начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Смърт на лице със прекъснати здравни права

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Смърт на лице със прекъснати здравни права

Мнениеот crovster » 08 Юли 2018, 22:33

Здравейте. Майка ми почина преди няколко дни. Била е с прекъснати здравно осигурителни права, но последната година и половина работеше. Знам, че от работодателя й се полагат да бъдат изплатени на наследниците неизползваната отпуска и последната изработена заплата. Въпроса ми е как стоят нещата с НОИ и УПФ. От НОИ знам, че се дължи някакво обезщетение (ако бъде потърсено), но то следва да бъде изплатено ако починалото лице е с непрекъснати здравно осигурителни права. Въпроса ми по това перо е имам ли право да платя липсващите осигурителни месеци след настъпила смърт на лицето, за което искам да ги платя. И има ли изобщо някакъв смисъл от това от гледна точка на това, че мисля че това ще е документален кошмар и не знам дали изобщо да се занимавам. Предполагам, че се изплаща някаква еднократна помощ на всеки наследник (син, дъщеря, майка, това сме). Това едно. Другото което ме интересува е свързано с Универсалния Пенсионен Фонд. Знам, че е задължителен и че ние със сестра ми наследяваме всичко внесено по него, като наследници. Какъв е реда там?
crovster
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Юли 2018, 22:27

Re: Смърт на лице със прекъснати здравни права

Мнениеот chima » 09 Юли 2018, 09:55

Отивате в съответния УПФ, в който майка ви е осигурявана и подавате Заявление по образец като носите Акт за смърт и Удостоверение за наследници и те ще ви изплатят средствата.
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София

Re: Смърт на лице със прекъснати здравни права

Мнениеот kalina_di » 09 Юли 2018, 20:24

Съжалявам за загубата Ви.

Имате право на Еднократна помощ при смърт на осигуреното лице, платима от НОИ. /Тя няма връзка със здравноосигурителния статус на лицето/.

За процедурата и документите прочети тук :
http://www.noi.bg/en/benefits/benefits/ ... st/942-doo
kalina_di
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Юли 2011, 23:13

Re: Смърт на лице със прекъснати здравни права

Мнениеот crovster » 11 Юли 2018, 02:58

Благодаря за отговорите. Изникна нов казус. От НОИ ме карат да си отварям българска банкова сметка, понеже не можели да ми ги преведат в сметка от банка в друга държава. Това законно ли е? Не искам да си отварям банкова сметка в България, не живея тук от 19 годишен..
crovster
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Юли 2018, 22:27

Re: Смърт на лице със прекъснати здравни права

Мнениеот chima » 11 Юли 2018, 10:55

Да, защото те поемат разходите по превода, в противен случай няма да сте равнопоставени с другите правоимащи. От ПОД(УПФ) също ще ви поискат бг сметка. Не ви пречи да си отворите такава, получавате си парите и я затваряте, банки на всеки ъгъл.
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron