начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Подялба на съсобствен ипотекиран преди брак имот след развод

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Подялба на съсобствен ипотекиран преди брак имот след развод

Мнениеот hrist_ko » 14 Окт 2017, 20:13

Здравейте на всички!
Изключително полезем форум.

Директно на въпроса. Със съпругата ми закупихме жилище(50/50)преди сключване на граждански брак с ипотечен кредит на мое име, а тя е солидарен съкредитоискател. Пърчоначалната вноска от 20% също доказуемо е моя, а тя не даде нищо. Кредитът се изплаща само от моята заплата по банков път, като остават още около 200 месеца. Сега въпросът ми е следния. Какво се случва след развод по взимно съгласие с имотна подялба, какви са ми правата върху този имот? Жилището е единствено и за двама ни, и имаме син на три години. Тя е готова на компромис срещу определена сума, която ще и' възстановя плюс ще и' оставя колата, да ми отстъпи жилището до изцяло моя собственост. Обаче дори и така тя пак остава да живее със синчето в апартамента до навършването му на 18(25)г. Тук въпрост е аз къде отивам да живея и има ли тя право да ме изгони вън от собственото ми жилище или оставаме да живееем и двамата(тримата) там?
Естествено ми е ясно, че ако не съм съгласен взаимно съгласие нищо не се променя и ще и' е изключително трудно на варианта развод поради разтройство на брака, защото съм отговорен баща и съпруг.

Благодаря на всички предварително.
hrist_ko
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Окт 2017, 18:49

Re: Подялба на съсобствен ипотекиран преди брак имот след ра

Мнениеот teogeo » 12 Окт 2018, 22:28

hrist_ko написа:Здравейте на всички!
Изключително полезем форум.

Директно на въпроса. Със съпругата ми закупихме жилище(50/50)преди сключване на граждански брак с ипотечен кредит на мое име, а тя е солидарен съкредитоискател. Пърчоначалната вноска от 20% също доказуемо е моя, а тя не даде нищо. Кредитът се изплаща само от моята заплата по банков път, като остават още около 200 месеца. Сега въпросът ми е следния. Какво се случва след развод по взимно съгласие с имотна подялба, какви са ми правата върху този имот? Жилището е единствено и за двама ни, и имаме син на три години. Тя е готова на компромис срещу определена сума, която ще и' възстановя плюс ще и' оставя колата, да ми отстъпи жилището до изцяло моя собственост. Обаче дори и така тя пак остава да живее със синчето в апартамента до навършването му на 18(25)г. Тук въпрост е аз къде отивам да живея и има ли тя право да ме изгони вън от собственото ми жилище или оставаме да живееем и двамата(тримата) там?
Естествено ми е ясно, че ако не съм съгласен взаимно съгласие нищо не се променя и ще и' е изключително трудно на варианта развод поради разтройство на брака, защото съм отговорен баща и съпруг.

Благодаря на всички предварително.


А тя иска ли да остане да живее в жилището след развода? Не възнамерява ли да се изнесе тя?
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Подялба на съсобствен ипотекиран преди брак имот след ра

Мнениеот borovinka » 27 Ное 2018, 18:44

hrist_ko написа:Здравейте на всички!
Изключително полезем форум.

Директно на въпроса. Със съпругата ми закупихме жилище(50/50)преди сключване на граждански брак с ипотечен кредит на мое име, а тя е солидарен съкредитоискател. Пърчоначалната вноска от 20% също доказуемо е моя, а тя не даде нищо. Кредитът се изплаща само от моята заплата по банков път, като остават още около 200 месеца. Сега въпросът ми е следния. Какво се случва след развод по взимно съгласие с имотна подялба, какви са ми правата върху този имот? Жилището е единствено и за двама ни, и имаме син на три години. Тя е готова на компромис срещу определена сума, която ще и' възстановя плюс ще и' оставя колата, да ми отстъпи жилището до изцяло моя собственост. Обаче дори и така тя пак остава да живее със синчето в апартамента до навършването му на 18(25)г. Тук въпрост е аз къде отивам да живея и има ли тя право да ме изгони вън от собственото ми жилище или оставаме да живееем и двамата(тримата) там?
Естествено ми е ясно, че ако не съм съгласен взаимно съгласие нищо не се променя и ще и' е изключително трудно на варианта развод поради разтройство на брака, защото съм отговорен баща и съпруг.

Благодаря на всички предварително.


Без значение брака ви, жилището ви е съсобствено и след развода всеки от вас си остава собственик на 1/2 ид.ч. от него.
На практика ще трябва да се приложат правилата за съсобственост - съгласие на съсобствениците за ползване на вещта, съгласие при продажбата й, поделяне на разходите за нея (вкл. и на тези за придобиването й) и т.н.

За "синчето" - както се разберете. (Съветвам ви да се разберете извънсъдебно). Ако съпругата остане да живее в имота заедно с детето, тя ви дължи наем за вашата част, която тя ползва (детето обаче не дължи наем).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 18 госта