начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отказ от наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отказ от наследство

Мнениеот ivaivanovaivanova » 23 Мар 2018, 22:40

Здравейте,
бих желала да попитам следното:бившият ми съпруг дължи около 400 хил.лева на банка и дъщеря ми най-вероятно ще получи това като наследство. Може ли тя сега да се откаже от наследство или трябва човека,от чието наследство се отказва да е починал?
Благодаря!
ivaivanovaivanova
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 23 Мар 2018, 20:04

Re: Отказ от наследство

Мнениеот kalahan2008 » 24 Мар 2018, 21:59

Разбира се, че наследодателят първо трябва да почине. Предварителен отказ от наследство е недействителен.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Отказ от наследство

Мнениеот ivaivanovaivanova » 25 Мар 2018, 16:48

Благодаря.
А в какъв срок може да го направи след смъртта?
Дъщеря ми е в чужбина.
ivaivanovaivanova
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 23 Мар 2018, 20:04

Re: Отказ от наследство

Мнениеот jhoro » 25 Мар 2018, 17:29

ivaivanovaivanova написа:Благодаря.
А в какъв срок може да го направи след смъртта?
Дъщеря ми е в чужбина.

По принцип няма срок. За всеки отделен случай:
Чл. 51. (1) По искане на всеки заинтересуван районният съдия, след като призове лицето, което има право да наследява, му определя срок, за да заяви приема ли наследството или се отказва от него. Когато има заведено дело срещу наследника, този срок се определя от съда, който разглежда делото.

В случай, че дъщеря Ви реши да приема наследството по опис:
Чл. 61. (1) Приемането на наследството по опис трябва да се заяви писмено пред районния съдия в тримесечен срок, откакто наследникът е узнал, че наследството е открито. Този срок може да бъде продължен от районния съдия до три месеца. Приемането се вписва по реда на чл. 49, ал. 1.

Понеже казвате, че може наследството да е „на минус“ - пасивите да са по-големи от активите, имайте предвид и...
Чл. 56. (1) Кредиторите на лицето, което се е отказало от наследството, могат да искат унищожението на отказа в своя полза, доколкото не могат да се удовлетворят от имуществата на наследника.
(2) Искът може да се предяви в едногодишен срок от узнаването за отказа, но не по-късно от три години след отказа.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отказ от наследство

Мнениеот ivaivanovaivanova » 25 Мар 2018, 19:41

Той няма активи,има само пасиви.Има и дългове,за които не знаем.Сумите са големи.
Мисълта ми е дали трябва да се действа незабавно след смъртта и тя да се откаже от наследството преди банките или другите кредитори да са потърсили парите си?
ivaivanovaivanova
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 23 Мар 2018, 20:04

Re: Отказ от наследство

Мнениеот jhoro » 25 Мар 2018, 19:56

ivaivanovaivanova написа:Той няма активи,има само пасиви.Има и дългове,за които не знаем.Сумите са големи.
Мисълта ми е дали трябва да се действа незабавно след смъртта и тя да се откаже от наследството преди банките или другите кредитори да са потърсили парите си?

Какво има и какво няма - положението е към момента. Какво ще бъде към „момента на откриване на наследството“ - можем само да гадаем. Нито се знае кога ще е, нито ... хайде да не съчиняваме варианти.
Колкото до кредиторите (банката и пр.) - те пак могат да си ги търсят. Затова Ви цитирах чл. 56.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron