начало

Бащата на пребитото от акушерка бебе: Ако бях гледал записа, сега щях да съм от другата страна Бащата на пребитото от акушерка бебе: Ако бях гледал записа, сега щях да съм от другата страна

Наследствена земя

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследствена земя

Мнениеот proof963 » 26 Ное 2019, 16:12

Как се дели земеделска земя от наследниците?
Баща ми има наследствена земя 100дка ,които е възстановил чрез поземлена комисия и която е на негово име.През 2018 почина/лека му пръст/,оставяйки майка ми /женени от 50г./,мен и сестра ми.
Въпросът ми е : кой какви дялове има?
Ходих при адвокати,плащах консултации и не получих еднозначен отговор.
proof963
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Ное 2019, 16:06

Re: Наследствена земя

Мнениеот vili_spasova » 26 Ное 2019, 18:12

proof963 написа:Как се дели земеделска земя от наследниците?
Баща ми има наследствена земя 100дка ,които е възстановил чрез поземлена комисия и която е на негово име.През 2018 почина/лека му пръст/,оставяйки майка ми /женени от 50г./,мен и сестра ми.
Въпросът ми е : кой какви дялове има?
Ходих при адвокати,плащах консултации и не получих еднозначен отговор.


Здравейте. От информацията, която давате дяловете са по 1/3 ид.ч за всеки от наследниците, или: съпруга - 1/3 ид.ч., син - 1/3 ид.ч. и дъщеря 1/3 ид.ч. От любопитство бихте ли споделили какво становище са дали колегите, които се посетили и как са се аргументирали. /По 1/3 ид.ч. ако имотите са наследени от починалия наследодател - баща и са възстановени с Решение от ПК само на него/

За справка Закон за наследството:
Чл. 5. (1) Децата на починалия наследяват по равни части.
(2) Като деца на наследодателя се смятат и осиновените от него.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1985 г., изм. - ДВ, бр. 47 от 2009 г., в сила от 01.10.2009 г.) При осиновяване по чл. 102 от Семейния кодекс осиновените и техните низходящи не наследяват роднините на осиновителя.

Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство.
http://www.audibg.com

Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 742
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Наследствена земя

Мнениеот proof963 » 27 Ное 2019, 17:46

Благодаря Ви за отговора .
Да разбирам ли ,че делим по 1/3 ,майка ми ,сестра ми и аз?

Колегите Ви дадоха и двата варианта- като кой ще се приеме е от компетентността на нотариус.
1. по 1/3 за всеки
2. 2/3 за майка ми и по 1/6 за мен и сестра ми.
proof963
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Ное 2019, 16:06

Re: Наследствена земя

Мнениеот vili_spasova » 27 Ное 2019, 18:56

proof963 написа:Благодаря Ви за отговора .
Да разбирам ли ,че делим по 1/3 ,майка ми ,сестра ми и аз?

Колегите Ви дадоха и двата варианта- като кой ще се приеме е от компетентността на нотариус.
1. по 1/3 за всеки
2. 2/3 за майка ми и по 1/6 за мен и сестра ми.


При втория случай - "2/3 за майка ми и по 1/6 за мен и сестра ми" вероятно колегите са имали предвид, че имотите са придобити по време на брака и са СИО. Според мен във вашия случай дяловете са по 1/3 ид.ч., тъй като от описанието, което давате, считам, че имотите са наследени от баща Ви, или са внесени в ТКЗС от него, преди сключване на гражданския брак и не представляват СИО. Все пак меродавни са документите - имате Решението на ПК за възстановяването, знаете кога са сключили брак родителите Ви, знаете как е придобил земите баща Ви, твърдите, че земята е наследствена, тоест, че имотите са били на баща му, майка му или дядо и баба, но ПК е издала Решение на името на баща Ви. Можете сам да прецените каква е конкретната ситуация. В крайна сметка, ако не можете да прецените, посетете нотариус с копия от документите. Повечето нотариуси не взимат такса за първа консултация.
http://www.audibg.com

Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 742
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron