начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

как да напиша искова молба

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


как да напиша искова молба

Мнениеот markovich » 10 Дек 2013, 16:45

Здравейте!
Може ли някой да ми помогне да напиша искова молба до Районен съд във връзка със искане за издаване на служебно разрешение-пълномощно за издаване на паспорт на дете ,интересува ме какви точно реквизити трябва да съдържа молбата?
markovich
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 22 Авг 2013, 11:15

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот borovinka » 11 Дек 2013, 13:01

markovich написа:Здравейте!
Може ли някой да ми помогне да напиша искова молба до Районен съд във връзка със искане за издаване на служебно разрешение-пълномощно за издаване на паспорт на дете ,интересува ме какви точно реквизити трябва да съдържа молбата?


Дълъг път към целта:
1. Кандидатстудентски изпити по история и литература в държавен ВУЗ + да бъдете приет специалност право.
2. 5 години учене + 1 година практически стаж
3. 3 държавни изпита
4. Изпит за юридическа правоспособност
5. (optional) Полагане на адвокатски изпит в 2 етапа и вписване в адвокатска колегия.

Кратък път (като за вас):
Намирате лице, което вече е минало през всичките изброени степени от 1 до 5 (включително), правите си консултацията с него и той ви изготвя всичко, което е необходимо, за да не се налага самодейност от ваша страна.
Жокер: адвокат ви трябва.
Писането на искови молби за каквото и да било не е сфера за самоизява на художествената самодейност. Има си и специфики и няма "бланки", които удобно да ви "метнем".
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот boiko_62 » 12 Дек 2013, 22:12

меко казано трябва ви адвокат
boiko_62
Потребител
 
Мнения: 214
Регистриран на: 19 Юни 2009, 10:09

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот ivan_mirchev » 06 Яну 2014, 14:48

При всички случай е най добре да имате адвокат, но не е задължително. Можете да напишете такава, погледенете в ГПК.Там е описано какво трябва да съдържа молбата , основното е искането. Аз самият образувах дело, а то се образува с приемането на исковата молба, но ако нямате никакви познания по право е много по вероятно да се омотате.
ivan_mirchev
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 18 Дек 2013, 12:02

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот borovinka » 09 Яну 2014, 15:41

ivan_mirchev написа:При всички случай е най добре да имате адвокат, но не е задължително. Можете да напишете такава, погледенете в ГПК.Там е описано какво трябва да съдържа молбата , основното е искането. Аз самият образувах дело, а то се образува с приемането на исковата молба, но ако нямате никакви познания по право е много по вероятно да се омотате.


Горното ми звучи по следния начин:
Пример из друг форум:
Въпрос:
"Боли ме долу вдясно ниско корема. Възможно ли е да е апендисит? Кажете ми какво да правя, че не ми се ходи на доктор".

Отговор: При всички случаи е добре да имате лекар, но не е заздължително. Можете да се оперирате и сам, погледнете само в учебника по Анатомия на човека, 1 част, издание 1998 г. на Медицинския университет - София. Там е описано как изглеждат червата, основното е да намерите къде е апендисита. Аз самият се оперирах от апендисит, а операцията започва с първи разрез със домашния нож за месо, но ако нямате никакви месарки умения, много вероятно е да си причините смърт от последвалия кръвоизлив".


Питащият да прецени на своя отговорност доколко да самодейничи. :mrgreen:
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот kalisto » 09 Яну 2014, 16:05

borovinka написа:
ivan_mirchev написа:При всички случай е най добре да имате адвокат, но не е задължително. Можете да напишете такава, погледенете в ГПК.Там е описано какво трябва да съдържа молбата , основното е искането. Аз самият образувах дело, а то се образува с приемането на исковата молба, но ако нямате никакви познания по право е много по вероятно да се омотате.


Горното ми звучи по следния начин:
Пример из друг форум:
Въпрос:
"Боли ме долу вдясно ниско корема. Възможно ли е да е апендисит? Кажете ми какво да правя, че не ми се ходи на доктор".

Отговор: При всички случаи е добре да имате лекар, но не е заздължително. Можете да се оперирате и сам, погледнете само в учебника по Анатомия на човека, 1 част, издание 1998 г. на Медицинския университет - София. Там е описано как изглеждат червата, основното е да намерите къде е апендисита. Аз самият се оперирах от апендисит, а операцията започва с първи разрез със домашния нож за месо, но ако нямате никакви месарки умения, много вероятно е да си причините смърт от последвалия кръвоизлив".


Питащият да прецени на своя отговорност доколко да самодейничи. :mrgreen:



БРАВО, Borovinka!!!! Аман от безплатни консултации.
kalisto
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 04 Мар 2003, 21:38

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот Hellthorn » 09 Яну 2014, 16:28

borovinka написа:
ivan_mirchev написа:При всички случай е най добре да имате адвокат, но не е задължително. Можете да напишете такава, погледенете в ГПК.Там е описано какво трябва да съдържа молбата , основното е искането. Аз самият образувах дело, а то се образува с приемането на исковата молба, но ако нямате никакви познания по право е много по вероятно да се омотате.


Горното ми звучи по следния начин:
Пример из друг форум:
Въпрос:
"Боли ме долу вдясно ниско корема. Възможно ли е да е апендисит? Кажете ми какво да правя, че не ми се ходи на доктор".

Отговор: При всички случаи е добре да имате лекар, но не е заздължително. Можете да се оперирате и сам, погледнете само в учебника по Анатомия на човека, 1 част, издание 1998 г. на Медицинския университет - София. Там е описано как изглеждат червата, основното е да намерите къде е апендисита. Аз самият се оперирах от апендисит, а операцията започва с първи разрез със домашния нож за месо, но ако нямате никакви месарки умения, много вероятно е да си причините смърт от последвалия кръвоизлив".


Питащият да прецени на своя отговорност доколко да самодейничи. :mrgreen:





OOOO да много добро, умрях от смях!!!
Hellthorn
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 14 Мар 2007, 16:27

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот ivanov_p » 09 Яну 2014, 16:40

Абе от една страна жената не е права, от друга е права. Не се оперираш сам, просто умираш защото нямаш пари. Много е лесно да се каже "Дай 250-300 лв. и ще ти напишат молба", ама като ги няма? В коя държава по света писането на една молба е една минимална заплата? Затова се минава на самодейност.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот Melly » 09 Яну 2014, 17:14

ivanov_p написа:Абе от една страна жената не е права, от друга е права. Не се оперираш сам, просто умираш защото нямаш пари. Много е лесно да се каже "Дай 250-300 лв. и ще ти напишат молба", ама като ги няма? В коя държава по света писането на една молба е една минимална заплата? Затова се минава на самодейност.

Разочарова ме, Иванов, много ме разочарова... :evil:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот zlatanovtodor » 10 Яну 2014, 01:39

ivanov_p написа:Абе от една страна жената не е права, от друга е права. Не се оперираш сам, просто умираш защото нямаш пари. Много е лесно да се каже "Дай 250-300 лв. и ще ти напишат молба", ама като ги няма? В коя държава по света писането на една молба е една минимална заплата? Затова се минава на самодейност.


Като ги нямаш, се обръщаш за безплатна правна помощ към адвокатския съвет на съответната колегия
zlatanovtodor
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 12 Яну 2011, 13:28

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот chandra » 10 Яну 2014, 02:10

В коя нормална държава, отиваш на адвокат с идеята, че няма да му платиш?
Иванов, в Дания има резервационна такса за адвокат, която е само да те включи в графика си без стойността на услугата!
Българинът трябва да свикне, че нашият труд се заплаща!
chandra
Потребител
 
Мнения: 407
Регистриран на: 21 Дек 2008, 14:55
Местоположение: гр.Варна

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот krem_karamel » 10 Яну 2014, 12:42

chandra написа:В коя нормална държава, отиваш на адвокат с идеята, че няма да му платиш?
Иванов, в Дания има резервационна такса за адвокат, която е само да те включи в графика си без стойността на услугата!
Българинът трябва да свикне, че нашият труд се заплаща!


Колеги,

Споделям лична случка. Чакам за делото си и слушам предходните. Очевдино ИМ написана самодейно, такси и пр. платени адекватно. Съдът установи, че страната няма адвокат, убеди се в самодейността и, след което така мило и ловко указа и коригира разни недоделки, но не наруши формално закона, че останах с пръст в уста. Задаваше учточняващи въпроси на страната, от които при средна интелигентност съчетана с емоционална прозорливост ставаше ясно кое е добро за сраната и кое съдът би приел като искане по процедурата.
Другият адвокат няма никаква сигурност докъде да се простира с исканията си, т.к. все пак никой не си позволява да ядоса съдията ( а съдии - разни, както знаете). Ищецът - възрастна, но съвсем запазена и наистина приятна и на вид безпомощна баба.
Изводите оставям на вас.
Вече е време да се приеме съществуването до известна степен ( и анализира съответно) неприязън към адв. съсловие и от страна на съда.
За делото със 20-30 цигани за делба, на което съдът изслушваше мило и подкрепяше всячески дъвчещи дъвка и говорещи седнали страни, а хокаше адвокатите на отсрещната страна, дори няма и да пиша.

Та, крайниятрезултат и при самодейност ако делата са с определено ниво на трудност, не може да бъде обвързан винаги с професионализъм на адвоката, за жалост.
krem_karamel
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 20 Ное 2006, 12:20

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот ivan_mirchev » 06 Фев 2014, 11:58

kalisto написа:
borovinka написа:
ivan_mirchev написа:При всички случай е най добре да имате адвокат, но не е задължително. Можете да напишете такава, погледенете в ГПК.Там е описано какво трябва да съдържа молбата , основното е искането. Аз самият образувах дело, а то се образува с приемането на исковата молба, но ако нямате никакви познания по право е много по вероятно да се омотате.


Горното ми звучи по следния начин:
Пример из друг форум:
Въпрос:
"Боли ме долу вдясно ниско корема. Възможно ли е да е апендисит? Кажете ми какво да правя, че не ми се ходи на доктор".

Отговор: При всички случаи е добре да имате лекар, но не е заздължително. Можете да се оперирате и сам, погледнете само в учебника по Анатомия на човека, 1 част, издание 1998 г. на Медицинския университет - София. Там е описано как изглеждат червата, основното е да намерите къде е апендисита. Аз самият се оперирах от апендисит, а операцията започва с първи разрез със домашния нож за месо, но ако нямате никакви месарки умения, много вероятно е да си причините смърт от последвалия кръвоизлив".


Питащият да прецени на своя отговорност доколко да самодейничи. :mrgreen:



БРАВО, Borovinka!!!! Аман от безплатни консултации.





Законът не задължава никого да се явява с адвокат в съда, първо. И второ, аз пък казах АМАН от некадърни адвокати, които освен да искат пари - което е най малкият проблем- нямат никакъв интерес да работят понеже НЕ ИМ СЕ РАБОТИ. За жалост и след петстотин години няма да ги стингнем американците, където доколкото знам, адвокатите са се специализирали в определени области, а нашите много ми приличат на общопрактикуващи лекари. Бе, дой да му вземем парите пък квото му дойде! Тази посъвместна нагласа на т.н специалисти в разните сектори на общественият ни живот- е типично байганьовска. Тази нагласа включва и методите за манипулиране понеже колкото по-малко знае един клиент- толкова по добре. Адвокатът може да решава според своите си съображения, като например, що да не вземе за изгуби делото по-боръзо, за да приключи и да иде да си пие кафето. Всичко това го казвам от личен и доста горчив опит с една камара адвокати, тако че МОЛЯ ВИ! Не ме карайте да се усмихвам.Последният адвокат, когото наех, ме убеждаваше,че да виждам детето си в присъствието на майката и на социален работник е "нормален" режим на лични отношения и че детето трябва да остане при майката, без дори да ме попита какво искам аз. Или поне да симулира някакво желание да се бори. Сиктирдосах го с чиста съвест. Един друг адвокат пък ме убеждаваше, че наложен запор може да се вдигне, но трябва да се напише молба. Оказа се, че когато става въпрос за издръжка няма никакъв шанс за вдигане на запора. И за да бъда обективен може и да има кадърни и честни адвокати. Във всяко стадо си има мърша. Май аз попадам все на мършата.
ivan_mirchev
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 18 Дек 2013, 12:02

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот chinchilla » 11 Фев 2014, 16:03

Бе в Щатите май се практикуваше доста по-различно право...имаше си думичка, мисля че се наричаше прецедентно право ( моля поправете ме, ако греша ), та сравнението е недопустимо в случая.
Иначе и аз съм попадал на тотални идиоти, но о време се запознах с адвокатката си, която ми пое всички бъкии, приключи ги по-най благосклонния за мен начин и се приключиха всичките ми саги.... с малки изключения ::))
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот bebitor » 11 Фев 2014, 16:39

Понеже съдът ни мрази, очевадно от ТР 6/2012, доверителите и те ни мразят, видно от коментарите и отношението им към нашата работа, на ВАС не му дреме какво се случва, видно от неспособността им да защитят интереса на адвокатурата, а на мен отдавна ми писна, ето как се пише искова молба:

В дясно на листа:
ДО ЕДИ КОЙ СИ СЪД
ИСКОВА МОЛБА
ОТ: три имена, егн:
адрес:
ПРОТИВ: три имена
адрес:
цена на иска:

В центъра:
УВАЖАЕМИ Г-Н/Г-ЖО СЪДИЯ,

Двустранно подравняване:
отстъпТук си казвате болката....
отстъпТук си казвате какво искате да направи съда.
отстъпТук пишете как смятате да докажете твърденията си.
отстъпТук пишете дали искате още нещо от някого.
отстъпТук пишете какво прилагате.
В дясно:
С уважение:подпис

Не си плащайте държавната такса- съдът ще я сметне и ще ви уведоми колко трябва да платите.
Не се тревожете, ако нещо не е наред, съдът пак ще ви пише какво да направите.
Въобще, колкото повече ви пише съдът, толкова по-добре ще навлезете в материята.
Ако все пак нещо не е ясно, питайте по клюкарските форуми, защото скоро адвокати няма да останат, уважаеми потребители.
Успех на всички самодейци!
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот krem_karamel » 20 Фев 2014, 10:21

Има и умни, подготвени, талантливи и порядъчни съдии, на които се възхищавам, но рядко ги срещам. Има ги и тук във форума.
krem_karamel
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 20 Ное 2006, 12:20

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот kdkrastev1234 » 03 Мар 2014, 21:45

Това за исковата молба наистина е уникален въпрос. Дали няма тема "Как да спечеля дело?"
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот bebitor » 04 Мар 2014, 20:32

kdkrastev1234 написа:Дали няма тема "Как да спечеля дело?"

В чист вид, няма нищо по-лесно от това, при наличието на три предпоставки:
1. Да си прав.
2. Да имаш доказателства за т.1.
3. Да си платиш държавна такса.
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот garnet2k » 13 Сеп 2018, 09:13

Всъщност не виждам причина на сайта на съда да няма бланки по образец за основните елементарни неща, вкл. искова молба. Това е практика в Шотландия. Основните 5-6 елементарни неща, съставящи 90% от работата на съда са представени като бланки. Попълваш полетата в свободен текст, слагаш чек за таксата, пускаш по пощата и ти насрочват дело. Ако искап се яви с адвокат после, но за стартиране на процеса си си сам (ако така искаш).

ПС. По моя казус от другата тема. Тъй като никой не пише се оабдих на адвокат от гугл. След 52 мин разговор по телефона я попитах как да платя за консултацията. Остана като гръмната, че искам да си платя. Т.е. и сред вас има свестни (всъщност това ще е ясно ако съвета сработи).
garnet2k
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 07 Сеп 2009, 23:07

Re: как да напиша искова молба

Мнениеот ykovachev » 13 Сеп 2018, 11:24

garnet2k написа:Всъщност не виждам причина на сайта на съда да няма бланки по образец за основните елементарни неща, вкл. искова молба.

Исковата молба е основно, но не и елементарно НЕЩО :D
Ако щете, вЕрвайте ми.
А бланки на сайта на СРС има например.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron