начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Казус наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Казус наследство

Мнениеот tevolere » 19 Мар 2018, 12:20

Здравейте,
моля за малко помощ относно моя казус:
Родителите ми са разведени отдавна. Баща ми има второ семейство, като не знам сключвал ли е брак но има едно дете от това съжителство. Баща ми умира и по смъртен акт се води разведен. В удостоверението за наследници фигурираме само аз и другото дете. Тъй като за смъртта му научих случайно , искам да имам повече информация и направих справка в имотния регистър /Агенция по вписвания/ какво се води на негово име/егн като имущество. Излиза това:
Договор за прехвърляне на недвижим имот
срещу задължение за издръжка и гледане (н.а.)
Прехвърлител, идеални части:1/2 – ЕГН
Страни
Прехвърлител, идеални части:1/2 - ЕГН ……………… ИМЕНА

Титуляр на правото(Право на ползване), условие:срещу задължението на ……………………ИМЕНА
да поеме гледането и издръжката на прехвърлителя ………………… и при условието, че
прехвърлителят си запазва вещното право на ползване върху прехвърляния имот
пожизнено , идеални части:1/2 - ЕГН ……………. 3 ИМЕНА………………………..
Приобретател(Частна собственост), условие:срещу задължението на ………………….. да
поеме гледането и издръжката на прехвърлителя ……………….. и при условието, че
прехвърлителят си запазва вещното право на ползване върху прехвърляния имот
пожизнено , идеални части:1/2 - ЕГН ………………… 3 ИМЕНА
да разбирам ли, че е прехвърлена само половината от апартамента в който са живели и къде мога да проверя дали имам право на другата половина като наследство от него а съответно и задължения. Искам да съм подготвена, ако ме потърсят с искания за продажба или кой знае какво........ Благодаря!
tevolere
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Сеп 2008, 21:33

Re: Казус наследство

Мнениеот jhoro » 19 Мар 2018, 14:54

Здравейте. Хубаво сте написали една камара неща, но най-важното липсва. Не, че настоявам да го публикувате - намерете го и си направете изводите.
1. Родителите ви са разведени. Тоест - майка Ви не е наследник на баща Ви.
Чл. 54. (1) След развода бившите съпрузи престават да бъдат законни наследници един на друг и губят изгодите, произтичащи от разпорежданията в случай на смърт, направени преди това.
Семеен кодекс

2. По тази причина, в удостоверението за наследници фигурирате само Вие и второто дете на Вашия баща.
3. Въпреки, че цитирате почти целия договор - не сте посочили кой е „Титуляр на правото“. Приемам, че е второто (другото) дете.
4. Не сте посочили за кой апартамент става дума. Предполагам този, в който са живели Вашия баща и новата му партньорка. Но не е изключено да става дума за жилище, в което са живели баща Ви и майка Ви преди развода, и после да е поделен. По документи баща Ви е притежавал и се е разпоредил с 1/2. На кого е другата 1/2 ???
- ако другата 1/2 е била на Вашия баща - Вие ще я наследите.
- ако е на майка Ви - пак, но по друг параграф.
- ако обаче е на новата му партньорка - Вие с нея нямате никаква връзка. В този случай може да си потърсите запазената част.
Чл. 28. (1) Когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството.
Чл. 30. (1) Наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, може да иска намалението им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част, след като прихване направените в негова полза завети и дарения с изключение на обичайните дарове.
Закон за наследството


Най-добре се консултирайте с адвокат, на когото да покажете абсолютно всички документи.
Успех!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Казус наследство

Мнениеот tevolere » 19 Мар 2018, 15:32

Благодаря за отговора!
Апартаментът е един и същ- в който е живял баща ми с майка ми преди развода и с новата партньорка след това. не е поделян, защото майка ми е имала претенция само за детето- т.е. Аз, не е искала подялба на имущество а да се разведе. Титуляр на правото не съм аз, а другото дете с което са живели заедно и което живее понастоящем там. втората жена също е жива, но с нея баща ми се е развел също.
Благодаря!
tevolere
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Сеп 2008, 21:33

Re: Казус наследство

Мнениеот zmeyan » 19 Мар 2018, 15:36

Право на запазена част нямате, защото прехвърлянето е възмездно, а не е дарение.
Ако майка Ви я има като собственик/наследник на някаква част, то и Вие сте наследник по нейна линия.
От баща Ви не наследявате нищо от това жилище.
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Казус наследство

Мнениеот jhoro » 19 Мар 2018, 15:41

Така - оформя се картинката. Да са живи и здрави живите и лека им пръст на починалите.
Най-вероятно (но не сигурно) Вашия баща приживе е бил едноличен собственик на цялото жилище. Факта, че е дарил само половината е добре.
Трябва да се определи „масата на наследството“ - тоест, да се определят всички имоти на вашия баща. И после да се пристъпи към делбата.
Как точно ще се разберете с вашия полу-брат - кое за кого е - си е ваша работа.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Казус наследство

Мнениеот tevolere » 19 Мар 2018, 15:46

Благодаря, майка ми я няма като собственик и все още слава богу е жива.
На мен ми е любопитно защо не е сключил договора за целия апартамент а само за половината и как да разбера на кого е другата половина. Благодаря за отговорите!
tevolere
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Сеп 2008, 21:33

Re: Казус наследство

Мнениеот jhoro » 19 Мар 2018, 16:10

tevolere написа:На мен ми е любопитно защо не е сключил договора за целия апартамент, а само за половината и как да разбера на кого е другата половина. Благодаря за отговорите!

Защо половината? По-добрия вариант е, че се е съобразил с Вас, като негова наследница. Има и други, но ...

На кого е другата половина? - Направете проверка в имотният регистър.
Имотният регистър е система от данни за недвижимите имоти на територията на Република България и се състои от партидите на отделните имоти. В него се вписват актовете, с които се признава, прехвърля, изменя или прекратява правото на собственост или друго вещно право върху недвижим имот. В имотния регистър се включват възбраните и ипотеките на НИ.
Регистърът показва състоянието на посочените обстоятелства след последното вписване и дава възможност да се проследят хронологично промените във вписаните обстоятелства, както и вписаните актове.
В Имотния регистър могат да се правят справки за собствеността на имотите, собствениците и вещните права и ограничения върху тях. Справки в регистъра могат да се правят на място в службите по вписвания в страната или чрез Интернет след заплащане на такса, определена в ценоразпис и регистрация на потребителя.

Вярно - има такса, но ще разберете както на кого е, така и на кого е бил. И ще знаете какво да предприемете.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Казус наследство

Мнениеот tevolere » 19 Мар 2018, 16:18

Точно от Имотен регистър е текста в началото на поста ми. Платих си таксата разбира се и опитвам да разбера информация сама. По всички видове справки се рових и излиза само собственост 1/2 на името на баща ми и 1/2 на другото дете.
То и за смъртта на баща ми разбрах случайно от чужди хора, затова сега се ровя в нета каквото мога да науча като инфо, че да не ме изненадат неприятно с нещо отново. Благодаря Ви за отговорите!
tevolere
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Сеп 2008, 21:33

Re: Казус наследство

Мнениеот jhoro » 19 Мар 2018, 16:45

tevolere написа:... По всички видове справки се рових и излиза само собственост 1/2 на името на баща ми и 1/2 на другото дете...

Това вече е друго. В първия пост не го разбрах - останах с убеждение, че се говори за една и съща половина.

Случая е прост.
1. Има един наследодател и двама наследници.
2. Наследството (жилището) се дели на две.
3. Едната половина наследодателя вече е дарил на единия наследник.
4. Другата половина е ваша - само трябва да си я поискате. Не се бавете - има срокове.
zmeyan написа:Право на запазена част нямате, защото прехвърлянето е възмездно, а не е дарение.
Ако майка Ви я има като собственик/наследник на някаква част, то и Вие сте наследник по нейна линия.
От баща Ви не наследявате нищо от това жилище.

Ха-ха-ха!!!
Възмездното прехвърляне е покупко-продажба, дарението е безвъзмездно или „дарение с тежест“!
Виж чл. 29 и следващите от ЗН.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Казус наследство

Мнениеот tevolere » 19 Мар 2018, 16:53

Благодаря за отговорите! Бъдете здрави!
tevolere
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Сеп 2008, 21:33

Re: Казус наследство

Мнениеот vili_spasova » 19 Мар 2018, 18:06

tevolere написа:Титуляр на правото(Право на ползване), условие:срещу задължението на ……………………ИМЕНА
да поеме гледането и издръжката на прехвърлителя ………………… и при условието, че
прехвърлителят си запазва вещното право на ползване върху прехвърляния имот
пожизнено , идеални части:1/2 - ЕГН ……………. 3 ИМЕНА………………………..
Приобретател(Частна собственост), условие:срещу задължението на ………………….. да
поеме гледането и издръжката на прехвърлителя ……………….. и при условието, че
прехвърлителят си запазва вещното право на ползване върху прехвърляния имот
пожизнено , идеални части:1/2 - ЕГН ………………… 3 ИМЕНА


Тоест сделката е възмездна. /няма дарение в конкретния случай/
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Казус наследство

Мнениеот vili_spasova » 19 Мар 2018, 18:20

tevolere написа:...Апартаментът е един и същ- в който е живял баща ми с майка ми преди развода и с новата партньорка след това. не е поделян, защото майка ми е имала претенция само за детето- т.е. Аз, не е искала подялба на имущество а да се разведе. Титуляр на правото не съм аз, а другото дете с което са живели заедно и което живее понастоящем там. втората жена също е жива, но с нея баща ми се е развел също...



Ако жилището е закупено по време на брака с първата съпруга и при развода с първата съпруга не е поделено /в решението за развод няма информация какво се случва с вещите - движими и недвижими придобити по време на брака/, в момента е налице обикновена съсобственост между живата първа бивша съпруга, която притежава 1/2 ид.ч. и приобретателя на другата 1/2 ид. ч., който по силата на договора за гледане и издръжка е станал собственик /сделката е гледане и издръжка, за да не се иска съгласие по 33 от ЗС от другия съсобственик в лицето на бивша съпруга № 1/. Много мразя, като въпросите не са поставени коректно.

Към питащия.
1. Снабдяване се със заверен препис от документа за собственост на починалия баща с който е придобил имота и с втория НА за гледането и издръжката от АВ - имотен регистър. /трябва Ви удостоверение за наследници/
2. Намирате решение за развод със съпруга № 1.
3. Отивате при адвокат /нотариус/ с документите с майка си и решавате каква ще е съдбата на жилището.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Казус наследство

Мнениеот tevolere » 19 Мар 2018, 20:26

Благодаря Ви отново на всички!
tevolere
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Сеп 2008, 21:33

Re: Казус наследство

Мнениеот jhoro » 19 Мар 2018, 20:58

vili_spasova написа:Много мразя, като въпросите не са поставени коректно.

И аз много .. абе да не казвам „мразя“, но не приемам хора, които си вярват прекалено!
Някой беше казал - „Няма глупави въпроси - има глупави отговори!“ Всеки задава въпросите си според образованието си, информираността, манталитета и още куп неща. Въпреки, че форума е юридически - не може да искате питащите да са с поне 4 семестъра право!
vili_spasova написа:Ако жилището е закупено по време на брака с първата съпруга и
ако при развода с първата съпруга не е поделено /в решението за развод няма информация какво се случва с вещите - движими и недвижими придобити по време на брака/, в момента е налице обикновена съсобственост между живата първа бивша съпруга, която притежава 1/2 ид.ч. и приобретателя на другата 1/2 ид. ч., който по силата на договора за гледане и издръжка е станал собственик /сделката е гледане и издръжка, за да не се иска съгласие по 33 от ЗС от другия съсобственик в лицето на бивша съпруга № 1/.

1. Много „ако“-та се получиха. Ако това, ако онова ...
2. Относно „решението за развода“ - дали няма инфо за семейната съсобственост???
Я вижте ... тук (например) Решение по Брачно дело 70170/2012г. - Районен съд Монтана
Ще цитирам само
5. Семейното жилище-апартамент, находящ се в гр. София, район “Сердика”, кв. “ xxxx ”, ул. xxxx (подробно описан в Нотариален акт № 44, том І, рег. № 1259, дело № 37 от 2010г. ; вписан по ЗС/ПВ – вх. рег. № 4664 от 17.02.2010г., Акт № 59, том ХІ, дело № 2219/2010г. ), който е семейна имуществена общност, се предоставя за ползване на майката К.Т. Д. – А. и на детето Е. З. А. до навършване на пълнолетие на детето.
8. Придобитият по време на брака АПАРТАМЕНТ, находящ се в гр. София, район “Сердика”, кв. “ xxxx ”, ул. xxxx (подробно описан в Нотариален акт № 44, том І, рег. № 1259, дело № 37 от 2010г. ; вписан по ЗС/ПВ – вх. рег. № 4664 от 17.02.2010г., Акт № 59, том ХІ, дело № 2219/2010г. ), който е семейна имуществена общност съпрузите си поделят по следния начин: Целият апартамент преминава в собственост на майката К.Т. Д. – А. и на детето Е. З. А., като същите нямат право да го отчуждават под никаква форма и претекст до навършването на пълнолетие на детето Е. З. А., като за уравняване на дяловете няма да плащат никакви парични суми.
9. Придобитото по време на брака движимо имущество двамата съпрузи са си поделили.

Примери за това, че съда се разпорежда с цялото семейно имущество (движимо и недвижимо) бол, ама трябва да се чете.

Относно прехвърлянето на собственост - това става по два начина: продажба и дарение.
В случая имаме дарение с тежест (условието за гледане и издръжка). Да напомням ли, че:
Чл. 227. Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
При покупко-продажба просто няма такива условия.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Казус наследство

Мнениеот vili_spasova » 19 Мар 2018, 21:10

jhoro написа:
vili_spasova написа:Много мразя, като въпросите не са поставени коректно.

И аз много .. абе да не казвам „мразя“, но не приемам хора, които си вярват прекалено!
Някой беше казал - „Няма глупави въпроси - има глупави отговори!“ Всеки задава въпросите си според образованието си, информираността, манталитета и още куп неща. Въпреки, че форума е юридически - не може да искате питащите да са с поне 4 семестъра право!
vili_spasova написа:Ако жилището е закупено по време на брака с първата съпруга и
ако при развода с първата съпруга не е поделено /в решението за развод няма информация какво се случва с вещите - движими и недвижими придобити по време на брака/, в момента е налице обикновена съсобственост между живата първа бивша съпруга, която притежава 1/2 ид.ч. и приобретателя на другата 1/2 ид. ч., който по силата на договора за гледане и издръжка е станал собственик /сделката е гледане и издръжка, за да не се иска съгласие по 33 от ЗС от другия съсобственик в лицето на бивша съпруга № 1/.

1. Много „ако“-та се получиха. Ако това, ако онова ...
2. Относно „решението за развода“ - дали няма инфо за семейната съсобственост???
Я вижте ... тук (например) Решение по Брачно дело 70170/2012г. - Районен съд Монтана
Ще цитирам само
5. Семейното жилище-апартамент, находящ се в гр. София, район “Сердика”, кв. “ xxxx ”, ул. xxxx (подробно описан в Нотариален акт № 44, том І, рег. № 1259, дело № 37 от 2010г. ; вписан по ЗС/ПВ – вх. рег. № 4664 от 17.02.2010г., Акт № 59, том ХІ, дело № 2219/2010г. ), който е семейна имуществена общност, се предоставя за ползване на майката К.Т. Д. – А. и на детето Е. З. А. до навършване на пълнолетие на детето.
8. Придобитият по време на брака АПАРТАМЕНТ, находящ се в гр. София, район “Сердика”, кв. “ xxxx ”, ул. xxxx (подробно описан в Нотариален акт № 44, том І, рег. № 1259, дело № 37 от 2010г. ; вписан по ЗС/ПВ – вх. рег. № 4664 от 17.02.2010г., Акт № 59, том ХІ, дело № 2219/2010г. ), който е семейна имуществена общност съпрузите си поделят по следния начин: Целият апартамент преминава в собственост на майката К.Т. Д. – А. и на детето Е. З. А., като същите нямат право да го отчуждават под никаква форма и претекст до навършването на пълнолетие на детето Е. З. А., като за уравняване на дяловете няма да плащат никакви парични суми.
9. Придобитото по време на брака движимо имущество двамата съпрузи са си поделили.

Примери за това, че съда се разпорежда с цялото семейно имущество (движимо и недвижимо) бол, ама трябва да се чете.

Относно прехвърлянето на собственост - това става по два начина: продажба и дарение.
В случая имаме дарение с тежест (условието за гледане и издръжка). Да напомням ли, че:
Чл. 227. Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
При покупко-продажба просто няма такива условия.


jhoro, нищо...няма да коментирам. Просто..., ако си колега не искам да си адвокат на никой от познатите ми.
Само да та цветна, че в конкретния случай става дума за възмезден договор - гледане и издръжка, не за дарение.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron