начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отказ от роднинска връзка/наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот rosalinar » 23 Сеп 2020, 11:28

Здравейте,

на 32г. съм и не познавам баща си, от скоро започна да ме търси...и то за пари.
Имам съмнения, че ще започне да тегли кредити и да взима заеми, и много ме притеснява да не ги наследя в един момент. Разбирам, че е бил в затвор, участие в измами и т.н....

Има ли как да се откажа от наследсвто/роднинска връзка с този човек?

Благодаря ви.
rosalinar
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Сеп 2020, 11:24

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот svegrigorov » 23 Сеп 2020, 13:13

Отказ от наследство, но само след като почине.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот rosalinar » 23 Сеп 2020, 13:44

Благодаря, а тогава вече няма ли да е късно ако има задължения?
rosalinar
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Сеп 2020, 11:24

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот ykovachev » 23 Сеп 2020, 14:20

Няма как да се откажете от неоткрито наследство, а то се открива, след като наследодателят почине. Освен това, няма как да Ви търсят за задължения на баща Ви, щом Вие не сте гарантирали изпълнението им по някакъв начин.
Роднинската връзка е факт от обективната действителност, няма как да се откажете от нея.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот ina53 » 23 Сеп 2020, 16:46

rosalinar написа:Благодаря, а тогава вече няма ли да е късно ако има задължения?


Няма да е късно. Вижте чл. 49 и следващите от Закона за наследството. Когато човекът почине имате право да се откажете или да приемете наследството му, след преценка за съотношението между активи/пасиви. Уловката тук е, че не трябва да сте получавали негова пенсия, плащали негови сметки, включително консумативи и данъци за негово жилище след смъртта му, защото това би могло да се счита за приемане на наследството и кредиторите му да ви търсят или предяват иск пред съда за оспорване на Вашия отказ- чл. 49. (2) ЗН "Приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството..."
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот propensity » 23 Сеп 2020, 17:15

ykovachev написа: Освен това, няма как да Ви търсят за задължения на баща Ви, щом Вие не сте гарантирали изпълнението им по някакъв начин.


Има и още как...
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот kalahan2008 » 23 Сеп 2020, 20:48

Откажете се чрез Държавен вестник от баща си...
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот ykovachev » 24 Сеп 2020, 10:00

propensity написа:
ykovachev написа: Освен това, няма как да Ви търсят за задължения на баща Ви, щом Вие не сте гарантирали изпълнението им по някакъв начин.


Има и още как...


Е че кажете му на човека как, че да се притесни :)
Аз лично визирам невъзможност да търсят задължения, преди да е открито наследството, ако нещо не е ясно в туй, дето съм написал. Изречението е в контекста на предходното и на предходен отговор на колега, а не виси само за себе си.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот jhoro » 24 Сеп 2020, 20:16

propensity написа:
ykovachev написа: Освен това, няма как да Ви търсят за задължения на баща Ви, щом Вие не сте гарантирали изпълнението им по някакъв начин.

Има и още как...

Според мен - и двамата сте прави!
Първо - все още е валиден принципа „Няма начин ... да няма начин!“ Въпроса е - законно или почти!
Даже и предложеното
kalahan2008 написа:Откажете се чрез Държавен вестник от баща си...

е ... леко безсмислено!
Ако отсрещната страна действа законно - и без отказване няма да предприемат такива действия.
Ако пък не се интересува от закона - и отказването няма да ги спре.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот kalahan2008 » 24 Сеп 2020, 21:22

jhoro написа:
kalahan2008 написа:Откажете се чрез Държавен вестник от баща си...

е ... леко безсмислено!
Ако отсрещната страна действа законно - и без отказване няма да предприемат такива действия.
Ако пък не се интересува от закона - и отказването няма да ги спре.

Уважаеми г-н jhoro,
Не мога да повярвам, че получавам от Вас коментар на моята реплика, която очевидно беше в саркастично-хумористичен ракурс. Има такъв мит в народонаселението - да се откажеш от роднина /син, дъщеря, баща и др./ чрез Държавен вестник. Не знам дали някога действително е съществувала такава процедура. Но е повече от ясно, че, казвайки това, не съм го казал на сериозно.
Учудвам се на желанието да коментирате АБСОЛЮТНО ВСИЧКО, вкл. и неща, които са ОЧЕИЗВАДНО саркастични. Не мога да си обясня обсесивно-компулсивното Ви желание да сте на всяка манджа мерудия, като психолог нямам право да лепя диагнози на хората, особено на непознати хора в интернет пространството, но подобно поведение наистина е симптоматично и буди притеснение. Осъзнайте се най-накрая, това не е нормално.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот jhoro » 24 Сеп 2020, 21:47

kalahan2008 написа:Уважаеми г-н jhoro,
Не мога да повярвам, че получавам от Вас коментар на моята реплика, която очевидно беше в саркастично-хумористичен ракурс. Има такъв мит в народонаселението - да се откажеш от роднина /син, дъщеря, баща и др./ чрез Държавен вестник. Не знам дали някога действително е съществувала такава процедура. Но е повече от ясно, че, казвайки това, не съм го казал на сериозно.
Учудвам се на желанието да коментирате АБСОЛЮТНО ВСИЧКО, вкл. и неща, които са ОЧЕИЗВАДНО саркастични. Не мога да си обясня обсесивно-компулсивното Ви желание да сте на всяка манджа мерудия, като психолог нямам право да лепя диагнози на хората, особено на непознати хора в интернет пространството, но подобно поведение наистина е симптоматично и буди притеснение. Осъзнайте се най-накрая, това не е нормално.

Уважаеми Калахан! Цитата беше само косвен. И знам, че въпросния израз е доста метафоричен. Просто не съм сигурен колко.

Отговора ми - към ykovachev беше:
Даже и при прекъсната родствена връзка - ако се стигне до силово събиране на задължения ... нещата няма да са приятни!

Пп. Колкото до „манджите и мерудиите“ ...
Ако някой си направи труда, да провери в колко теми участвам и в колко не, ще си направи доста по-различен извод.
Ако идеята е само определени потребители да отговарят - кажете си го направо!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот kalahan2008 » 25 Сеп 2020, 23:33

jhoro написа:Пп. Колкото до „манджите и мерудиите“ ...
Ако някой си направи труда, да провери в колко теми участвам и в колко не, ще си направи доста по-различен извод.
Ако идеята е само определени потребители да отговарят - кажете си го направо!

Не, не е това идеята. Идеята /според мен/ е да се дават само смислени коментари. Не разбирам защо ме репликирате, че било безсмислено това, което казвам, моят коментар изобщо не беше свързан с Ваше изказване, а беше насочен към питащата. Адвокат на питащата ли го раздавате, не знам. При положение, че други вече й бяха обяснили, че няма как да направи отказ от наследство, докато баща й е все още жив, нямаше смисъл да повтарям вече казаното. Но пък неслучайно използвах сарказъм, защото така завоалирано намекнах на питащата за моралните измерения на нейния въпрос. Защото тя пита не само за отказ от наследство, но и от роднински връзки.
Обаче след като Вие се намесихте като слон в стъкларски магазин, репликирайте ме колко било безсмислено еди-какво си, ефектът избледня и вече от това, което казах, наистина няма смисъл. Самоизпълняващо се пророчество.
Ако идеята е само Вие да отговаряте тук, най-добре е да го прекръстите на jhoro.bg и останалите да си тръгнем. Така ще си пестите пари за собствен блог/сайт, а сметката ще я плащат собствениците на lex.bg. Оставям Ви да си общувате сам с питащите тук като някой Агент Смит от Матрицата. Останалите юристи явно са излишни.
Аз излизам в неплатен отпуск от форума за неопределено време. И без това вече е твърде скучно тук, след като навсякъде сте само Вие. Нямам време да се занимавам с глупости.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот ilian_todorov » 26 Сеп 2020, 00:31

jhoro написа:
propensity написа:
ykovachev написа: Освен това, няма как да Ви търсят за задължения на баща Ви, щом Вие не сте гарантирали изпълнението им по някакъв начин.

Има и още как...

Според мен - и двамата сте прави!
Първо - все още е валиден принципа „Няма начин ... да няма начин!“ Въпроса е - законно или почти!
Даже и предложеното
kalahan2008 написа:Откажете се чрез Държавен вестник от баща си...

е ... леко безсмислено!
Ако отсрещната страна действа законно - и без отказване няма да предприемат такива действия.
Ако пък не се интересува от закона - и отказването няма да ги спре.

Не мога да разбера защо усложнявате толкова отговора на въпроса? :?:
В такива случаи или се прави отказ от наследство или наследството се приема по опис, като не се предприемат никакви действия, от които може да се тълкува, че си приел наследството. :idea:
Дори не се вади УН.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот ykovachev » 26 Сеп 2020, 10:30

ilian_todorov написа:Дори не се вади УН.

ама наистина мноооого сложно стана. Илиане, не опростяваш нещата.
Много ми е интересно, поне у Софийско-град, как ше стане тоя отказ без УН, ама нейсе. То след години може и да се променят нещата, ако малко вземат, че се електронизират, а бащата засега си е жив и здрав. Така че не е нужно отсега да се описва процедура, за която не знаем дали и как ще се изменя.
И на Калахан му писна (както навремето и на мен).
Абе дайте на простите и достатъчно смислени въпроси да даваме и кратки и достатъчно смислени отговори, а не а разсъждаваме, ако баба ми беше мъжка и беше мутра, кво би станАло.
Темата придоби ужасни измерения, като некъв хорър, а отговорите по същество са първите няколко. След това - мерене на разни неща, което винаги е било контрапродуктивно.
Призовавам към ред! :D
П.П. Жоро, дай да помислим малко колко хора ти пишат тука едно и също. Очевидно не съм единственият, който забелязва, че репликираш колеги без нужда. И това са колеги, които знам какво могат и знаят, повечето познавам и лично. Те от години държат форума в кондиция някаква, дори когато съвсем не си заслужаваше. Да съм само аз, да сме двама, обаче - защо не се замислиш, ако куп от компетентните отговарящи тук колеги стигат все до един извод... може па да са прави, а? Щом чак Лекси написа няколко изречения, за мен нещата са показателни. Другарски непоискан съвет един вид, извинявай :wink:
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот jhoro » 26 Сеп 2020, 16:43

[quote="ykovachev"…ама наистина мноооого сложно стана. Илиане, не опростяваш нещата.
Много ми е интересно, поне у Софийско-град, как ше стане тоя отказ без УН, ама нейсе. [/quote]
А как ще извдиш УН за жив човек?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот ykovachev » 28 Сеп 2020, 15:29

jhoro написа:А как ще извдиш УН за жив човек?


ykovachev написа:Много ми е интересно, поне у Софийско-град, как ше стане тоя отказ без УН, ама нейсе. То след години може и да се променят нещата, ако малко вземат, че се електронизират, а бащата засега си е жив и здрав. Така че не е нужно отсега да се описва процедура, за която не знаем дали и как ще се изменя.

Жоро, ти бързаш ли, какво правиш, не знам. Кога съм говорил за УН на жив човек? Я погледни какво е написано след "ама нейсе", вместо да цитираш на парче (което ти става навик и не ти помага да си обосновеш тезите).
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Отказ от роднинска връзка/наследство

Мнениеот jhoro » 28 Сеп 2020, 16:17

Понеже отдавна се отказах да доказвам, че „нямам сестра” - няма да цитирам никого.
Отговора ми, на въпроса на темата е:
Докато бащата е жив - той и синът си живеят собствените животи. Трупат си активи или пасиви, и сами си ги обслужват.
Чак когато единия почине (щото никога не се знае, кой ще е първи) - тогава ще се говори за наследяване, наследство, наследници, приемане или отказ, и всичко останало.

Пп. Калахан излезе „в отпуск”, аз направо „се пенсионирам” - за тази тема.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 17 госта


cron