начало

Бащата на пребитото от акушерка бебе: Ако бях гледал записа, сега щях да съм от другата страна Бащата на пребитото от акушерка бебе: Ако бях гледал записа, сега щях да съм от другата страна

Наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

Наследство

Мнениеот philanthropist__ » 23 Май 2020, 15:30

Здравейте,

казвам се Михаил и бих искал да попитам:Баща ми придобива имот от родителите си срещу договор за издръжка и гледане преди брака с майка ми,който впоследствие сключва.Баща ми почина и има брат,мой чичо и неговата майка моя баба.Кои сме наследници на имота на баща ми -само аз и майка ми или чичо ми и баба ми също?Също така какви са дяловете на всеки един от нас като наследници?
philanthropist__
Младши потребител

Re: Наследство

Мнениеот jhoro » 24 Май 2020, 15:22

Здравейте Михаил!
Всички изброени сте наследници. Вие сте 1-ви ред, като син. Вашата баба е 2-ри ред, като майка. Чичо Ви е 3-ти ред. Допълнително е майка Ви - преживял съпруг.
На принципа - „всеки ред наследници изключва следващия ред при наследяването“ - правоимащи сте Вие и майка Ви. Дяловете са по една втора (ако не се договорите друго).

Относно споменатия „договор за издръжка“ - по правилно би било „дарение със задължение за осигуряване на издръжка“ - Вие, като наследници ще я дължите на бабата!
Последна промяна jhoro на 24 Май 2020, 16:30, променена общо 1 път
Доколкото в форума не се прилага разпоредбата на чл. 313 - всички мнения и съвети трябва да се приемат и използват само като такива!
jhoro
Активен потребител

Мнениеот Melly » 24 Май 2020, 15:56

philanthropist__ написа:Здравейте,
Баща ми придобива имот от родителите си срещу договор за издръжка и гледане преди брака с майка ми,............

ДГИ е ненаименован договор, но по правната си природа е възмезден договор - прехвърляне на имот срещу бъдещи грижи и издръжка.!!!
Докато договорът за дарение на имот е безвъзмезден договор - собствеността се прехвърля без насрещна престация от надарения. Единствено условие за валидността на тази сделка е изявлението на надарения за приемане на дарението. Всяка уговорка за бъдеща възмездна престация към дарителя има за последица нищожност на сделката, независимо че договорът е сключен във формата на чл.18 ЗЗД.

Ето защо изразразявам несъгласие с мнението на колегата, писал преди мен.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител

Мнениеот jhoro » 24 Май 2020, 16:38

Melly написа:
Баща ми придобива имот от родителите си срещу договор за издръжка и гледане преди брака с майка ми,............

ДГИ е ненаименован договор, но по правната си природа е възмезден договор - прехвърляне на имот срещу бъдещи грижи и издръжка.!!!
Докато договорът за дарение на имот е безвъзмезден договор - собствеността се прехвърля без насрещна престация от надарения. Единствено условие за валидността на тази сделка е изявлението на надарения за приемане на дарението. Всяка уговорка за бъдеща възмездна престация към дарителя има за последица нищожност на сделката, независимо че договорът е сключен във формата на чл.18 ЗЗД.

С коя част или с цялото мневие?
Колкото до подчертаното ...
Калайджиев: задължението за осигуряване на издръжка не е функция на самия договор за дарение. То възниква като последица от допълнително настъпил юридически факт, а именно нуждата от издръжка. Така че то не е последица на самия договор, а на новонастъпил юридически факт. На базата на това основание за отмяна като че ли не може да се обоснове двустранният характер на договора, а най-много може да се приеме, че договорът би имал характера на несъвършен двустранен договор. Но при дарението с тежест господстващото виждане е, че това дарение в някаква степен има двустранен характер и за него в някаква степен се прилагат правилата за двустранните договори.
http://www.lawsbg.com/lectures/75-oblig ... ml?start=2
jhoro
Активен потребител

Мнениеот Melly » 24 Май 2020, 18:44

jhoro написа:
Melly написа:

С коя част или с цялото мневие?
Колкото до подчертаното ...
Калайджиев: задължението за осигуряване на издръжка не е функция на самия договор за дарение. То възниква като последица от допълнително настъпил юридически факт, а именно нуждата от издръжка. Така че то не е последица на самия договор, а на новонастъпил юридически факт. На базата на това основание за отмяна като че ли не може да се обоснове двустранният характер на договора, а най-много може да се приеме, че договорът би имал характера на несъвършен двустранен договор. Но при дарението с тежест господстващото виждане е, че това дарение в някаква степен има двустранен характер и за него в някаква степен се прилагат правилата за двустранните договори.
http://www.lawsbg.com/lectures/75-oblig ... ml?start=2

Не казвам нищо по-различно от позицията на проф. Калайджиев.
И двата договора (ДГИ и договорът за дарение) са правни сделки за прехвърляне на собственост върху имот, какъвто е случая в конкретно поставената тема.
Само че, договорът по чл.225 ЗЗД има изрична правна уредба - договор с еднократно действие - надареният приема дара с волеизявление заявено под формата на признателност и затова същият е безвъзмезден договор.
Дори и да приемем, че договорът е сключен с тежест под формата на обещание (задължаване даване на издръжка и гледане), то чл.226 указва, че тази уговорка е нищожна, което подсказва безвъзмездния му характер.

При ДГИ има тази особеност, че собствеността се придобива с акта сключен във формата на чл.18 ЗЗД, но задължението на приобретателя е да полага занапред грижи и издръжка, които в живия живот имат стойностно изражение - т.е престацията е възмездна. В съдебната практика безпротиваречиво се приема, че този ненаименован договор е алеаторен -изпълнението на задължението на приобретателя по него е занапред докато е жив прехвърлителя.
Аватар
Melly
Старши потребител

Мнениеот philanthropist__ » 24 Май 2020, 20:23

jhoro написа:Здравейте Михаил!
Всички изброени сте наследници. Вие сте 1-ви ред, като син. Вашата баба е 2-ри ред, като майка. Чичо Ви е 3-ти ред. Допълнително е майка Ви - преживял съпруг.
На принципа - „всеки ред наследници изключва следващия ред при наследяването“ - правоимащи сте Вие и майка Ви. Дяловете са по една втора (ако не се договорите друго).

Относно споменатия „договор за издръжка“ - по правилно би било „дарение със задължение за осигуряване на издръжка“ - Вие, като наследници ще я дължите на бабата!

Благодаря.Значи баба ми и чичо ми не наследяват нищо от имота?
philanthropist__
Младши потребител

Мнениеот philanthropist__ » 24 Май 2020, 20:38

При ДГИ има тази особеност, че собствеността се придобива с акта сключен във формата на чл.18 ЗЗД, но задължението на приобретателя е да полага занапред грижи и издръжка, които в живия живот имат стойностно изражение - т.е престацията е възмездна. В съдебната практика безпротиваречиво се приема, че този ненаименован договор е алеаторен -изпълнението на задължението на приобретателя по него е занапред докато е жив прехвърлителя.

Благодаря.Това означава ли,че след като дядо ми като прехвърлител по договора за гледане и издръжка е починал,вече аз и майка ми не дължиме това гледане и издръжка на баба ми?
philanthropist__
Младши потребител

Мнениеот jhoro » 24 Май 2020, 22:57

Melly написа:Не казвам нищо по-различно от позицията на проф. Калайджиев.
И двата договора (ДГИ и договорът за дарение) са правни сделки за прехвърляне на собственост върху имот, какъвто е случая в конкретно поставената тема.
Само че, договорът по чл.225 ЗЗД има изрична правна уредба - договор с еднократно действие - надареният приема дара с волеизявление заявено под формата на признателност и затова същият е безвъзмезден договор.
Дори и да приемем, че договорът е сключен с тежест под формата на обещание (задължаване даване на издръжка и гледане), то чл.226 указва, че тази уговорка е нищожна, което подсказва безвъзмездния му характер.

Благодаря за отделеното внимание! Казвам го съвсем сериозно, без никаква ирония!
Винаги е добре, да се чуе още едно мнение, а когато е от професионалист ... е безценно!
philanthropist__ написа:Благодаря.Значи баба ми и чичо ми не наследяват нищо от имота?

Да!
philanthropist__ написа:Благодаря. Това означава ли, че след като дядо ми като прехвърлител по договора за гледане и издръжка е починал, вече аз и майка ми не дължиме това гледане и издръжка на баба ми?

Юридически - да (може би), от човешка гледна точка - НЕ!
Казвам „може би“, защото в началото написахте - „Баща ми придобива имот от родителите си...“. А родителите на баща Ви, са дядо Ви и баба Ви! Тоест - не само дядо Ви е страна по договора.
От човешка гледна точка (а правото винаги следва живота) - е абсурдно!
Защото - преди да е Ваша баба - тази жена е майка на Вашия баща!
jhoro
Активен потребител

Мнениеот Melly » 25 Май 2020, 00:24

philanthropist__ написа:

Благодаря.Това означава ли,че след като дядо ми като прехвърлител по договора за гледане и издръжка е починал,вече аз и майка ми не дължиме това гледане и издръжка на баба ми?

Отговор:
Не, не означава че като наследници на вашия баща задължението ви за издръжка и гледане е погасено със смъртта на дядо ви. Наследството представлява имуществено право и е комплекс от правата и задълженията на вашия наследодател - баща ви.
Ако държите имотът да остане изцяло "ваш", то осигурете на баба ви достойни старини.
Не забравяйте, че сте получили вещ и то във всички случаи на висока стойност безплатно :!: :idea:
Аватар
Melly
Старши потребител

Назад към Семейни казуси