начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

осиновяване

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


осиновяване

Мнениеот honi111 » 02 Авг 2016, 16:47

Извинявам се, искам да попитам падна ли тайната на осиновяването?
Може ли съвсем свободно, без основателни причини /болест и т.н./, да се разберат кои са биологичните родители?
Благодаря.
honi111
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 03 Авг 2013, 16:20

Re: осиновяване

Мнениеот bludniq_sin » 02 Авг 2016, 17:36

Осиновителите или навършилият шестнадесет години осиновен могат да поискат от окръжния съд, постановил решението за допускане на осиновяването, да им бъде предоставена информация за произхода на осиновения, когато важни обстоятелства налагат това. (не съм сигурен какво се разбира под "важни обстоятелства)

Има тайна на осиновяването и в определени случаи разгласяването и може да бъде престъпление, което се наказва с до 6 месеца затвор.

Последно мисля, че се обмисля промяна в закона и информацията да стане по-достъпна, но за момента текстът на чл. 105 в семейна кодекс не е променен. Т.е тайната не е "паднала".
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: осиновяване

Мнениеот honi111 » 02 Авг 2016, 20:24

Последно мисля, че се обмисля промяна в закона и информацията да стане по-достъпна, но за момента текстът на чл. 105 в семейна кодекс не е променен. Т.е тайната не е "паднала".


Да , точно това ме интересуваше , обмисляше се промяна в семейна кодекс , да отпадне тази тайна и осиновените деца /вече пораснали/ , ако имат желанието да разберат произхода си, а не да им се пречи .
Hо изглежда това скоро няма да се случи в нашата държава.
Благодаря Ви за отговора.

И доколкото знам такъв анормален закон има само в България.
honi111
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 03 Авг 2013, 16:20

Re: осиновяване

Мнениеот jhoro » 02 Авг 2016, 22:49

honi111 написа:И доколкото знам такъв анормален закон има само в България.

Не е само България, обаче.
Ето пример за САЩ - Closed adoption
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: осиновяване

Мнениеот bludniq_sin » 04 Авг 2016, 15:13

Тайната при осиновяването ще отпадне

Зам.-министърът на правосъдието Вергиния Мичева допълни, че в проекта за промени в Семейния кодекс се предвижда и отпадане на тайната при осиновяването, което ще даде възможност на децата да получават информация за биологичните си родители по административен път, а не чрез съдебна процедура. В момента така може да се получи само медицинска информация. "И след промените ако биологичните родители не искат да бъдат разкрити, тогава пак ще се върви към съдебно дело", обясни Мичева.

Все пак се върви към промени. Тоя проект ще го публикуват за обществено обсъждане и кой знае - може и да има някакви новости в близко бъдеще.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: осиновяване

Мнениеот honi111 » 04 Авг 2016, 18:40

Здравейте
което ще даде възможност на децата да получават информация за биологичните си родители по административен път

Значи ,искам да знам биологичните си родители и ми дават веднага делото?

И след промените ако биологичните родители не искат да бъдат разкрити, тогава пак ще се върви към съдебно дело

А това дело за кво ми е?

Все пак се върви към промени.

:lol: :lol:



Не може ли да го направят така :
Отивам на гишето .
Осиновена съм ,дай ми делото.
Дават ми го и готово.
Толкова е просто.
honi111
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 03 Авг 2013, 16:20

Re: осиновяване

Мнениеот bludniq_sin » 05 Авг 2016, 09:07

Значи ,искам да знам биологичните си родители и ми дават веднага делото?
Вероятно ви дават делото само ако биологичните ви родители не са заявили, че не са съгласни да се разкрива кои са. Ако са заявили, че не са съгласни да се предоставя каквато и да е информация за тях то ще трябва да се води дело.

Не може ли да го направят така :
Отивам на гишето .
Осиновена съм ,дай ми делото.
Дават ми го и готово.
Толкова е просто.


Ми не е толкова просто. Ето една хипотеза - недай боже ви изнасили някой нерез. Забременявате. Не искате да унищожите зародиша и в крайна сметка раждате дете, но не можете да преодолеете стреса от преживяното като знаете, че то е плод на изнасилване и го давате за осиновяване. Не искате да имате нищо общо с него и спомена за случката. В тази хипотеза например не е толкова просто да пренебрегнеш желанието на личността да няма никакъв контакт в бъдеще с детето си и да не става никому известно, че тя е негов родител (дори на детето). Могат да се конструират и други хипотези.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron