начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Унаследяване на титла?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Унаследяване на титла?

Мнениеот neronita » 26 Ное 2012, 16:35

Здравейте, имам въпрос относно наследяването на титлите. Случаят е следният- имам пралеля графиня, без наследници/ деца/, която живее в Америка и не е чувала за мен. Преди 6-7 години знам, че е била около 90- годишна и оттогава нямам информация, дали е жива или не. Интересува ме как мога да предявя претенции за титлата й . Не съм най- близката роднина, но само аз желая титлата от всичките й преки роднини в България. Също, как мога да разбера дали е жива, имам ли правно основание за наследяване на титлата и към кого, ако имам такова да се обърна в Америка?
neronita
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Ное 2012, 16:22

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот karanedeff » 26 Ное 2012, 22:32

neronita написа:Случаят е следният- имам пралеля графиня
На коя монархия :?:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот neronita » 27 Ное 2012, 14:43

Какво значение има???
neronita
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Ное 2012, 16:22

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот punisher » 27 Ное 2012, 15:06

Сериозно ли задавате този въпрос или просто проверявате дали някои от потребителите нещо не е "мръднал" в психическото си здраве :?: :?: :?:
punisher
Потребител
 
Мнения: 576
Регистриран на: 14 Яну 2008, 18:01
Местоположение: Пловдив

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот karanedeff » 27 Ное 2012, 16:12

neronita написа:Какво значение има???

Монархическите традиции са различни в различните монархии - най-общо казано дадена благородническа титла може да не е наследяема.
Кажи за коя монархия става дума - пък ще проучим, ако ли пък тази монархия вече не съществува - забрави за графската титла - умряла е заедно с монархията.
Във Франция е пълно с виконти, маркизи, херцози и т.н., но без никакви благороднически привилегии - просто за екзотика
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот neronita » 28 Ное 2012, 16:40

Пралеля ми е Countess Nadia deNavarro Farber - нямам представа от коя монархия е и няма значение, дали титлата ще е само за"екзотика". Въпросът ми е, дали е възможно да я унаследя (титлата) и как да разбера, дали все още графинята е жива. Ако е възможно, какво и как да го направя? Благодаря за отговорите предварително!
neronita
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Ное 2012, 16:22

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот borovinka » 28 Ное 2012, 17:18

Отначало целия пост ми заприлича на лоша шега като онези, които мнозина от нас сигурно са получавали на мейлите си: "Здравейте, свързвам се с вас в качеството си на адвокат на ....Еди-кой-си... от ЮАР...., който почина тази година, не остави никакви живи наследници, но има едни 100 млн. долара в една банкова сметка в ЮАР и дайте да ги делнем с вас като единствен наследник, щото, видите ли, имате едни и същи фамилни имена, значи трябва да сте роднини.
Междувременно, дайте си всички лични данни и банкови сметки, за да ви пратим паричките направо на място".

Ако греша в първоначалното си предположение и вие наистина сте лице-роднина на подобна дама от български произход, то колегата Karanedeff добре ви е ориентирал за намирането на монархическата династия, към която принадлежи титлата на леля ви.
Ако това, което пишете е вярно, в Google наистина излиза доста инфо (гледам, че сте се подвизавали и там, или не сте вие?) и доста лесно можете да намерите този материал за леля си: http://www.doi.gov/oia/saltriver/docume ... y_1998.pdf
Има и инфо на български: http://dianakolarova.blogspot.com/2010/ ... st_14.html, а и на друго място срещнах, че дамата е била омъжена за испански аристократ, така че въпросът с принадлежността на титлата към монархическа династия се изясни - става въпрос за испанската такава. De Navarro. Само че, от това, което чета, някак си не оставам с впечатление, че титлата на графинята ще е наследствена. Тя я е запазила след смъртта на съпруга си граф, омъжила се е още веднъж след това... едва ли титлата е нещо повече от почетна (получена е по силата на брак, все пак) и едва ли може да се наследява.

Дали е все още жива... никой тук няма да може да ви каже. ;)
На ваше място бих направил/а опит да проверя на място. :wink: :wink: Пише къде живее дамата.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот neronita » 29 Ное 2012, 16:15

И двата материала съм ги чела. Да разбирам ли, че когато примерно титлата е "почетна" не се наследява? Как да проверя? Благодаря за вниманието и не съм от ЮАР и няма да искам банкова сметка :D
neronita
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Ное 2012, 16:22

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот borovinka » 29 Ное 2012, 16:29

Леля ви има хубаво къще, поне доколкото може да се вярва на интернет.
Сигурна ли сте, че само титлата искате? :mrgreen:
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот karanedeff » 29 Ное 2012, 19:17

neronita написа:Да разбирам ли, че когато примерно титлата е "почетна" не се наследява?

Точно така - на Сър Елтън Джон наследниците няма да наследят титлата му, както и на Сър Пол Маккартни и на много други посветени в рицарско звание от Монарха - случая кралица Н.К.В. Елизабет II

П.П. Да допълня - всички благороднически титли в монархиите са и административни длъжности в съответната монархия - за по лесно ще дам пример от актуалния филм в момента за Сюлейман Великолепни
- везирите са като днешните министри - великия везир е министър председателя
- пашите са управители на различни нива например - валия - управител на валийство, на санджак ..., на войскови съединения и подразделения - могат да се приравнят на съвременните звания генерал, полковник ...
Графовете са управители на графства, херцозите на херцогства и т.н. - според монархическата традиция в дадена монархия тази титла може да е наследяема, може и да не е...
Рицарското звание, в което Н.В. Кралицата на Великобритания има право да посвети при определени от традицията правила е равнозначно на това на Лорд , но то е почетно, не се наследява и не прави човека носител на това звание член на камарата на Лордове по право.

И за това попитах - на коя монархия е графиня леля Ви? Няма графиня/граф изобщо - дори граф Дракула и графиня Марица са имали поданство :!: Ако монархията вече не съществува - титлата умира завинаги. Ако носителя на титлата загуби поданството си на тази монархия губи и титлата и дори тя да е наследяема - сори :cry: Ако монархията съществува и леля Ви е починала, и не е загубила поданството си, и няма наследници по права линия - прошение до Владетеля и Неговата Воля е закон Божи :idea:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот julyanvonemona » 29 Ное 2012, 20:58

Исторически нещата не стоят съвсем така както твърди karanedeff , а и в различните европейски държави е различно! Първоначално - поне германските благороднически титли възникват на базата на завладяна и управлявана територия или пък поради някакви административни и управленчески умения с които въпросният благородник се е утвърдил всред останалите си съплеменници типичен пример е титлата херцог (означава "този който води армията"). Скандинавските благороднически династии са съвсем бамбашка и до днес. Едва в един по късен етап когато се структурират кралствата, кралят е този който раздава или отнема титли. Нямам никаква представа как е в Испания и до колко евентуално въпросната възрастна дама е от потекло на самоутвърдили се или придобили титлата си за заслуги пред монарха.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот karanedeff » 30 Ное 2012, 13:13

borovinka написа:дамата е била омъжена за испански аристократ, така че въпросът с принадлежността на титлата към монархическа династия се изясни - става въпрос за испанската такава.

neronita написа:Как да проверя?

Едно писъмце до канцеларията на Н.В. Краля на Испания Хуан Карлос I де Бурбон (на испански: Juan Carlos I de Borbón) - така и така - описваш случая и чакаш отговор :arrow:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот julyanvonemona » 30 Ное 2012, 15:28

karanedeff написа:Едно писъмце до канцеларията на Н.В. Краля на Испания Хуан Карлос I де Бурбон (на испански: Juan Carlos I de Borbón) - така и така - описваш случая и чакаш отговор :arrow:

Много добър съвет! Със сигурност ще получите отговор, относно истинността на разказаното тук от Вас. По трудно ще откриете дали вапросната дама графия произхожда от аристократите дейци създали своя статус сами с оръжие или умения или от другите чиито титли са дадени от монарха. Ако не друго, този въпрос е интересен от гледна точка на Вашето АЗ!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот neronita » 30 Ное 2012, 16:20

Благодаря ви много за отговорите и съвета!
neronita
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Ное 2012, 16:22

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот votpuska » 03 Дек 2012, 13:26

Кви са тия глупости?
Юризмът не е лъжица за всяка уста!
votpuska
Потребител
 
Мнения: 362
Регистриран на: 24 Ное 2012, 16:06

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот borovinka » 05 Дек 2012, 17:22

Защо да се глупости, votpuska? Пита си жената. Има желание да стане графиня и се интересува има ли и начин за това.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот vdggbg » 05 Дек 2012, 22:53

Ще допълня г-н karanedeff, и донякъде julyanvonemona - наследяеми са титлите(по-правилно е да се каже "достоинствата"), които наследодателят е придобил по рождение, а не по силата на сключен брак. В този смисъл - ако бяхте потомка на графа (макар и не пряка), а не на съпругата му - може би бихте имали някакъв шанс. В описания от Вас случай - не, за съжаление.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот karanedeff » 06 Дек 2012, 14:59

vdggbg написа: наследяеми са титлите(по-правилно е да се каже "достойнствата"), които наследодателят е придобил по рождение, а не по силата на сключен брак.

Това е така донякъде и в Русия - тъй като съм по-запознат с тяхната система и затова писах предпазливо - в различните монархии има особености :idea:
Потомственное дворянство передавалось по наследству и в результате брака по мужской линии. Каждый дворянин сообщал своё дворянское достоинство жене и детям. Женщина же дворянка, выходя замуж за представителя другого сословия, не могла передать права дворянства мужу и детям, но сама оставалась дворянкой.

Распространение дворянского достоинства на детей, рождённых до пожалования дворянства, зависело от «высочайшего благоусмотрения». Вопрос о детях, рождённых до получения их отцами чина или ордена, дававших право потомственного дворянства, решался по-разному.

подробно
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Унаследяване на титла?

Мнениеот andrianivanov » 06 Яну 2021, 12:10

Как се разви случая?
Във Великобритания! Титлите се не наследяват и наследяват по мъжка линия
Другото, което е минус при Вас е следното
В повечето случаи Титлата е обвързана със собственост! Как си представяте, че ще я наследите при по горните условия?
Разбирате че мъжа на починалата предполагам вече Също има роднини!
andrianivanov
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 15 Фев 2010, 19:43


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron