начало

КС не отмени единната цена на водата КС не отмени единната цена на водата

Признаване на бащинство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Признаване на бащинство

Мнениеот alexander_d » 04 Окт 2016, 16:36

Здравейте,
моля за помощ по следния казус:
Мъж чужд гражданин се залюбва с проститутка /Българка/ в Холандия. Нямат сключен брак. Тя забременява и ражда дете в Холандия. В акта за припознаване издаден от холандските власти фигурират и двамата, като родители. Когато се връща в Б-я жената казва, че мъжът не е баща на детето и отказва да го впише като такъв. Мъжът си иска детето, тя не го дава защото твърди, че той не е бащата. Какво може да бъде направено и в каква насока да се търси решение на проблема?
Да се тръгне в посока признаване на документ издаден от друга държава? Каква сила би имало това признаване?
Да се заведе дело за признаване на бащинство?
Моля за помощ!
Благодаря!
alexander_d
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 26 Окт 2011, 12:16

Re: Признаване на бащинство

Мнениеот borovinka » 04 Окт 2016, 16:44

Вие какъв се явявате на....хм, страните?

В акта за раждане на детето какво е записано като данни за родители и кога е извършено това припознаване? (Респ. оспорено ли е?)
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1504
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Признаване на бащинство

Мнениеот alexander_d » 04 Окт 2016, 16:58

Искам да Ви благодаря за бързата реакция по темата.
На този етап, помагам на бащата в контактите му с институциите в България и по-скоро съм преводач, отколкото нещо друго, тъй като не съм издържал изпита за адвокати и младши адвокати.
В акта за раждане издаден от Бг власти / извинявам се за допуснатата грешка, детето е родено в България/ фигурира само името на майката.
В акт за припознаване издаден от Холандските власти са вписани и са се подписали и двамата родители.
Детето е родено на 23.05.2014.
Акта за припознаване е от 14.10.2014 г.
alexander_d
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 26 Окт 2011, 12:16

Re: Признаване на бащинство

Мнениеот ivanov_p » 04 Окт 2016, 19:23

За Холандия не знам, но съм чувал, че в България има срок, до една година от раждането на детето бащата може да се заяви като такъв, а майката до три месеца, все пак тя е по-наясно кога е родено детето.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 3315
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Признаване на бащинство

Мнениеот svettoslav » 04 Окт 2016, 21:33

ivanov_p написа:За Холандия не знам, но съм чувал...


То хубаво си чувал, но не си чул съвсем законно.
Няма срокове.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3894
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Признаване на бащинство

Мнениеот bird_of_paradise » 05 Окт 2016, 07:46

alexander_d написа:В акта за раждане издаден от Бг власти / извинявам се за допуснатата грешка, детето е родено в България/ фигурира само името на майката.

Чудесно- детето е без установен произход от баща и докато е така имате полезни ходове. Заведете претендиращия за баща при нотариус, където ще изготвят нотариално заверена декларация, с която ще припознае това дете и у нас.

Колега, вижте чл. 64 и сл. от СК- възможно е ( и твърде вероятно с оглед изявленията на майката и нейната професия) да се стигне до съдебен процес, в който след една ДНК експертиза ще се установи истината.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Признаване на бащинство

Мнениеот alexander_d » 06 Окт 2016, 14:59

Нова информация по случая:

Бащата е депозирал нотариално заверената декларация. Изчакваше се срока от 3 месеца, в който майката може да оспори това припознаване. Тя го е направила.

Сега съм на етап да търся съдебна практика, по подобни казуси.
Някакви съвети по темата?
Благодаря!
alexander_d
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 26 Окт 2011, 12:16

Re: Признаване на бащинство

Мнениеот svettoslav » 06 Окт 2016, 16:13

alexander_d написа:Нова информация по случая:

Бащата е депозирал нотариално заверената декларация. Изчакваше се срока от 3 месеца, в който майката може да оспори това припознаване. Тя го е направила.

Сега съм на етап да търся съдебна практика, по подобни казуси.
Някакви съвети по темата?
Благодаря!


Ти май не си съвсем наясно какво се случва всъщност.
А и какви съвети да получиш предвид
alexander_d написа: тъй като не съм издържал изпита за адвокати и младши адвокати.


Като го издържиш,може и да има смисъл да получаваш съвети.
Ако забърквате някакви експерименти,това е друга тема.
Какви съвети очакваш ? В ГПК ги пише ясно.

Представителство по пълномощие

Чл. 32. Представители на страните по пълномощие могат да бъдат:
1. адвокатите;
2. родителите, децата или съпругът;
3. юрисконсултите или други служители с юридическо образование в учрежденията, предприятията, юридическите лица и на едноличния търговец;
4. (изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) областните управители, упълномощени от министъра на финансите или от министъра на регионалното развитие и благоустройството, в случаите по чл. 31;
5. други лица, предвидени в закон.

Случайно някой замислял ли се е над въпроса може ли това неоспорено припознаване,признато и от майката(и от какъв зор правено в Холандия ?!? при условие че детето било родено в БГ,както после казвате) да се приеме в БГ,макар и чрез съдебна процедура по ЗГР ? Имаше някакви такива работи май...

Явно май развивате самодейност.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3894
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Признаване на бащинство

Мнениеот alexander_d » 06 Окт 2016, 17:03

Благодаря за отговора.

Ако бях наясно, нямаше да питам.

Какви съвети очаквам да получа:
В евентуален бъдещ съдебен процес
- дали да се тръгне по реда на чл. 66 ал. 2 от СК
или
- да се търси признаване на акта за припознаване подписан от двамата родители в Холандия.

Относно всичко останало което сте написали:
това, че не съм издържал изпита, не ми пречи да питам и да моля за съвет/и. 90 % от хората са тръгнали от същатата позиция, в каквато се намирам аз в момента, а именно адвокатски сътрудник. Това, че някои са го забравили е друг въпрос.
Не очаквам да прочета лекции, кое как се случва и какъв е реда, защото ми е ясно, че малко хора могат да си отделят от времето и да поучават такива като мен. Именно поради това съм благодарен на тези, които вземат някакво отношение.
Очаквам да прочета подигравателни и тем подобни отговори, защото това е Балканския манталитет. Не ме изненадват.
Да развивам самодейност - поставям си въпроса и му търся отговор, било то и с помощ всякаква.
Благодаря!
alexander_d
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 26 Окт 2011, 12:16

Re: Признаване на бащинство

Мнениеот svettoslav » 06 Окт 2016, 18:06

Просто леко странно изглежда така поднесената информация. В един вид, втори, трети....
Сега, ако вашата кантора движи процеса явно вече сте се спрели на нещо. Щом е подадена декларация.
Пък ако онзи сам си действа, явно не е съвсем сам, а с адвокат.
А тия работи се мислят и премслят доста преди да се прави каквото и да е.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3894
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Признаване на бащинство

Мнениеот alexander_d » 10 Окт 2016, 14:41

svettoslav написа:Просто леко странно изглежда така поднесената информация. В един вид, втори, трети....
Сега, ако вашата кантора движи процеса явно вече сте се спрели на нещо. Щом е подадена декларация.
Пък ако онзи сам си действа, явно не е съвсем сам, а с адвокат.
А тия работи се мислят и премслят доста преди да се прави каквото и да е.


Какво имате в предвид с това, че тия работи се мислят и премислят преди да се прави каквото и да е?

Бащата депозира декларация, с която припознава детето. Майката, в срок даден и от закона, я оспори. Мисля, че от тук нататък, пътят ни води към съда.
alexander_d
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 26 Окт 2011, 12:16


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron