начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Упражняване правото за виждане на децата.

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Упражняване правото за виждане на децата.

Мнениеот mr_garchev » 17 Май 2017, 08:52

Здравейте на всички , имам проблем който много ме тревожи и искам мнение или съвет мога ли да нещо да направя. ЩЕ се радвам да прочетете написаното от мен и да ми дадете точни законови съвети как да постъпя . Благодаря
Пред история : Разведен и имам две деца едно момче на почти три години и момиче ще направи 8 години. Страхотни душици изпълнени с любов , доброта и много чуствителност. Разведени сме доброволно като към него момент аз не знаех че става въпрос за друга любовна връзка и че бившата ми жена възнамерява да замине с децата на другият край на България. Аз съм от Русе , а тя заминава за Смолян.
Правата са нейни като в споразумението записаното е нормалното стандартно свиждане. Не съм се противил защото по никакъв начин не мислех че нещата от нейна страна са така влошени и желанието и да направи така че децата да викат едва ли не на друг татко но не и на мен.
След като се разведохме говорих с дъщеря ни за случващото и го обясних като на голям човек. Тя го разбра може да се каже добре и в него момент тя не пожела да замине с майка си. От друга страна майка и се ядоса и замина веднага за Смолян със сина ни. И така от м. Май 2016 до м.Ноември 2016 , дъщеря ми остана при мен. Започна първи клас в елитно училище в Русе и много се гордея с нея. След тази дата майка и се върна в града с новият си приятел и взе дъщеря ни при нея и започнаха живот в Русе. Всичко беше чудесно всяка събота и неделя и почивни дни за тях и за мен бяха с мен.
За съжаление това приключва след половин месец когато тя заминава за Смолян и смята там да останат да живеят с децата.
Децата ме обожават и ясно показват желанието си да имат дори повече време прекарано с мен. Дъщеря ни Магдалена не желае по никакъв начин да живее там и да учи там. Но майка и вече е решила че е малка и не може сама да прецени къде и е хубаво и къде се чувства добре.. Малкият още нищо не може да си каже.
Въпроса ми е имам ли шанс за някакви лостове с които да я накрам да остане в Русе , да се боря за правата на децата , но ми се иска и двете защото не искам да се разделят . Отговорен баща съм с достатъчно така да кажа духовна сила да се погрижа за децата си и грижата за тях не ме притеснява.
Ясно е че при положение че тя отиде в смолян , просто не знам кой може да види как аз мога да получа даденото ми право да мога да си ги виждам и грижа за тях поне два пъти в месеца. Това не само финансово е почти невъзможно за нормално работещ човек в България , та дори и от страна и на свободно време.
mr_garchev
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 30 Авг 2008, 12:40

Re: Упражняване правото за виждане на децата.

Мнениеот borovinka » 17 Май 2017, 15:22

Ако майката трайно се установи да живее в Смолян, искайте от съда промяна на режима на лични отношения като обясните случващото се. Може да искате и упражняването на родителските права, момичето ви скоро ще бъде достатъчно голямо дори да бъде изслушано пред съда при преценката дали да остане да живее при вас или при майката.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Упражняване правото за виждане на децата.

Мнениеот mr_garchev » 18 Май 2017, 21:18

Много благодаря за оговора, ще очаквам и други хора да се включат какво може да се направи. Има ли тънкости. Аз задължително и ще се свържа с адвокатката жена е която ползвах при развода. Но понякога има хора с опит които могат да кажат повече .
Притесняваме факта че ако чакам до септември месец да разбера дали ще се върнат в русе или там ще останат то дъщеря ни ще бъде отписана от училището което вмомента завършва първи клас и ще я запишат там. Ако започне там училище после пак ще и е много трудно и тежко. Доста е чувствителна.
Аз лично искам да изчакам да видя реакцията и и как ще приеме живота си там сега като заминат. Досега е ходела няколко пъти . Първият път за 4 дена каза да отида да я взема и майка и я пусна. след това ходи за седмица но знаеше че е само на гости. Сега знае че вече отиват с идеята там да останат и ако и хареса и се чувства добре аз ще го приема и няма да имам претенции. Ще намерим начин да се виждаме достатъчно.
А на колко години мога да се възползвам от това допитване до детето. АКо тя иска да е с мен и да не е там ще искам да се възползвам от това. Също така дали имам шанс и момчето което е на почти три да ббъде с мен за да не ги разделяме и да си продължат социалният живот който си имат в родният град и в родният си дом в който аз живея.
mr_garchev
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 30 Авг 2008, 12:40

Re: Упражняване правото за виждане на децата.

Мнениеот borovinka » 23 Май 2017, 11:15

mr_garchev написа:Много благодаря за оговора, ще очаквам и други хора да се включат какво може да се направи. Има ли тънкости. Има. Аз задължително и ще се свържа с адвокатката жена е която ползвах при развода. Ако е съветвала и двама ви с бившата съпруга, потърсете друг колега. Но понякога има хора с опит които могат да кажат повече. Има. Наричат се адвокати и определено могат да ви помогнат със специализирани знания.
Притесняваме факта че ако чакам до септември месец да разбера дали ще се върнат в русе или там ще останат то дъщеря ни ще бъде отписана от училището което вмомента завършва първи клас и ще я запишат там. Ако започне там училище после пак ще и е много трудно и тежко. Доста е чувствителна.
Не чакайте до септември, а действайте сега. При децата ситуациите се менят доста бързо.
Аз лично искам да изчакам да видя реакцията и и как ще приеме живота си там сега като заминат. Досега е ходела няколко пъти . Първият път за 4 дена каза да отида да я взема и майка и я пусна. след това ходи за седмица но знаеше че е само на гости. Сега знае че вече отиват с идеята там да останат и ако и хареса и се чувства добре аз ще го приема и няма да имам претенции. Ще намерим начин да се виждаме достатъчно.
А на колко години мога да се възползвам от това допитване до детето.Ако е навършила 9 години се изслушва от съда. АКо тя иска да е с мен и да не е там ще искам да се възползвам от това. Също така дали имам шанс и момчето което е на почти три да ббъде с мен за да не ги разделяме и да си продължат социалният живот който си имат в родният град и в родният си дом в който аз живея.Съобразявайки трайната съдебна практика в България, забравете за родителски права над тригодишното. Засега.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Упражняване правото за виждане на децата.

Мнениеот bird_of_paradise » 24 Май 2017, 00:22

borovinka написа:Ако е навършила 9 години се изслушва от съда

Нека да са 10 ( чл 15, ал.1) ;), което ще е около след поне две години, ерго- не така близо, а да не споменавам, че дори и да навърши 10 съдът не спазва тази норма ( за толкова години само веднъж разпитвах дете... за него беше ужасно стресиращо и повече никога, ама никога!, не си позволих искане в тази насока- нормите дават и други възможности).

mr_garchev написа: ще очаквам и други хора да се включат какво може да се направи.


На първо време, примерно, да ни отговорите, като как точно е определено местоживеенето на детето в споразумението и как е записано в съдебния акт ( определя местоживеенето на детето да е "при неговата майка", "на адреса на майката" или "на адреса на майката в гр. Русе".

От отговорът ви може да се градят някакви правни кули, но като майка и родител ( не като юрист) - ако сте в добри отношения с майката, ако наистина цените психическото здраве на детето си... струва ли си цялата тази почти безплодна битка ( добре, ще докажете, че детето е живяло при вас, започнало е образованието си в уч. заведение в Русе, имате условия, пригоден сте, но ... в най-добрия случай ще я разделите от брат и, а и ще отворите вратата на войната с бившата) и не е ли по-добре за всички да опитате да балансирате в новата ситуация? Примерно, да се договорите за малко по-разширен режим по време на ваканциите на детето? Нещо в тази насока.
Разбирате, че от Смолян до Русе са доста километри ( почти 400, следователно имате поне 5-6 ч. път с кола), а това дете не е номад, с когото да прекарвате повечето време от режима на лични контакти по пътищата.... и тук, в този ред на мисли, не ви трябва правен консултант, а просто да прецените, кое е по-добре за детето.
Не слушайте сърцето си, а разума.

Ако ще водите война, върнете се в началото и отговорете на въпросът ми.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Упражняване правото за виждане на децата.

Мнениеот borovinka » 25 Май 2017, 10:10

Възрастта за изслушване пред съд е 10 години, моя грешка. И аз съм на мнение, че това е излишно стресиране за детето.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron