начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

търсене на наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


търсене на наследство

Мнениеот deni9988 » 26 Ное 2020, 19:07

Майка ми почина миналата година. Не знам ЕГН-то й. Нищо не знам освен имената ѝ и годината на раждане. Как мога да разбера оставила ли е някакво наследство на мен и брат ми?
deni9988
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 26 Ное 2020, 18:58

Re: търсене на наследство

Мнениеот jhoro » 26 Ное 2020, 19:27

deni9988 написа:Майка ми почина миналата година. Не знам ЕГН-то й. Нищо не знам освен имената ѝ и годината на раждане. Как мога да разбера оставила ли е някакво наследство на мен и брат ми?

Здравейте!
Как не знаете ЕГН-то на майка си? Даже и Вие да не го знаете - отивате в Общината, отдел ГРАО (с документ за самоличност) и искате информация от Вашия „електронен личен регистрационен картон“. Според Закона за гражданската регистрация
Чл. 25. Електронният личен регистрационен картон съдържа следните данни:
1. име, изписано на български език и на латиница;
2. псевдоним;
3. име в чужбина;
4. пол;
5. дата на раждане - ден, месец, година;
6. единен граждански номер;
7. гражданство и статут на пребиваване;
8. място на раждане - област, община, населено място, а за родените извън територията на Република България - държава;
9. акт за раждане - номер, дата и място на съставяне в Република България;
10. постоянен адрес;
11. настоящ адрес;
12. семейно положение;
13. акт за сключен брак - номер, дата, място на съставяне; дата и държава на сключване на брака, ако не е сключен в Република България;
14. съпруг/а - ЕГН или дата на раждане, име, пол, постоянен адрес, гражданство, а за починалите - номер, дата и място на съставяне на акта за смърт;
15. съдебно решение за прекратяване на брака - номер на делото, по което е постановено решението, датата, на която влиза в сила, и наименование на съда, който го е постановил;
16. деца - ЕГН или дата на раждане, име, пол, постоянен адрес, гражданство, а за починалите - номер, дата и място на съставяне на акта за смърт;

17. майка - ЕГН или дата на раждане, име, постоянен адрес, гражданство, а за починалите - номер, дата и място на съставяне на акта за смърт;
18. баща - ЕГН или дата на раждане, име, постоянен адрес, гражданство, а за починалите - номер, дата и място на съставяне на акта за смърт;

19. братя/сестри - ЕГН или дата на раждане, име, име на другия родител - ако е еднокръвен или едноутробен, пол, постоянен адрес, гражданство, а за починалите - номер, дата и място на съставяне на акта за смърт;
20. издаден документ за самоличност - вид, номер и дата на издаване;
21. правни ограничения (вид);
22. починал - дата и място на смъртта; акт за смърт - номер, дата и място на съставяне;
23. особени бележки.

Пак там ще Ви издадат Удостоверение за наследници, но ще трябва и смъртния акт за майка Ви.
След това може да поискате справка от Агенция по врисванията, Имотен регистър - за регистрирани движимо и недвижимо имущество.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: търсене на наследство

Мнениеот deni9988 » 28 Ное 2020, 13:58

Проблемът е че се намирам в друг град на близо 400 км, от родния си край, трудно подвижна съм и не мога да отида нито до Добрич, нито до Сноп, нито до Тошево. Нямам и роднини които да ми съдействат, за капак - брат ми е в неизвестност от 30г, преди това се беше разделил със съпругата си, така че и от нея не мога да очаквам съдействие. Така че ако мога да се движа - ще направя необходимото, но не мота дори и от квартала да изляза. За това търся информация тук. Не мога да потърся съдействие и от баща си по две причини - първо защото са разведени и второ защото е починал преди 8 год.
deni9988
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 26 Ное 2020, 18:58

Re: търсене на наследство

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Ное 2020, 14:38

Можете ли да пускате писма по пощата.

Ако имате телефон и достъп до българска поща, можете да поискате писмени удостоверения.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: търсене на наследство

Мнениеот jhoro » 28 Ное 2020, 21:03

deni9988 написа:Проблемът е че се намирам в друг град на близо 400 км, от родния си край, трудно подвижна съм и не мога да отида нито до Добрич, нито до Сноп, нито до Тошево. Нямам и роднини които да ми съдействат, за капак - брат ми е в неизвестност от 30г, преди това се беше разделил със съпругата си, така че и от нея не мога да очаквам съдействие. Така че ако мога да се движа - ще направя необходимото, но не мота дори и от квартала да изляза. За това търся информация тук. Не мога да потърся съдействие и от баща си по две причини - първо защото са разведени и второ защото е починал преди 8 год.

Разбирам и съжалявам за всички неудобства, които преживявате. Казах „Общината“ - не съм казал конкретна Община. Тоест - може да стане във Всяка община в България. С известно технологично закъснение.
Нали това е идеята на „електронен личен регистрационен картон“ и „Електронното правителство“ - изобщо.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: търсене на наследство

Мнениеот deni9988 » 28 Ное 2020, 23:52

Бих искала това да е вярно НО НЕ Е, искат лично да се отиде в съответната община където е починалия, при това не кой да е, а трябва да е наследник. Явно все още нещата са само на книга. Преди да се разболея минах по този път за да издиря и получа земите на баща си и да ги дам в кооперация. Това беше преди година и половина. За информация - родителите ми са разведени от 20 год. Днес искам да ги продам - оказа се мисията почти невъзможна - трябва лично да отида до общината за скици, решения, характеристики, което за мене е невъзможно. Решението бе - адвокат, давам му пълномощно и така той ми решава проблема. Обаче за майка ми нещата не стоят по този начин. Нищо не знам и за това търся начин да набавя дистанционно тази информация. Като начало - нямам дори смъртен акт, не й знам ЕГН-то, нито знам какво имущество има. Възможно е част от имуществото да го е продала, може и всичко да е продала - не знам и не знам как дистанционно мога да получа някаква информация.
deni9988
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 26 Ное 2020, 18:58

Re: търсене на наследство

Мнениеот fbr65 » 29 Ное 2020, 09:25

deni9988 написа:Майка ми почина миналата година. Не знам ЕГН-то й. Нищо не знам освен имената ѝ и годината на раждане. Как мога да разбера оставила ли е някакво наследство на мен и брат ми?
Във Вашия акт за раждане трябва да го има ЕГН-то на майка Ви.
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: търсене на наследство

Мнениеот ivanov_p » 29 Ное 2020, 12:14

Упълномощете някой адвокат в съответното населено място да ви вади документите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: търсене на наследство

Мнениеот deni9988 » 01 Дек 2020, 18:19

Търся друг финансово по малко ангажиращ. Не е въпросът просто да си чешем езиците и да се правим на много остроумни, а питащия - тъп до безбожие защото нещата са точно обратното. Пълномощно /70 лв/, преди това консултация и уточняване на подробностите /20 лв/, пътни - 100 лв отиване и още толкова връщане, та стават 200 лв, командировъчни /все пак трябва да яде 60 лв/справка - вероятно и там ще искат някакви пари, та само за едно ЕГН около 400 лв в най добрия случай, а като добавиш че се плаща за направената услуга - ето ти 500лв. Та за една информация за ЕГН 500 лв не ми се дават. А като добавя че още толкова ще ми трябват за да се направи проверка има ли ниви /това става само на място/. Нали разбирате че това вече е невъзможно като финансова страна на въпроса. Знам, знам, умниците ще кажат - вземи заем. Първо никоя банка няма да ми отпусне, второ и да ми отпуснат това са пари които трябва да се връщат от една минимална инвалидна пенсия - нещо което е много лесно и безпроблемно гледано от страни. При това без гаранция че ще имам някакво наследство от което да върна тези пари. Така че моля който се включи с идея нека тя да може да бъде реализирана. Идеи от рода иди в общината - идеално но ми дай твоите крака, гръбначен стълб и сърце. Или - наеми си адвокат - ок, и по интернет мога да открия някой, но ми дайте безвъзмездно 2-3 ваши заплати. Варианти и аз знам много, но за мене са неосъществими. За това търся програма или нещо от рода, все пак става на въпрос за починал човек, така че имайки данните му няма да злоупотребя с тях - няма как.
deni9988
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 26 Ное 2020, 18:58

Re: търсене на наследство

Мнениеот jhoro » 01 Дек 2020, 18:52

deni9988 написа:Търся друг финансово по малко ангажиращ. Не е въпросът просто да си чешем езиците и да се правим на много остроумни, а питащия - тъп до безбожие защото нещата са точно обратното. Пълномощно /70 лв/, преди това консултация и уточняване на подробностите /20 лв/, пътни - 100 лв отиване и още толкова връщане, та стават 200 лв, командировъчни /все пак трябва да яде 60 лв/справка - вероятно и там ще искат някакви пари, та само за едно ЕГН около 400 лв в най добрия случай, а като добавиш че се плаща за направената услуга - ето ти 500лв. Та за една информация за ЕГН 500 лв не ми се дават. А като добавя че още толкова ще ми трябват за да се направи проверка има ли ниви /това става само на място/. Нали разбирате че това вече е невъзможно като финансова страна на въпроса. Знам, знам, умниците ще кажат - вземи заем. Първо никоя банка няма да ми отпусне, второ и да ми отпуснат това са пари които трябва да се връщат от една минимална инвалидна пенсия - нещо което е много лесно и безпроблемно гледано от страни. При това без гаранция че ще имам някакво наследство от което да върна тези пари. Така че моля който се включи с идея нека тя да може да бъде реализирана. Идеи от рода иди в общината - идеално но ми дай твоите крака, гръбначен стълб и сърце. Или - наеми си адвокат - ок, и по интернет мога да открия някой, но ми дайте безвъзмездно 2-3 ваши заплати. Варианти и аз знам много, но за мене са неосъществими. За това търся програма или нещо от рода, все пак става на въпрос за починал човек, така че имайки данните му няма да злоупотребя с тях - няма как.

Добре де човек. Разбирам всичко, но...
По-горе ти дадоха насока
fbr65 написа:Във Вашия акт за раждане трябва да го има ЕГН-то на майка Ви.

Остава да кажеш, че нямаш И „акт за раждане“?
Относно ходенето до Общината (отдел ГРАО) - там трябва да се отиде.
Колкото до имуществото на майката - може да направиш справка в Имотния регистър - „3097 Справка чрез отдалечен достъп за лице от Имотен регистър за всички служби по вписвания“. Услугата се заявява по електронен път, изисква регистрация и „се събира такса в размер на 1 лв.“
Ако нямаш „Един лев“ - ще ти услужа.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: търсене на наследство

Мнениеот vili_spasova » 01 Дек 2020, 19:03

Здравейте.
Щом пишете в този форум очевидно имате интернет. Можете да се свържете по електронна поща с общината по последното местожителство на майка Ви и за поискате консултация. Или да се свържете със съответната служба ГРАО по телефона и задавайки правилните въпроси да разберете начините по които можете да се снабдите с УН без да ходите на място, а изпращайки например писмо по пощата. Има възможност да се извършат справки в Имотния регистър освен по ЕГН и по три имена и дата на раждане срещу 1 левче, след извършена регистрация. Тази справка може да я извърши адвокат, нотариус и всеки, който си е направил регистрация в имотния регистър. Пълномощното за снабдяване с документи не струва 70 лв, а 6 лева! Дори и да дойде на домашна посещение нотариус, ще ви струва не повече от 20 заедно с транспорта на нотариуса до дома ви. Съветвам Ви най-приятелски да не споделяте ваши лични данни и информация относно данните на починалите и изчезналите ви роднини със случайни участници или други доброжелатели от този форум или от другаде, които искат да ви съдействат безплатно. В крайна сметка, ако искате да се разпоредите с евентуални наследени имоти трябва да извършите определени действия, включително и по ваша преценка да упълномощите бъдещ купувач, който би проявил интерес.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: търсене на наследство

Мнениеот jhoro » 01 Дек 2020, 21:57

Напълно подкрепям съвета:
vili_spasova написа:Съветвам Ви най-приятелски да не споделяте ваши лични данни и информация относно данните на починалите и изчезналите ви роднини със случайни участници или други доброжелатели от този форум или от другаде, които искат да ви съдействат безплатно.

Колкото до другите неща, най-вече финансите - всичко е по договаряне!
Не знам за къде става дума (локация), но за някой места - мога да помогна, без очаквания!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: търсене на наследство

Мнениеот jasta13 » 02 Дек 2020, 10:59

Има вариант да направите справка за ЕГН на майка си и on-line, стига да притежавате ПИК от НОИ или квалифициран електронен подпис (КЕП). Тази справка се прави в т.нар. Система за сигурно електронно връчване, там има справка за родствени връзки и излизат имена и ЕГН на родители, братя/сетстри и т.н.
По-долу картинна инструкция

https://dox.abv.bg/download?id=61dc95c216#
https://dox.abv.bg/download?id=bb911e1053#
https://dox.abv.bg/download?id=e10a53fd9d#
alea jasta est
jasta13
Младши потребител
 
Мнения: 90
Регистриран на: 28 Сеп 2006, 13:38

Re: търсене на наследство

Мнениеот jhoro » 02 Дек 2020, 12:05

jasta13 написа:Има вариант да направите справка за ЕГН на майка си и on-line, стига да притежавате ПИК от НОИ или квалифициран електронен подпис (КЕП). Тази справка се прави в т.нар. Система за сигурно електронно връчване, там има справка за родствени връзки и излизат имена и ЕГН на родители, братя/сетстри и т.н.

Благодаря за инфото. Работи.
Освен „Справка за родственост” има още една камара справки. Не бях ползвал тази база данни.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: търсене на наследство

Мнениеот deni9988 » 04 Дек 2020, 21:45

Благодаря на jasta13 , ще опитам така да се справя, колкото до акта ми за раждане - ДА, ИМАМ, НО В ТОЗИ АКТ НЕ Е ВПИСАНО ЕГН.то нито на майка ми нито на баща ми /преди 60 и кусур години явно не е било задължително, отделно е написана и грешна дата на раждане 31. ноември!, нали ви е ясно че ноември никога не е имал 31 дена/ Така че акта ми за раждане не върши никаква работа.
deni9988
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 26 Ное 2020, 18:58

Re: търсене на наследство

Мнениеот jhoro » 04 Дек 2020, 22:48

deni9988 написа:=== колкото до акта ми за раждане - ДА, ИМАМ, НО В ТОЗИ АКТ НЕ Е ВПИСАНО ЕГН.то нито на майка ми нито на баща ми /преди 60 и кусур години явно не е било задължително, отделно е написана и грешна дата на раждане 31. ноември!, нали ви е ясно че ноември никога не е имал 31 дена/ Така че акта ми за раждане не върши никаква работа.

Може би с това трябваше да започнете - „Единният граждански номер е въведен през 1977 г!“
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 18 госта


cron