начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпроси за завещание

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпроси за завещание

Мнениеот tsveg » 15 Яну 2021, 15:28

Здравейте! От 8г. имам брак с жена с едно дете. Отгледахме го заедно, вече е пълнолетен. Наскоро установих, че съпругата ми има любовник, отново. Вече се отчаях тотално и не ми се живее повече, имам си и други причини да е така, та реших да напиша завещание. Искам да оставя жилището, в което живеем, на детето. Поне той да е подсигурен, защото родният му баща е нехранимайко. Апартаментът е мой наследствен имот, дарение от баща ми преди брака. Нямам мои деца, родителите ми не са живи, имам брат. Въпросът ми е имат ли запазени части от апартамента брат ми и съпругата ми?
tsveg
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Яну 2021, 15:02

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот ykovachev » 15 Яну 2021, 15:37

Съпругата Ви има запазена част, брат Ви - не. Вижте чл. 28 от Закона за наследството.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот jhoro » 15 Яну 2021, 15:50

ykovachev написа:Съпругата Ви има запазена част ...

... стига, към „момента на откриване на наследството“, брака да е съществуващ (да не са разведени) - чл. 54 от Семейния кодекс.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот ilian_todorov » 16 Яну 2021, 16:55

tsveg написа:Здравейте! От 8г. имам брак с жена с едно дете. Отгледахме го заедно, вече е пълнолетен. Наскоро установих, че съпругата ми има любовник, отново. Вече се отчаях тотално и не ми се живее повече, имам си и други причини да е така, та реших да напиша завещание. Искам да оставя жилището, в което живеем, на детето. Поне той да е подсигурен, защото родният му баща е нехранимайко. Апартаментът е мой наследствен имот, дарение от баща ми преди брака. Нямам мои деца, родителите ми не са живи, имам брат. Въпросът ми е имат ли запазени части от апартамента брат ми и съпругата ми?

За да лишите от наследство съпругата си, трябва да се разведете. :idea: В противен случай тя има право на запазена част. Брат Ви няма запазена част, но Ви е наследник по закон и също може да се опита да оспори завещанието, ако не е написано правилно. При сегашното Ви положение на женен мъж апартаментът се дели между съпругата Ви и брат Ви. :idea:
Житейски погледнато, ако детето на съпругата Ви наследи апартамента, няма никаква гаранция, че съпругата Ви няма да заживее там с любовника си, което едва ли ще Ви хареса. :idea: Затова моят съвет е да се разведете и да не правите завещание, а след време да намерите някой, който се грижи за Вас и срещу тези грижи да му прехвърлите апартамента. :idea:
Който и вариант да изберете ще трябва да се разведете. Докато приключи развода се надявам да Ви дойде желание за живот, а и кой знае може да откриете друга жена, която да е много по-добра от предната. :D Разведените мъже без деца със собствено жилище са доста привлекателни за самотните дами. :D На Ваше място щях да изгоня жена си още сега и да си намеря друга, още преди да съм се развел. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот ykovachev » 17 Яну 2021, 11:38

Еее, колко пояснения :D
Пък аз повярвах, че човекът, дето пита, е наясно, че под "съпруг" се разбира точно това, а не бивш такъв :D
Даже още вярвам, че е наясно.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот jhoro » 17 Яну 2021, 12:43

ykovachev написа:Еее, колко пояснения :D
Пък аз повярвах, че човекът, дето пита, е наясно, че под "съпруг" се разбира точно това, а не бивш такъв :D
Даже още вярвам, че е наясно.

Вярата е убеденост без преки доказателства.
А кой какво разбира … понякога и той самия не знае.

ilian_todorov написа:Брат Ви няма запазена част, но Ви е наследник по закон и също може да се опита да оспори завещанието, ако не е написано правилно.

Странно твърдение!
Как „се пише правилно” завещание?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот ivanov_p » 17 Яну 2021, 17:36

Продайте апартамента с пожизнено право на ползване.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот tsveg » 17 Яну 2021, 19:21

Благодаря ви за отговорите! Доколкото разбрах, 1/2 е запазена за нея, щото нямаме 10г. брак, а останалата 1/2 се поделя между нея и брат ми. Това е така, ако не оставя завещание. В завещанието мога да се разпореждам с 1/2 от имота. Не знам вече как да постъпя. Ако успея да се стегна и да се разведа, ще е най-добре.
tsveg
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Яну 2021, 15:02

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот ilian_todorov » 17 Яну 2021, 21:35

tsveg написа:Благодаря ви за отговорите! Доколкото разбрах, 1/2 е запазена за нея, щото нямаме 10г. брак, а останалата 1/2 се поделя между нея и брат ми. Това е така, ако не оставя завещание. В завещанието мога да се разпореждам с 1/2 от имота. Не знам вече как да постъпя. Ако успея да се стегна и да се разведа, ще е най-добре.

Можете да завещаете целият имот и ако съпругата Ви не го оспорва в съда, ще остане за сина й.

Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство.

Ако няма завещание съпругата Ви получава половината от апартамента, а другата половина остава за брат Ви. :idea:
Ако пък Вие я надживеете ще делите имуществото й със сина й. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот propensity » 17 Яну 2021, 21:59

Завещанията са лесно атакуеми, ivanov_p ви даде правилния съвет. Прехврляте прижеве имота (желателно с право на ползване) на пълнолетния син на жена ви, след като целта ви е да подсигурите него и си свиркайте.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот ilian_todorov » 17 Яну 2021, 22:50

propensity написа:Завещанията са лесно атакуеми, ivanov_p ви даде правилния съвет. Прехврляте прижеве имота (желателно с право на ползване) на пълнолетния син на жена ви, след като целта ви е да подсигурите него и си свиркайте.

Ами ако след време се разочарова от него и му се прииска да си върне апартамента? :?: Тогава какво да прави? :?:
Съветът Ви е неразумен! :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот jhoro » 17 Яну 2021, 23:35

tsveg написа:Доколкото разбрах, 1/2 е запазена за нея, щото нямаме 10г. брак, а останалата 1/2 се поделя между нея и брат ми.

Не точно!
Преживелия съпруг, „когато наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака ...“ - чл. 91 ал. 2.
Това означава, че 1/2 е за „нея“, а 1/2 - за другите наследници (в случая - брата). Тоест - втората половина, не се дели!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот ilian_todorov » 18 Яну 2021, 00:10

jhoro написа:
tsveg написа:Доколкото разбрах, 1/2 е запазена за нея, щото нямаме 10г. брак, а останалата 1/2 се поделя между нея и брат ми.

Не точно!
Преживелия съпруг, „когато наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака ...“ - чл. 91 ал. 2.
Това означава, че 1/2 е за „нея“, а 1/2 - за другите наследници (в случая - брата). Тоест - втората половина, не се дели!

Ааааа, колега, това беше моя реплика! :D
Нищо, повторението е майка на знанието! :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот propensity » 18 Яну 2021, 00:13

ilian_todorov написа:
propensity написа:Завещанията са лесно атакуеми, ivanov_p ви даде правилния съвет. Прехврляте прижеве имота (желателно с право на ползване) на пълнолетния син на жена ви, след като целта ви е да подсигурите него и си свиркайте.

Ами ако след време се разочарова от него и му се прииска да си върне апартамента? :?: Тогава какво да прави? :?:
Съветът Ви е неразумен! :idea:


Влизайки в хипотеза "ами ако", темата приема други измерения, в които аз няма да влизам.

Питащият желае да подсигури конкретно лице. Прехвърлителна сделка прижеве е най-добрият вариант за крайната цел, особено със запазено право на ползване.

Завещанията са лесно атакуеми. Уж получаваш завещание, а в същото време ти водят искове за разваляне или редуциране на завещанието до запазената ид. част от наследника/ците и влизаш в 5 годишен съдебен филм и много пъри хвърлени на вятъра.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот ilian_todorov » 18 Яну 2021, 00:15

jhoro написа:
ykovachev написа:Еее, колко пояснения :D
Пък аз повярвах, че човекът, дето пита, е наясно, че под "съпруг" се разбира точно това, а не бивш такъв :D
Даже още вярвам, че е наясно.

Вярата е убеденост без преки доказателства.
А кой какво разбира … понякога и той самия не знае.

ilian_todorov написа:Брат Ви няма запазена част, но Ви е наследник по закон и също може да се опита да оспори завещанието, ако не е написано правилно.

Странно твърдение!
Как „се пише правилно” завещание?


Примерно подписът да не е под завещателните разпореждания или да не е написано на ръка, или да има две дати...Ще търси за нещо да се хване. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот ilian_todorov » 18 Яну 2021, 00:20

propensity написа:
ilian_todorov написа:
propensity написа:Завещанията са лесно атакуеми, ivanov_p ви даде правилния съвет. Прехврляте прижеве имота (желателно с право на ползване) на пълнолетния син на жена ви, след като целта ви е да подсигурите него и си свиркайте.

Ами ако след време се разочарова от него и му се прииска да си върне апартамента? :?: Тогава какво да прави? :?:
Съветът Ви е неразумен! :idea:


Влизайки в хипотеза "ами ако", темата приема други измерения, в които аз няма да влизам.

Питащият желае да подсигури конкретно лице. Прехвърлителна сделка прижеве е най-добрият вариант за крайната цел, особено със запазено право на ползване.

Завещанията са лесно атакуеми. Уж получаваш завещание, а в същото време ти водят искове за разваляне или редуциране на завещанието до запазената ид. част от наследника/ците и влизаш в 5 годишен съдебен филм и много пъри хвърлени на вятъра.


Само че тези неприятности които описахте, ще са за заветника. :idea:
Докато ако направи това, което Вие го съветвате, самият той може да има проблем. Това е разликата. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот propensity » 18 Яну 2021, 00:33

На мен не е нужно да ми се обяснява разликата. А и отново влизаме в "може" хипотеза.

Достатъчно много дела съм имал с атакувани завещания и понеже повечето хорица нямат пари - им изнасят имота на публична продан заради т.н. "запазена част", само защото някой е "завещал" нещо си.

Аз си казах мнението. Питащият да прави както намери за добре.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Въпроси за завещание

Мнениеот ilian_todorov » 18 Яну 2021, 12:31

propensity написа:На мен не е нужно да ми се обяснява разликата. А и отново влизаме в "може" хипотеза.

Достатъчно много дела съм имал с атакувани завещания и понеже повечето хорица нямат пари - им изнасят имота на публична продан заради т.н. "запазена част", само защото някой е "завещал" нещо си.

Аз си казах мнението. Питащият да прави както намери за добре.


Разбира се, че има атакувани завещания, но както вече уточних, проблемите са за заветника.

Пишете да "прехвърли" имота си като запази ползването му. Не уточнихте обаче как да го прехвърли? :?: Чрез дарение ли? Тогава пак има "запазена част". Ето ти пак публична продан. :idea: Или чрез издръжка и гледане? :?: Тогава наследниците могат да искат да го развалят, тъй като приобретателят не е изпълнил задълженията си. :idea: Тогава ще загуби целия имот. :idea: Има подобна тема тук във форума. Или може би чрез фиктивна продажба? :?: Този вариант е най-добър, но от 2011 г. е най-трудно изпълним. :idea: Както се забелязали, нямат пари хората. Аз бих го посъветвал да я направи на няколко пъти в продължение на няколко месеца, за да може парите да бъдат "изплатени" в брой. :idea: Кой ще плати прехвърлянията обаче? :?: За разлика от завещанието, те не са безплатни! :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 27 госта


cron