начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Баща ми почина, а дебитната карта изчезна

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Баща ми почина, а дебитната карта изчезна

Мнениеот mirenka77 » 18 Юни 2021, 15:37

Здравейте форум!
Преди 6 дни загубих баща си. Аз още съм в шок. И чак днес забелязах, че дебитната му карта я няма в шкафа. Някой я е взел. Изчезнала е.
Дали банката е блокирала картата веднага? Не са ли длъжни? Не става ли автоматично, някак си? Баща ми почина в болницата, в Неделя. В Понеделник върнахме личната карта в общината.
mirenka77
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Юни 2021, 15:21

Re: Баща ми почина, а дебитната карта изчезна

Мнениеот errant_lawyer » 18 Юни 2021, 15:44

Здравейте,

банките нямат достъп до информация дали клиентите им са починали, съответно не могат автоматично да блокират картата.
Това, което може да се направи, е да си извадите удостоверение за наследници и с него да отидете в съответната банка и да поискате да блокират картата. Може би ще Ви е нужен и актът за смърт.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Баща ми почина, а дебитната карта изчезна

Мнениеот mirenka77 » 18 Юни 2021, 15:57

errant_lawyer написа:Здравейте,
банките нямат достъп до информация дали клиентите им са починали, съответно не могат автоматично да блокират картата.

Наистина ли нямат достъп? Ужасно е това. Ами тя картата - може да е вече опразнена? Това са 6 дни и дори идват 2 почивни. Благодаря ви, но съм потресена...
mirenka77
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Юни 2021, 15:21

Re: Баща ми почина, а дебитната карта изчезна

Мнениеот roshen » 18 Юни 2021, 16:10

Здравейте,
Моите съболезнования! Вижте първо дали не я взела някоя роднина, майка Ви например. Ако някой е теглил неправомерно от картата, ще носи и наказателна отговорност.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Баща ми почина, а дебитната карта изчезна

Мнениеот errant_lawyer » 18 Юни 2021, 16:49

Здравейте,

оптимално в случая е да се погрижите за блокирането на картата.
На следващо място, можете да поискате от банката извлечение от сметката - обикновено то съдържа информация за локацията, от която се е осъществила трансакцията (банкомат, магазин и т.н.).
След това можете да се подаде частна тъжба до районната прокуратурата. Имате срок от 6 месеца от узнаването за престъплението да подадете тъжбата. Към тъжбата може да приложите извлеченията от банковата сметка, защото около банкоматите и в магазините има камери. На теория това би улеснило разкриването на извършителя.
Личното ми мнение е, че е добре да се консултирате с адвокат, преди да предприемате действия в случай на липсващи средства.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Баща ми почина, а дебитната карта изчезна

Мнениеот guest1 » 18 Юни 2021, 23:23

errant_lawyer написа:Здравейте,

банките нямат достъп до информация дали клиентите им са починали, съответно не могат автоматично да блокират картата.

В грешка сте!
Първото нещо, което се прави - когато почине човек, е смъртен акт. Който веднага се носи в служба ГРАО. Наследниците получават препис.
След вписването в ГРАО (говорим за часове - нне за дни) - всички институции се информират.
ЕГН-то се деактивира, банковите сметки се блокират ...

Моят баща почина преди повече от година. Все още не можем да закрием сметката му, но тя е блокирана.
За каквито и за е действия се иска присъствие на всички наследници (по УН) или пълномощно.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Баща ми почина, а дебитната карта изчезна

Мнениеот ivan_lawyer » 19 Юни 2021, 00:54

Аз сега водя едно такова дело - давността е 5 години, едва ли имате проблем, трябва се установи има ли теч на картата, според мен - няма.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Баща ми почина, а дебитната карта изчезна

Мнениеот nikodim77 » 19 Юни 2021, 01:03

Поредния пасквил на юзъра guest1 – Жорко!!!
Така смело посочва, че errant_lawyer е в грешка чак.
Информират се не всички, а само определени държавни институции, и то в ограничен кръг!!!
Банките (освен БНБ) не са от този кръг и те сами или чрез информация поискана от тях установяват това обстоятелство.
Искаш да ми кажеш, че след кончината на баща ти, Жоро, банката още в същия или на другия ден сама е блокирала сметката по информация от ГРАО??? Несериозно е и за пореден път подвеждащо!!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Баща ми почина, а дебитната карта изчезна

Мнениеот doondie » 19 Юни 2021, 08:20

guest1 написа:Първото нещо, което се прави - когато почине човек, е смъртен акт. Който веднага се носи в служба ГРАО. Наследниците получават препис.
Да внеса едно уточнение - когато човек почине, личният лекар (или дежурният такъв в района, или съответно здравното заведение, където е настъпила смъртта) издава съобщение за смърт. След това съобщението и личната карта на покойния се носят в ГРАО до 24 часа след констатирането на смъртта (т.е. след датата на съобщението). Въз основа на данните от регистъра и съобщението за смърт се генерира смъртен акт, а личната карта се задържа (и предава на МВР за унищожаване най-вероятно). Съответно на роднините се издава препис от смъртния акт.

Нямам представа кои институции се информират служебно, затова няма са коментирам този въпрос.


Към питащата - съболезнования за загубата Ви!
Следва да уведомите банката за изчезналата дебитна карта на баща Ви, за да я блокират. Най-добре отидете на място със смъртния акт или с удостоверението за наследници и кажете какво смятате, че се е случило. Дали картата е открадната или е преместена без Ваше знание няма значение. Попитайте за движение по сметката в последната седмица. Ако е теглено чрез картата (за която цел е необходим и ПИН-код, впрочем, както и има дневен и седмичен лимит на теглене), предприемете последващи действия с цел установяване на извършителя, както и по-горе е посочено. Всеки банкомат има камера най-малкото на самото устройство. Иначе за да оперирате със сметката, трябва да са налице всички наследници.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron