начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот bludniq_sin » 10 Фев 2015, 19:00

Е да ама РИМ 2 май не важи за Оман.,
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот pati2 » 10 Фев 2015, 19:19

danielazr написа:След време и Вие ще можете, особено с името Pati, много удачно, много ми харесва! :D


Благодаря Ви госпожице :)
При все това, мисля, че Вие от своя страна можете да уплътните времето си с далеч по-съдържателни неща от това да съдите "годеникът си" от Канада, който всъщност е женен, и работи в Оман за претърпени неимуществени вреди в следствие неспазено обещание за брак с Вас. По случая се сещам, че има един шахматен термин, но да кажем, че съм му забравил наименованието :)
pati2
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 31 Яну 2012, 16:27

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот pati2 » 10 Фев 2015, 19:34

bludniq_sin написа:Това ТР не го бях чел .. малко е морално остаряло ми се чини. Ами ако между годежа и сватбата се случат недоказуеми обстоятелства (скандали между годениците) в следствие на които един от двамата осъзнае, че не иска да прекара остатъка от живота си с другия това дава ли право на другия да го/я съди заради неспазеното обещание. Пък и малко скъпичко се плаща от пишман годеника за правото му на свободна воля, а именно да встъпи или не в граждански брак. Освен това в ТР говорят за правото на жена (мъжът няма ли право?) да съди мъж за неспазено такова обещание - постановено е в друго историческо време и при действащи съвсем други обществени отношения. В днешни времена с тая войнстваща емпанципация не е ли малко унизително да се предявяват подобни искове? Работата е там, че ако човек е истински влюбен и страда от подобен отказ той ще си страда, но ако някой просто е бесен, че не му се е получил номера да се омъжи за желания субект тогава вероятно предявява иск. Подобен иск за мен показва, че любовта е отсъствала изначално от отношенията и това е едно сметкаджийство. Влюбените и излъгани отмъщават по друг начин (да се видят наказателни дела по тоя повод). Но пък питащият получи отговор - може да предяви иск и очевидно ако го докаже може и да го спечели.

Тук идва другият и за мен по-интересен въпрос. Как би се уредила подсъдността и кое е приложимото право в конкретната ситуация :)


Мисля, че практиката за претендиране и уважаване на исковете неимуществени вреди претърпени от неспазено обещание за брак не е изоставена видно от посоченото решение на РС и потвърждаването му от ОС. В теорията се застъпваше, че неимуществени вреди могат да се претендират при причиняване на болка и страдание, неспазено обещание за брак и кръвнината.
pati2
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 31 Яну 2012, 16:27

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот bludniq_sin » 10 Фев 2015, 20:08

Да, да .. явно наистина не е изостанала. А ако ищецът е мъж? Жената се е отметнала - хипотетично. Ще приеме ли съдът, че мъжът може претърпи неимуществени вреди от това? Просто се чудя ..
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот commodoro » 10 Фев 2015, 21:32

Това ТР дето го търкаляте тука не само че е дискриминационно и противоконституционно, но въобще няма нормативна сила (нито някога е имало) - прегледайте ТР 1/09 ОСГТК там е изяснен въпросът кои тълкувателни актове на ВС са задължителни. ТР отпреди '94 не са, даже според ЗУС по който са издавани са имали само ориентировъчно значение, т.е. от гл.т. на правото никакво (е, от гл.т. на тогавашната номенклатура - задължителни, но за щастие комунизмът падна отдавна:)).

danielazr написа:Ами още по-хубаво тогава, защото държавата е Оман, където въпросният канадец работи, а в Оман е забранено да се съжителства без брак, значи и в затвора може да влезе. :D

В някои литературни произведения се казва, че любовта е чувството, което най-лесно се превръща в омраза, когато те предадат и в случая и изложат пред целия свят, след като целенасочено са си послужили с измама. Разбира се, че и мъжете трябва да имат същите права, ако са поставени в такава ситуация.


Страхотно, а не мислите ли че и вие можете да влезете в затвора на същото основание, също сте живели без брак с мъж?
commodoro
Потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: 04 Фев 2013, 23:11

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот danielazr » 10 Фев 2015, 21:38

Pati, права сте, аз все още се колебая, затова исках да видя какво мислят компетентните личности по този въпрос, струва ли си или не. А аз още не мога да го преживея и да се справя психически, защото си отворих сърцето за един измамник и перфектен манипулатор. Има и здравословни последствия, получих такива стомашни кризи с висока температура и т.н., лекарите казаха, че е от стрес, искаха да ме вкарат в болница за изследвания, отказах и сега се тъпча с лекарства трети месец. А и как да имам отново доверие на някой мъж... Не е лесно да загърбиш такова нещо и да продължиш напред, изложих се пред всичките си роднини и приятели. А и той го прави постоянно, една си заминава и до две седмици пристига следващата, редно ли е това, не трябва ли такъв човек да бъде спрян? Както и да е ... и това ще мине. :D
danielazr
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Фев 2015, 11:45

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот danielazr » 10 Фев 2015, 21:47

"Страхотно, а не мислите ли че и вие можете да влезете в затвора на същото основание, също сте живели без брак с мъж?"

Ами не, не мисля, че аз ще вляза в затвора защото аз не съм му нахлузила годежен пръстен на пръста и не съм му разправяла, че съм разведена, а всъщност не съм, че даже и дата за сватба определихме. При това положение, сори Майкъл, ама няма как да стане, особено в онзи свят, където само да те погледне някой мъж неприлично и познайте какво ще му се случи, ама явно и Вие нещо сте пострадали по трасето та такава жлъч бълва от Вас... Ако в онзи момент бях извикала полиция свят щеше да му се извие. Ама аз - патка...
danielazr
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Фев 2015, 11:45

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот pati2 » 10 Фев 2015, 22:08

commodoro написа:Това ТР дето го търкаляте тука не само че е дискриминационно и противоконституционно, но въобще няма нормативна сила (нито някога е имало) - прегледайте ТР 1/09 ОСГТК там е изяснен въпросът кои тълкувателни актове на ВС са задължителни. ТР отпреди '94 не са, даже според ЗУС по който са издавани са имали само ориентировъчно значение, т.е. от гл.т. на правото никакво (е, от гл.т. на тогавашната номенклатура - задължителни, но за щастие комунизмът падна отдавна:)).

danielazr написа:Ами още по-хубаво тогава, защото държавата е Оман, където въпросният канадец работи, а в Оман е забранено да се съжителства без брак, значи и в затвора може да влезе. :D

В някои литературни произведения се казва, че любовта е чувството, което най-лесно се превръща в омраза, когато те предадат и в случая и изложат пред целия свят, след като целенасочено са си послужили с измама. Разбира се, че и мъжете трябва да имат същите права, ако са поставени в такава ситуация.


Страхотно, а не мислите ли че и вие можете да влезете в затвора на същото основание, също сте живели без брак с мъж?
bludniq_sin написа:Да, да .. явно наистина не е изостанала. А ако ищецът е мъж? Жената се е отметнала - хипотетично. Ще приеме ли съдът, че мъжът може претърпи неимуществени вреди от това? Просто се чудя ..


Наличието или липсата на тълкователно решение не изключва приложението на правните принципи или норми. Една неимуществена вреда, изразяваща се в причинени морални страдания и болка, накърняване на доброто име и т.н. подлежи на обезвреда при положение, че бъде доказано и установено по безспорен начин , че са налице и останалите елементи от фактическия състав на непозволено увреждане. Предполагам постановяването на конкретното тълкователно решение със съответното съдържание визиращо единствено жената, като възможен пострадал в конкретната хипотеза, е било обусловено от определени обществени нагласи и ред други фактори съществували към момента на постановяването му. И пак казвам, съдът няма основание да не уважи един иск по 45 във вр. с 52 предявен от "мъжa":D , при положение, че успее да убеди съда в това, че е претърпял такива и такива неимуществени вреди в следствие на това, че булката го е оставила пред олтара в присъствието на цялата рода напр. Сега друг е въпроса кой дава "обещанието за брак" и какво точно се има предвид с това , но да кажем, че това в случая е ирелевантно по отношение на ФС на непозволено увреждане (по-горе някой посочи елементите).
pati2
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 31 Яну 2012, 16:27

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот danielazr » 11 Фев 2015, 11:55

Доста неща се изписаха по темата, има полза от тях, но в крайна сметка ще се намери ли някой достатъчно компетентен за конкретния случай правоспособен адвокат, за да ми съдейства и да ме посъветва има ли смисъл да се предприема нещо в тази ситуация, т.е да приключим с положителен резултат, няма смисъл да се захващаме с предварително изгубена кауза.

Ако някой смята, че може да бъде полезен, моля да ми пише на лични.
Благодаря!
danielazr
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Фев 2015, 11:45

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот bludniq_sin » 11 Фев 2015, 12:54

за подобна интервенция ще ви е необходим някой с опит и познания в международното частно право и сериозна сума, защото те не работят про боно ;)

И едно последно питане:
Годежът го развали той след като се напи една вечер, без причина, има свидетели.

Това ми направи впечатление. Къде се е напил и какви са свидетелите - негови приятели или колеги? Мислите ли, че дори да се стигне до дело те ще подкрепят твърденията ви?
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот danielazr » 11 Фев 2015, 13:13

Напи се на служебна сбирка и дори се сби с един австралиец, колегите му реагираха отрицателно, генералният мениджър също беше там и не след дълго "годеникът" беше уволнен. Негов приятел, по-скоро познат, той няма приятели, също канадец и съпругата му ме уведомиха, че е женен и не могат да си мълчат повече, защото това му е номерът в живота и всички жени преди мен също са били свестни.
Последна промяна danielazr на 11 Фев 2015, 13:25, променена общо 1 път
danielazr
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Фев 2015, 11:45

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот danielazr » 11 Фев 2015, 13:20

Ще подкрепят твърденията ми, защото той се държа грубо с мен в тяхно присъствие и на следващият ден съпругата на единия от мениджърите ми се обади да ме пита как съм. Канадецът и съпругата му също ще свидетелстват.
danielazr
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Фев 2015, 11:45

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот gkamenov » 11 Фев 2015, 13:22

И какви са вредите за жената,че не ми стана ясно ? Не е ли по-добре развален годеж отколкото развод след неуспешен брак ?
gkamenov
Потребител
 
Мнения: 110
Регистриран на: 09 Сеп 2006, 13:33

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот bird_of_paradise » 11 Фев 2015, 13:24

Не разбирам този женски хленч напоследък ( жени сте, дръжте се по-мъжки от мъжете, както винаги е било), но само защото тук се раздават съвети на кило`, та попитайте консултантите, колко ще ви струва делото като разноски и време при изложените обстоятелства, какво ще докажете и аааааааако евентуално( съмнително, но да предоложим) се стигне до осъдително решение, как ще си съберете вземането. Дело всеки може да заведе, сложното идва отпосле, а когато дойде това отпосле ще сте в още по-унизителна хипотеза от сегашната.

Не съм против любовта( дори и след като разбрах, че СЗО я квалифицира като психично заболяване)- напротив!, обичайте се, но всяко едно такова дело е детинско занимание във възраст, когато здравият разум трябва да е водещ.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот danielazr » 11 Фев 2015, 13:35

Не мога да навлизам тук в детайли и да описвам вредите, но ги има.
А за другото сте прав, едно такова дело е ходене по мъките и е с неясен край.
Но все пак не е редно един такъв човек да си позволява да постъпва така с хората, казвам хората, вече разбрахме от безбройните мъжки изказвания, че жената не е човек, но "годеникът" постоянно "прекарва" и мъже - финансово, мами в бизнеса и т.н, та на мен пък ми се очертава май да бъда свидетел в едно такова дело....

В крайна сметка едва ли ще предприема нещо, след като повечето тук казват, че вероятно ще е обречено на неуспех и ще отнеме дълго време и адски много пари.
danielazr
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Фев 2015, 11:45

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот bludniq_sin » 11 Фев 2015, 21:19

В оман сервира ли се алкохол в заведения/ресторанти? До колкото знам има много строги ограничения по въпроса. Но както и да е .. както казах - за адвокат и дело ще имате нужда от много $.
И както един познат прокурор казва - понякога в този живот в един ситуации си субект, в други - обект. Така е и в живота.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот danielazr » 12 Фев 2015, 12:28

Сервира се алкохол само в ресторантите на хотелите, където се разви и въпросното пиянско сбиване. Чужденците имат право да си купуват алкохол от специализирани магазини срещу така наречения "паспорт за алкохол", той е с определен лимит за месеца, а лимитът е в зависимост от това колко пари си вкарал в "паспорта", така че чужденците могат да си пият на воля стига да не е по улиците. :D
danielazr
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Фев 2015, 11:45

Re: Обезщетение за неимуществени вреди при развален годеж

Мнениеот dani_ivanova » 18 Фев 2015, 13:58

Julyan написа:Разсъждавам по въпроса дали в последните десетина години тази практика е действаща. За мен е вече абсурдна, именно защото "обичаят" е отдавна различен.
Да, има такава стара практика и да, отнася се за жената.
С различията, които настъпиха в обществото, обаче, както и с промяната в обективното ни право, включително и досежно дискриминацията, за мен /лично/ практиката следва изцяло да се загърби. Не знам за подобно решение, при което да е бил уважен иск, подаден от мъж. И да има, нито съм чувала, нито съм чела, а от другите има.


Абсолютно съм съгласна!
dani_ivanova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 29 Яну 2015, 20:25
Местоположение: София

Предишна

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron