начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Запориране на общото ни имущество

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запориране на общото ни имущество

Мнениеот kremena_lineva » 12 Фев 2018, 19:20

Здравейте,
имам брак с мъжа ми от 30 години и един син от него. През брака ми със съпруга ми сме закупили 2 недвижими имота т.е и имотите ни са обща собственост. Към днешна дата обаче той пие много и тормози както мен, така и детето ни, като за това има няколко жалби в полицията. Заплашва ни и ни шантажира, че ако го напуснем ще остави своята част от имотите на брат си, който това и чака. Имам дори информация, че са се опитали вече да прехвърлят единия имот. Има ли закон който да ме защити като жена, като съпруга? Мога ли да запорирам всичко така, че да не може да го прехвърля да брат си, а всичко да остане за детето ни? Предварително ви благодаря за съвета.
kremena_lineva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Фев 2018, 19:11

Re: Запориране на общото ни имущество

Мнениеот katerinakuch » 13 Фев 2018, 01:40

Ако иска да прехвърли своя дял на друг човек, би следвало да го предложи първо на Вас. Ако Вие не можете да го закупите, чак тогава той може да го предлага на трето лице.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Запориране на общото ни имущество

Мнениеот kremena_lineva » 13 Фев 2018, 08:23

Катерина, благодаря за отговора. Аз не искам нищо за себе си, а за детето ми. Има ли закон който може да ме защити в този случай? Как мога да предотвратя това да лиши сина ни и да остави всичко на брат си и неговите деца?
kremena_lineva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Фев 2018, 19:11

Re: Запориране на общото ни имущество

Мнениеот svettoslav » 13 Фев 2018, 12:33

Отговорът не е коректен.

Щом имота е придобит през брака, никой от двамата не може да се разпорежда с дела си спрямо когото и да било, дори и спрямо другия съпруг. Едва след прекратяване на брака възникват такива възможности. Тук е налице все още бездялова съсобственост. А и законът си е пределно ясен.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Запориране на общото ни имущество

Мнениеот vili_spasova » 13 Фев 2018, 16:52

+1
svettoslav написа:Отговорът не е коректен.

Щом имота е придобит през брака, никой от двамата не може да се разпорежда с дела си спрямо когото и да било, дори и спрямо другия съпруг. Едва след прекратяване на брака възникват такива възможности. Тук е налице все още бездялова съсобственост. А и законът си е пределно ясен.


Колега, абсолютно точно. Нищо не се споменава за развод или за режим на разделност.

/Ако все още има СИО може съпругата да опита следното безумно действие: Взима пари на заем от близък. Заемът е с кратък срок. Изтича срокът, тя не връща парите, следва молба от кредитора до съда, ИЛ и заповед за изпълнение, ЧСИ налага запор на притежаваните от нея в режим на СИО недвижими имоти. Краен резултат - запорирани имоти/
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Запориране на общото ни имущество

Мнениеот kremena_lineva » 13 Фев 2018, 20:41

Здравейте,

Благодаря много за идеите. Ето ги двете мои притеснения:

1) разпореждането със собствена дял от имота по време на брак ми е ясно, че е невъзможно самосиндикално т.е изисква се одобрение и от двамата. Тук моето притеснение е следното: той няма да се опита да препише всичко на брат си приживе, но най- вероятно ще остави своят дял като завещание към брат си /племенниците си/ след като почине. С една дума, ако той си отиде утре те ще наследят част от моите два недвижими имота.

2) това със запорирането го мислех и аз. Да "взема на заем пари" и "да не ги върна". Тук обаче имам следния въпрос. В едното жилище живеем. Какво ще стане, ако се запорира част от него. В другия недвижим имот брат му развива търговска дейност, а имотът е общ. Какво ще стане, ако се запорира и той?
kremena_lineva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Фев 2018, 19:11

Re: Запориране на общото ни имущество

Мнениеот svettoslav » 13 Фев 2018, 21:51

Имате нужда от среща с адвокат.
Тук всички последици не може да ви се обясняват надълго и нашироко.
Запорът си е запор. Той е резултат на изпълнително дело, при което кредитора ви "претендира" пари, които иска да събере. Той не ги иска всъщност. И ще си стои един запор там. Само че това не лишава мъжа ви да завещае своята част от имота. Това вече е възможно. Тъй като поражда действие при смъртта му.И този въпрос има смисъл да се разисква ако той почине първи.
Дълга и широка история в серия от предположения .
Като си завещае половината от двата имота, завещанието си е валидно, но наследниците имат право да искат едни пари от третото лице, в зависимост от това с колко им е накърнена запазената част от наследството .
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron