начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

право на наследяване

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


право на наследяване

Мнениеот meggylo » 21 Апр 2015, 14:03

Брат ми и жена му нямат деца, той умира преди нея.Той има братя и сестри,който го наследяват. На снахата брат и няма деца, майка и баща и умират преди нея. Може ли нея да я наследят нейните чичовци и техните наследници?
Получихме удостоверение за наследници , за което се съмняваме че не е правилно, а по-скоро родословно дърво.
Може ли да ми обясните този член на закона за наследството:
Чл. 8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части.
(2) Когато починалият е оставил само братя и сестри заедно с възходящи във втора или по-горна степен, първите получават две трети от наследството, а възходящите - една трета.
(3) В случаите на предходните алинеи еднокръвни и едноутробни братя и сестри получават половината от това, което получават родните братя и сестри.
(4) (Нова - ДВ, бр. 60 от 1992 г.)[b] Когато починалият не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.[/b]
meggylo
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 12 Окт 2008, 22:54

Re: право на наследяване

Мнениеот portokal » 21 Апр 2015, 14:25

Само брат и ще я наследи.
Ако той е умрял - чичовците (които от тях са живи) или ако и те не са живи, тогава техните деца, внуци или правнуци ("наследник" впрочем не е синоним на дете или внук) не само "може" да я наследят, ами и точно така става.
Наследява най-близкият роднина на снахата, това е принципът.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: право на наследяване

Мнениеот meggylo » 21 Апр 2015, 15:46

Благодаря ви за отговора!
Описали са в удостоверение за наследници на брат ми, че го наследяват чичовците на жена му и техните наследници,но и тримата и чичовци са починали преди нея.
Интересно е, че не фигурират майка и и брат и, ами може и братята и сестрите на майка и да я наследят така ли?

Благодаря ви за отговора!
meggylo
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 12 Окт 2008, 22:54

Re: право на наследяване

Мнениеот portokal » 21 Апр 2015, 15:53

Може, ако братята и сестрите на майка и са живи, те наследяват, ако братът (нейният, не Вашият) е умрял преди нея.
Брат и жив ли е? Че не разбрах.
Ако братът на снахата и чичовците, вуйчовците и лелите им всички са починали преди снахата - наследяват първите братовчеди.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: право на наследяване

Мнениеот meggylo » 21 Апр 2015, 16:01

Благодаря Ви за отговора!
И брат и е починал преди нея,но не го пише,майка и също е починала преди нея и също не пише нея и нейни наследници,само по линия на бащата. Описани са по линия на чичовците и до пето поколение,но и чичовцитеси и част от първите си братовчеди е надживява,но пък са описани техните наследници.
Това е възможно по цитирания от мен член от закона за наследството ли? (чл. 8. ал.4)
meggylo
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 12 Окт 2008, 22:54

Re: право на наследяване

Мнениеот barakuda » 21 Апр 2015, 20:56

Понеже не Ви се обяснява като хората, ще Ви кажа аз. Удостоверението не сочи кои са наследници, а дава необходимата информация, т.е. фактите, за да се приложи правната норма, правната норма казва кои са наследниците. В случая май живите към момента на смъртта на наследодателката нейни първи братовчеди, а вторите такива и прочие по- далечни не играят. "Май" защото не разбрах напълно фактите.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: право на наследяване

Мнениеот portokal » 21 Апр 2015, 21:21

Друго си е умел обяснявач да дойде и да постави нещата по местата им. Сега ако обясните защо роднините по майчина линия на снахата липсват в удостоверението, цена няма да имате. :lol: А ако Вие, Баракуда, сте "хората", като които не съм отговорила, то всичко е нормално - "хората" най-вероятно не сте схванали какво се пита и оттам - какво съм отговорила. ;)
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: право на наследяване

Мнениеот barakuda » 23 Апр 2015, 00:16

Кой къде липсва не е ясно и не е мой проблем. Фактите са лаически представени, обяснимо е, затова казах на човека какво гласи закона. Той да си брои братовчедите, тъкмо повод да се запознаят.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron