начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Как се прави отказ от наследство?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот dimitrova_k » 14 Сеп 2017, 09:24

Здравейте! Как се прави отказ от наследство? Искам баща ми да се откаже от всичко, което е останало от майка му и баща му. Къщата е ипотекирана и аз се водя като ипотекарен длъжник и искам да се откажем от всичко.
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот bobi9 » 14 Сеп 2017, 09:30

След като веднъж е прието наследството, не може да се откажете от него още повече, след като сте ипотекирали къщата :)
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот dimitrova_k » 14 Сеп 2017, 09:35

Дядото беше жив тогава и баща ми наследи само дяла на майка му и баща ми даде съгласие да се ипотекира само половиния дял от майка му за къщата. Сега дядото почина и не искам баща ми да наследява неговия дял и какво се прави в случая
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот telman » 14 Сеп 2017, 09:57

Отива се пред нотариус, прави се декларация за отказ от наследство по образец (попълва се на ръка или на принтер), тази декларация се плаща в съда и се внася в регистратурата на съда и това е- записват Ви в една книга за откази от наследство. След това се вади удостоверение, чу сте се отказали.

Вписването в книгата за откази е същественото. Самата декларация не е достатъчна.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот dimitrova_k » 14 Сеп 2017, 10:08

Благодаря! А има ли вероятност от съда да ми откажат да приемат отказа от наследство? Това, което спомена bobi9, въпреки това мога ли да направим отказ от наследството?
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот minov_nz » 14 Сеп 2017, 10:25

Не е въпроса дали съдът ще приеме отказа Ви от наследство , а в това че кредиторите Ви могат и то успешно да го атакуват.
Последна промяна minov_nz на 14 Сеп 2017, 21:53, променена общо 1 път
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот telman » 14 Сеп 2017, 10:50

Е, ако е теглила пенсията и такива неща - един вид е приела наследството.

Има копои, хиени, които разследват дали е така, но всичко е в случай на доказване.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот dimitrova_k » 14 Сеп 2017, 12:35

Ние живеем на 400-500км от там и никога не сме теглили или нещо от този сорт
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот bird_of_paradise » 14 Сеп 2017, 20:52

Ванкооооо, Ванко! Отивало се при нотариус....Пука му на нотариуса, че има ипотека, че нещо си- той носи отговорност само по отношение заверката на подпис, дата и съдържание. Останалото не му влиза в задълженията.

Отивате при адвокат, разказвате му всичко за този имот, респективно носите удостоверение за наследници на починалият дядо, смъртен акт, документи за имота и ипотеката. Разбирате, че баща ви има възможност да се откаже единствено от дела на дядо ви, не и от този на баба ви, защото наследството от нея е прието с даденото съгласие за ипотека. Като цяло е ясно, че искате да избягате от задължението по кредита, като сте склонни да загубите къщата, но мен ипотеката ме притеснява.... преди да се видят книжата не е много ок. да се прави отказа, защото може да се окаже безмислено занимание.
След като колегата се запознае с документацията ще каже кое и как, респективно ще ви изготви заявление до съда по постоянен адрес на починалия! ( което няма как ще заверите при нотариус срещу скромните 12лв.) и едва след това колегата си знае реда....Като цяло не е необходимо вие да ходите на място, достатъчно е да се изпрати до съда, в района на който е била адресната регистрация по постоянен адрес на дядо ви. За удостоверението вече няма как- ще ходите на място.

п.п. не разбирам защо да е декларация, а не заявление? ЗН си го е казал, ама не: тея дни нотариус ми обясняваше какъв акт той бил изготвял( "защо заявление, аз го правя с декларация", че и молба до съда...). Нейсе.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот telman » 14 Сеп 2017, 21:18

Важното е да се откажат, че съм виждал как не признават отказа от наследство.

Какво за ипотеката - тя тежи доколкото има съгласие.

По-скоро иска питащият да загуби имота, но не и да го надрусат с вноски и да плаща, това разбирам.

Това казвам, и да Иван съм, как ме разпозна.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот dimitrova_k » 15 Сеп 2017, 12:08

Ще се ходи при адвокат. Но в случая дядото почина февруари месец. Да, не ни трябва никакво наследство и искаме да се откажем от всичко.
dimitrova_k
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Дек 2006, 20:15

Re: Как се прави отказ от наследство?

Мнениеот invictus » 29 Апр 2018, 20:56

Здравейте,
Процедурата по отказ от наследство е следната: подава се заявление до районния съд, в района на който е открито наследството – това е района по местожителството на починалото лице. Заявлението следва да бъде нотариално заверено. В заявлението ясно и недвусмислено следва да се заяви, че наследникът се отказва от оставеното от наследодателя наследство. Таксата е в размер на 25 лева (20 лв. за вписването на декларацията и 5 лв. за издаване на удостоверение) и се заплаща по сметката на съда за държавни такси.

- Към заявлението се прилагат следните документи:
- Препис-извлечение от акт за смърт;
- Удостоверение за наследници;
- Вносна бележка за платена държавна такса.

Отказът от наследство се вписва в особена книга на съда, след като се разгледа от съдия. Това става в рамките на същия работен ден. Отказа не се вписва с Служба по вписванията.
Отказа от наследствво може да се направи преди наследството да е прието, като приемането освен изрично може да стане и с конклудентни действия. Кредиторите на лицето, което се е отказало от наследството, могат да искат унищожението на отказа в своя полза, доколкото не могат да се удовлетворят от имуществата на наследника.  Искът може да се предяви в едногодишен срок от узнаването за отказа, но не по-късно от три години след отказа.

До колкото се разбира от написаното от Вас, в случая Вие сте длъжник по договор, задълженито по който договор е обезпечено с ипотека върху недвижим имот – къща, собственост на баба Ви и дядо Ви.
В случая баща Ви може да се откаже от наследството на неговите родители. С това обаче задължението което Вие имате няма да отпадне. Нямам да отпадне и учредената върху имота ипотека.
Адвокатска кантора Иванчов и партньори
invictus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Апр 2018, 13:13


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], Google Adsense [Bot] и 22 госта


cron