начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Прекратяване на издръжка

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на издръжка

Мнениеот josy70 » 19 Фев 2018, 14:19

Здравейте,

Цитирам ви по-долу решение на съда за заплащане месечна издръжка на дъщеря ми.

„ ......ОСЪЖДА на осн. чл. 144 от СК М.Е.Н. да заплаща на пълнолетната си дъщеря Н.Е.Я. месечна издръжка в размер ХХХ лева, считано от датата на подаване на исковата молба 18.09.2013г, до завършване на висшето й образование, но не по-късно от навършване на 25-годишната възраст, на падеж всяко първо число на месеца, за който се дължи издръжката, ведно със законовата лихва върху всяка закъсняла вноска от датата на падела до окончателното й изплащане, като отхвърля иска за горницата до ............. „

По напред в СР дъщеря ми е предоставила уверения и декларира следното:
„ ......очакваният край на висшето образование е 31.05.2016г....... ”

Издръжката е плащана всеки месец по банков път по сметка на дъщеря ми, като изрично е вписвано от банката, че сумите са по еди си кое СР.

Дъщеря ми навършва 25 години на 03.06.2018г.

Ако правилно тълкувам СР след 31.05.2016г. не съм бил длъжен да плащам издръжка.
Явно че съм проспал срока 31.05.2016г – кьорав карти не играе.

Та към днешна дата въпросите ми са:

- Какъв е законният ред за прекратяване плащането на издръжката?
- Трябва ли, чрез адвокат да подавам някакъв вид молба/документ в съда или мога просто от банката да спра месечните преводи?
- длъжен ли съм да я уведомявам, че прекратявам плащането на издръжката?

Благодаря предварително на всичко отговорили.
josy70
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 17 Дек 2016, 07:45

Re: Прекратяване на издръжка

Мнениеот katerinakuch » 20 Фев 2018, 01:56

Както се разберете с нея.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Прекратяване на издръжка

Мнениеот josy70 » 20 Фев 2018, 15:36

Благодаря!

Мнения от други също биха били полезни.
josy70
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 17 Дек 2016, 07:45

Re: Прекратяване на издръжка

Мнениеот bvoykov » 03 Мар 2018, 20:01

Не сте длъжен да я уведомявате. Не сте длъжен и да подавате молба пред съда и да образувате съдебни производства. Вие сте осъден да плащате, като вашето задължение произтича по силата на закона и съдебното решение, като и двете са обвързани с условие - до завършване на образованието във висшето училище или навършване на 25-годишна възраст. Дъщеря Ви е била страна в процеса, следователно на нея това обстоятелство ѝ е много добре известно.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Прекратяване на издръжка

Мнениеот josy70 » 06 Мар 2018, 09:59

bvoykov много Ви благодаря за изчерпателния отговор.
josy70
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 17 Дек 2016, 07:45


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ivan_lawyer и 17 госта


cron