начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

предбрачен договор

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


предбрачен договор

Мнениеот tonia7 » 05 Апр 2016, 09:29

Баща ми беше на втори брак и имаше предбрачен договор След смъртта му не мога да го намеря,а в агенцията по вписване са регистрирани само след 2009год Имам ли право да го поискам от нотариуса и тя длъжна ли е да ми го даде
tonia7
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Апр 2016, 09:05

Re: предбрачен договор

Мнениеот borovinka » 05 Апр 2016, 12:05

ПРЕДбрачен договор по нашето право няма. И да е подписал баща ви подобен документ, той няма правна сила.

Имаме БРАЧЕН ДОГОВОР, който се сключва от страните малко преди подписването на граждански брак, заверява се от нотариус и влиза в сила в деня, в който мъжът и жената сключат граждански брак. Този договор е с оглед уреждане на имуществените и личните им отношения ПО ВРЕМЕ НА БРАКА. Тази възможност е в сила от влизане в сила на новия Семеен кодекс (1 октомври 2009 година), така че да търсите брачен договор от преди тази дата, че и заверен пред нотариус е абсурдно. ;)

Тате завеща всичко на новата съпруга, а?

И не споменавате - кога е сключен бракът, къде (унас или в чужбина), баща ви кога е починал... Вие с оглед на какво питате - наследство ли търсите или?
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: предбрачен договор

Мнениеот ivanov_p » 05 Апр 2016, 12:14

Естествено, че пита за наследството. Ако бащата е оставил завещание се търси запазен дял, ако не е оставил - по общия ред. Невписани брачни договори няма, а и да има те не са противопоставими на трети лица.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: предбрачен договор

Мнениеот tonia7 » 05 Апр 2016, 14:14

много обиден отговор-благодаря Не зная дали е договор или споразумение чела съм го по негово желание но минаха16 години Има един апартамент 42кв за мен и брат ми който е от преди брака другите имоти след брака са за втората му съпруга мислехме че с този документ всичко е уредено тя също се подписа тогава но сега не го дава - за това питам къде по институциите да търся
tonia7
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Апр 2016, 09:05

Re: предбрачен договор

Мнениеот ivanov_p » 05 Апр 2016, 14:40

Какво обидно има да си търсиш наследството?
Ако баща ви е починал преди повече от 10 години ще имате проблем не с този договор, а с давността, доколкото втората му съпруга може да е придобила собственост по давностно владение. Това, че апартамента е бил налице преди брака не означава, че не е баща ви. Може да е само негов, може да е бил в СИО с майка ви и така вие сте наследили майка си, вероятно по 1/6 за всяко от двете деца и 4/6 за баща ви. След това неговата част се дели между децата и новата съпруга, вероятно по 1/3 от 4/6, имам смътен спомен и за години брак, но общо взето е това. От останалото имущество, придобито след втория брак, половината получава съпругата, защото си е нейно, а останалата половина делите заедно с нея и ако има други деца от баща ви(също и за неговия дял от апартамента).
Това информативно, наследственото право е доста далеч от моята работа. Надбягвате се с времето и ви трябва специалист.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: предбрачен договор

Мнениеот borovinka » 06 Апр 2016, 14:42

Какво обидно намерихте в отговора ми, Тоня? Ако не можете да си го разтълкувате сама, обърнете се към специалист-адвокат, той ще ви даде подробни разяснения на място, след като му представите фактите и документите, с които разполагате, за да се запознае с тях.

И ако бях на мястото на Иванов, щях да се въздържам да изказвам предположения кое-какво-що покрай наследствените имоти, защото както и споменах, питащата се интересува от ПРЕДбрачен договор! Никъде не е споменала наследство, камо ли пък да влизаме в хипотези кое през кой брак било придобито!

Със здраве от мен.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: предбрачен договор

Мнениеот possitiv3 » 06 Апр 2016, 16:01

borovinka написа:ПРЕДбрачен договор по нашето право няма. И да е подписал баща ви подобен документ, той няма правна сила.

Имаме БРАЧЕН ДОГОВОР, който се сключва от страните малко преди подписването на граждански брак, заверява се от нотариус и влиза в сила в деня, в който мъжът и жената сключат граждански брак. Този договор е с оглед уреждане на имуществените и личните им отношения ПО ВРЕМЕ НА БРАКА. Тази възможност е в сила от влизане в сила на новия Семеен кодекс (1 октомври 2009 година), така че да търсите брачен договор от преди тази дата, че и заверен пред нотариус е абсурдно. ;)

Тате завеща всичко на новата съпруга, а?

И не споменавате - кога е сключен бракът, къде (унас или в чужбина), баща ви кога е починал... Вие с оглед на какво питате - наследство ли търсите или?


Шшшшшшш, тука нивото е паднало страшно много !!!! Марш да си прочетеш чл.37, ал.1 СК и да помислиш отново преди да изказваш глупавите си разсъждения тук !!! След като е използван изразът "встъпващите в бряк" брачен ли е или предбрачен този договор ?!!?!?!? Писна ми от неграмотници тука :evil:

До питащия: опишете ясно и грамотно ситуацията, с точно посочени дати и т.н., за да може този който има желание и правната възможност да го направи да има възможността за това. В противен случай ще получавате съвети като тези до сега ... :)
Не обиждай човека, който се опитва да ти помогне ! Уважавай чуждия труд !
possitiv3
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 15 Мар 2009, 16:03
Местоположение: Където работата ме закара

Re: предбрачен договор

Мнениеот bludniq_sin » 06 Апр 2016, 16:27

Possitiv, извинявай ама като прочетеш ал. 3 който казва "Брачен договор може да бъде сключен от съпрузите и по време на брака." как ще го наречеш - СЛЕДбрачен ли (понеже е сключен след встъпването в брак)? Без да съм специалист по семейно право помня, че са ме учили, че трябва да използваме наименованията на институтите такива, каквито законодателят ги е записал в закона. В случая законодателят е нарекъл договора брачен, а не ПРЕДбрачен или СЛЕДбрачен. Ако искаше да го нарече ПРЕДбрачен вероятно щеше да го направи така както малко по надолу е използвал ПРЕДбрачно имущество ..
Та извинявай ако нивото ми е ниско ама мисля, че си в грешка.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: предбрачен договор

Мнениеот ivanov_p » 06 Апр 2016, 16:53

Адвокатски истории....
Кого го е грижа как се казва договора, ако е направен по закона? Ако някоя стажантка напише "Натурален акт" и нотариуса не го види ще има ли последствия?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: предбрачен договор

Мнениеот bludniq_sin » 06 Апр 2016, 17:19

Абре понякога не е без значение. Пример от твоя сектор - ако не напишеш в записа на заповед наименованието "запис на заповед" в текста на документа може и да имаш главоболия :wink:
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: предбрачен договор

Мнениеот tonia7 » 07 Апр 2016, 11:58

Да се опитам да опиша точно какво зная .Не зная как е формулиран документа-договор, споразумение.....
В деня в който са се оженили повторно/живяха преди това на семейни начала / дойдоха у дома -да ни кажат и ни показаха документи в които при нотариус са заверили и пише ,че имотите от преди брака си остават за тях ,....нещо такова като текст и за втората съпруга също и за нейните имоти .Казаха законно сме уредили имотите да няма проблеми след време.Това е 2000г и двамата са на по 65 години Сега след смъртта му /2016 год/ не мога да намеря този документ ,а по закон без него тя е наследник За това ми беше въпроса - ако втората съпруга не ми го дава мога ли законно да го изискам и от къде ,ако не ще делим с нея Проблема е че не зная и нотариуса
tonia7
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Апр 2016, 09:05

Re: предбрачен договор

Мнениеот bludniq_sin » 08 Апр 2016, 10:35

tonia7 написа:показаха документи в които при нотариус са заверили и пише ,че имотите от преди брака си остават за тях ,....нещо такова като текст и за втората съпруга също и за нейните имоти .Казаха законно сме уредили имотите да няма проблеми след време.Това е 2000г и двамата са на по 65 години Сега след смъртта му /2016 год/ не мога да намеря този документ ,а по закон без него тя е наследник За това ми беше въпроса - ако втората съпруга не ми го дава мога ли законно да го изискам и от къде ,ако не ще делим с нея Проблема е че не зная и нотариуса


Това, което пишете е нелогично. 1) Те няма защо да уреждат по какъвто и да е начин собствеността си от преди брака предвид това, че така или иначе към онзи момент на действие на семейния кодекс всичко, което са притежавали от преди брака си остава тяхно лично имущество. Т.е каквото и да са подписвали е било нещо друго (да не би да са си дарявали един на друг - или на вас разни имоти..) 2) Както и да са уреждали собствеността си от преди брака то преживелият съпруг (неговата втора съпруга в случая) наследява другия - т.е стига с ония документи собствеността да не е прехвърлена на някой друг, то тя има право на част от въпросните имоти. Или на вас много неща не са ви ясни (нямате информация) или нещо не давате достатъчно информация.

Това, което биха ви посъветвали повечето хора тук е - взимате каквото имате като документи (удостоверения за наследници и тн..) и отивате при един адвокат и му обяснявате всичко. Тук при тоя дефицит на информация не следва да се надявате на правилен отговор защото който се опита да ви отговори се налага да гадае.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: предбрачен договор

Мнениеот tonia7 » 08 Апр 2016, 11:59

Благодаря! В понеделник имам час при адвокат
tonia7
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Апр 2016, 09:05


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron