начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Проблем с удостоверение за наследници

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Проблем с удостоверение за наследници

Мнениеот modelist » 16 Яну 2019, 13:37

Здравейте,
имам следния проблем: Във връзка с отдаването на нива на мой прадядо, поисках от кмета на селото да
ми бъде издадено Удостоверение за наследници. Имам всички удостоверения по моята линия.
Но въпреки, че си заплатих таксата, кмета не ми издава удостоверението заради липса на яснота при някои (починали) далечни роднини, за които не бил получил информация от другите кметове.
Ясно е, че аз съм наследник, но без удостоверението, не мога да подпиша договор с арендатора :(
То си е параграф 22 .... Или кмета ме будалка нещо ?
Има ли начин да се извади такова, дори да си пише на определените места "няма информация"
Благодаря.
modelist
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Яну 2019, 13:29

Re: Проблем с удостоверение за наследници

Мнениеот ivanov_p » 16 Яну 2019, 18:51

Едно от малкото разумни предложения в исканите промени в ЗА беше УН да се издават от адвокати.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с удостоверение за наследници

Мнениеот teogeo » 16 Яну 2019, 22:45

modelist написа:Здравейте,
имам следния проблем: Във връзка с отдаването на нива на мой прадядо, поисках от кмета на селото да
ми бъде издадено Удостоверение за наследници. Имам всички удостоверения по моята линия.
Но въпреки, че си заплатих таксата, кмета не ми издава удостоверението заради липса на яснота при някои (починали) далечни роднини, за които не бил получил информация от другите кметове.
Ясно е, че аз съм наследник, но без удостоверението, не мога да подпиша договор с арендатора :(
То си е параграф 22 .... Или кмета ме будалка нещо ?
Има ли начин да се извади такова, дори да си пише на определените места "няма информация"
Благодаря.


Да. Издаването на УН е административна услуга, което съгласно §8 от ПЗР на АПК (ако не бъркам) се приравнява на административен акт. Имате отказ, който можете да обжалвате пред съответния административен съд.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Проблем с удостоверение за наследници

Мнениеот teogeo » 16 Яну 2019, 22:55

ivanov_p написа:Едно от малкото разумни предложения в исканите промени в ЗА беше УН да се издават от адвокати.


А по-добре - от нотариуси. Че 80% от адвокатите са ... трагедия.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Проблем с удостоверение за наследници

Мнениеот kalahan2008 » 17 Яну 2019, 01:13

Няма как УН да се издава от адвокат, защото това би противоречало на Регламент 650/2011 относно компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на решения и приемането и изпълнението на автентични актове в областта на наследяването и относно създаването на европейско удостоверение за наследство.
Съгласно чл. 64 от Регламента удостоверението се издава в държавата членка, чиито съдилища са компетентни съгласно член 4, член 7, член 10 или член 11. Издаващият орган е:
а) съд съгласно определението в член 3, параграф 2; или
б) друг орган, който съгласно националното право е компетентен да разглежда въпроси в областта на наследяването.
Адвокатът не е и не може да бъде държавен орган.
Повече информация за процедурата по издаване на удостоверение за наследство по българското право се съдържа в НАРЕДБА № РД-02-20-6 ОТ 24 АПРИЛ 2012 Г. ЗА ИЗДАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИЯ ВЪЗ ОСНОВА НА РЕГИСТЪРА НА НАСЕЛЕНИЕТО:
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135791928
Тук е мястото да отворя една скоба, че тази наредба до известна степен противоречи на Регламент 650/2011 г., тъй като не позволява като източници да се ползват данни от други регистри освен ЕСГРАОН - например съдебни актове и удостоверения относно отказ от наследство и недостойнство.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Проблем с удостоверение за наследници

Мнениеот modelist » 17 Яну 2019, 10:33

Моя проблем е малък, не на живот и смърт, но като се замисля, има хора за които това е много важно ....
Как се оправят те ?
Аз нямам писмен отказ, чакам година .... Обжалвам и какво ? Кмета ще намери необходимата информация ?
modelist
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Яну 2019, 13:29


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron