пуловери - за мъжете, и поли или панталони, блузи и жилетки или пуловери, или четири рокли - за жените) и работното облекло;

б) употребяваните обувки и бельо.

2. Всички детски храни и принадлежности.

3. Вещи за домашно употребление:

а) по един креват, една постелка, една зимна и една лятна завивка, както и по два ката спално бельо за всеки член от семейството;

б) един двукрилен гардероб, един кухненски бюфет, обикновените маси и столове;

в) обикновените домашни и кухненски прибори и съдове и обикновените прибори за хранене;

г) необходимите уреди за отопление и една печка за готвене;

д) една пералня и един хладилник;

е) един телефонен апарат и един радиоапарат.

4. Изкуствените органи, протезите, очилата и другите помощни приспособления и предмети, които се употребяват от длъжника или от членовете на неговото семейство поради физически недъзи или наранявания, както и лекарствата и другите приспособления, средства и материали за лечение.

5. Учебните пособия, включително книгите и музикалните инструменти, използването на които е необходимо при общото и професионалното обучение на длъжника и членовете на неговото семейство.

6. Домашните животни (домашните любимци), ако не са отглеждани за продажба.

7. Семейните и личните ордени и отличия.
PS: Не проверих дали този списък е актуалния.
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: Възможно ли е по време на развод баща да ми вземе вещите

Мнениеот cataclyps » 03 Сеп 2021, 09:17

Не ме разбрахте, баща ми не е длъжник, а развода е по исков ред и по вина, негова. Той просто иска да вземе каквото може от мен и сестра ми, въпреки че не е дал дори 5 стотинки, буквално. Защото взехме страната на майка ни. А аз съм на 18 и всичко мое е закупено с мой пари. Но той продължава да говори за неща придобити по време на брак.
cataclyps
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Сеп 2021, 20:58

Re: Възможно ли е по време на развод баща да ми вземе вещите

Мнениеот ina53 » 03 Сеп 2021, 10:02

Тогава вижте чл. 30 и чл. 33 от Семейния кодекс- т. е в случай, че претендира за лични вещи на майка Ви трябва да подаде искове за това, ако не ги е подал вече в хода на съдебното производство за развода. Принципно в съдебното решение за развода следва да е описана подялбата на имуществото между съпрузите. А Вашите вещи смятам, че са си лична Ваша собственост, щом сте навършили пълнолетие.
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: Възможно ли е по време на развод баща да ми вземе вещите

Мнениеот cataclyps » 03 Сеп 2021, 20:11

Значи няма как да ми вземе нищо... Благодаря!
Баща ми е много долен и жалък човек. Сигурно ще излъже, че е давал пари за нещо мое, което той никога не е правил. През целият ми живот той не е дал дори 5 стотинки за мен или сестра ми. И сега да говори как ще вземе нашите вещи е доста вбесяващо.
cataclyps
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Сеп 2021, 20:58


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron