начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Съвместно попечителство на дете след развод

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съвместно попечителство на дете след развод

Мнениеот petertun » 07 Яну 2018, 00:47

Двамата родители искат да се разведат по взаимно съгласие.Искат също така, родителските права след развода, да са 50:50 ,като нямат никакви разногласия по никакви въпроси, заради благото на детето,което е на 11г.
Обсъждани са варианти 1 месец детето да е при бащата,един при майката,но са готови на всякави варианти,за да се нагодят според закона.Родителите живеят близо един до друг и детето ще си ходи в едно училище.

Възможно ли е едно такова поделяне поравно на родителските права да стане и юридически ? Има ли такава практика в БГ ?
Моля да ми препоръчате и добър семеен адвокат в Пловдив
petertun
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 12 Авг 2016, 03:04

Re: Съвместно попечителство на дете след развод

Мнениеот nikodim77 » 08 Яну 2018, 03:28

Здравейте отново,
Пускате втора тема... явно проблемите Ви мъчат. Консултирайте се с Адвокат! Тук във форума също има такива, така, че си пуснете лс. За връзка с Вас, ако някой пожелае.
Иначе на въпроса:
Ще пейстна по-голяма част от споразумението за развод, което изготвих преди същия и съдът го прие и утвърди. За по-голяма сигурност преди да го внеса в съда потърсих мнение на Адвокат и Съдия (приятел), които го намериха за много-добро.
"
С П О Р А З У М Е Н И Е
НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 51, АЛ 1 ОТ СЕМЕЙНИЯ КОДЕКС
с оглед предявения иск с пр. осн. чл. 50 от СК, ние: Никодим хххххххххх и ххххххххххххх постигнахме настоящето споразумение, което затвърждаваме чрез полагане на своите подписи:
1. С оглед интересите на децата, жилищната обезпеченост и гъвкавото работно време на бащата, възможността за полагане на адекватни родителски грижи, както и това, че посещават съответните учебни (детски) заведения по настоящ адрес, Местоживеенето на родените от брака деца - хххххххххххххххххх родено на хх.хх. 2003 год. в гр.София, и хххххххххххххххххх хх.хх.2011 год., остават да живеят при бащата НИКОДИМ хххххххххххххххххх ЕГН ххххххх, като родителските права по отношение на децата - хххххххххххххххххх родено на хх.хх. 2003 год. в гр.София, и хххххххххххххххххх хх.хх.2011 год., год., след прекратяване на брака ще се УПРАЖНЯВАТ за в бъдеще от бащата НИКОДИМ хххххххххххххххххххх.
В този пункт следва да утвърдим, че родителските права и задължения ще се упражняват съгласно повелите на обществените и морални ценности, както и съобразно разпоредбите на чл. 123 и чл. 122 от Семейния кодекс.
2. Майката хххххххххххххххххх ще осъществява лични контакти с децата хххххххххххххххххх и хххххххххххххххххх всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9:00 часа сутринта в събота до 18:30 часа в неделя, както и 20 /двадесет/ дни през лятото, които да не съвпадат с платения годишен отпуск на бащата, както и по всяко друго време по взаимна уговорка между родителите и съобразено с желанията и статусът на децата.
3. Майката хххххххххххххххххх ще заплаща месечна издръжка в размер на 105.00 лв. на детето хххххххххххххххххх ЕГН хххххххххх, чрез неговия баща, НИКОДИМ хххххххххххххххххх, както и 105.00 лв. на детето хххххххххххххххххх ЕГН ххххххххххх, чрез неговия баща, НИКОДИМ хххххххххххххххххх, считано от датата на разтрогване на брака.
4. Семейно жилище, придобито по време на брака (СИО), нямаме.
6. Движимото имущество страните сме разделили преди развода
7. Страните сме в трудоспособна възраст и нямаме претенции за издръжка помежду си.
8. Фамилно име на съпругата хххххххххххххххххх ще остане същото като през време на брака – ххххххх.
9. Разноските в бракоразводната част ще се поемат от страните по равно, а по отношение държавната такса върху определената издръжка – съобразно разпоредбите на ГПК.
С така постигнатото споразумение страните заявяваме, че уреждаме всички посочени в чл. 51 СК въпроси и отношения и нямаме претенции един към друг.
"

Та, в общи линии това е... А ето и текстовете на чл. 123 и 122 от СК (семейния кодекс), които съм цитирал в споразумението.
Чл. 122. (1) Носител на родителски права и задължения по отношение на ненавършилите пълнолетие деца е всеки родител.
(2) Родителите имат равни права и задължения, независимо дали са в брак.
(3) Съпругът на родителя е длъжен да съдейства на родителя при изпълнение на неговите задължения.
Упражняване на родителските права и задължения
Чл. 123. (1) Родителските права и задължения се упражняват в интерес на детето от двамата родители заедно и поотделно. Когато родителят е действал сам, той е длъжен да уведоми другия родител.
(2) Упражняването на родителските права и задължения се извършва по общо съгласие на родителите. При разногласие те могат да се обърнат към медиатор или да предявят иск пред районния съд по настоящия адрес на детето, който решава спора след изслушване на родителите, а при необходимост - и на детето. Решението на съда може да се обжалва по общия ред.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Съвместно попечителство на дете след развод

Мнениеот ivan_lawyer » 08 Яну 2018, 11:04

Има Тълкувателно дело на ВКС по въпроса за разделеното упражняване на правата. Решението излезе много смотано. Идеята е друга.
Детето е важно да се отгледа, но да не се разглезва. В този смисъл всякакви експерименти са удачни, стига да се дисциплинира младежа или девойката.

Говорим за споделено упражняване на родителски права. При развода - включително взаимният, единият родител не се лишава от родителски права, но не му се дава право да ги упражнява - тоест оперативно е лишен (впрочем - на практика), един вид - не е лишен от правата си върху детето, но не може да ги упражнява постоянно.

И ето какво казва ВКС по въпроса - в полза на съвместното попечителство, само при споразумение.
Ако няма споразумение, чрез адвокатите не можеш да се добереш до съвместно попечителство.

Има го в сайта на ВКС - раздел Общо събрание на Гражданската колегия, от 03.07.17г., Решение №1 от 2016, дело № 1 от 2016г.

Раздел Тълкувателни дела и се търси надолу по рубриките - отделни са Общите събрания на гражданската колегия, отделно са търговската колегия.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron