начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Необходими документи за сключване на брак???

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Необходими документи за сключване на брак???

Мнениеот кандидатсъпруга » 07 Юни 2002, 13:19

Здравейте, трябва светкавично да се оженим с приятеля ми./Става дума за зелена карта/ Може ли някой да ми каже /също светкавично/ какви документи искат, откъде се вадят, колко и на кого се плаща, за да не чакам цял месец да ми дойде реда по списък и разни други дребни радости,за които сигурно не се сещам да попитам, но ще ме забавят и разкарват заради тях :))))) Предварително ви благодаря!!!!
кандидатсъпруга
 

RE: Необходими документи за сключване на брак???

Мнениеот tzitatnik » 07 Юни 2002, 13:27

От извора: Семеен Кодекс Глава втора СКЛЮЧВАНЕ НА БРАК Граждански брак Чл. 6. (1) Само гражданският брак, сключен във формата, предписана от този кодекс, поражда последиците, които законите свързват с брака. (2) Религиозен обред може да се извърши само след сключването на граждански брак. Този обред няма правно действие. Съгласие на встъпващите в брак Чл. 7. Бракът се сключва по взаимно съгласие на мъж и жена, дадено лично и едновременно пред длъжностното лице по гражданското състояние. Документи за сключване на брак Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) Желаещите да встъпят в брак заявяват това в общинския съвет. Всеки от тях представя декларация, че не съществуват пречките за сключване на брак, установени в чл. 12 и 13, и медицинско свидетелство, че не страда от болестите, посочени в чл. 13, ал. 1, точки 2 и 3. Място на сключването на брака Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) (1) Бракът се сключва публично и тържествено в общинския съвет. (2) Когато някой от встъпващите в брак поради уважителни причини не може да се яви в общинския съвет, по преценка на длъжностното лице по гражданското състояние бракът може да бъде сключен и на друго място. Ред за сключване на брака Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) Бракът се сключва не по-рано от тридесет дни от заявяването в общинския съвет. С разрешение на длъжностното лице по гражданското състояние брак може да се сключи и по-рано, ако важни причини налагат това. (2) Длъжностното лице по гражданското състояние проверява самоличността и възрастта на страните, представените от тях декларации и медицински свидетелства. Ако няма пречка за встъпване в брак, длъжностното лице по гражданското състояние запитва страните дали са съгласни да встъпят в брак един с друг и след утвърдителен отговор съставя акт за сключване на брак, който се подписва от страните, от двама свидетели и от него. (3) Бракът се счита за сключен с подписването на акта от встъпващите в брак и от длъжностното лице по гражданското състояние. Фамилно име на съпрузите Чл. 11. При съставянето на акта за сключване на брак всеки от встъпващите в брак заявява дали запазва своето фамилно име или взема фамилното име на своя съпруг, или добавя фамилното име на съпруга си към своето. Като фамилно име може да се вземе или добави името на другия съпруг, с което той е известен в обществото. Възраст за встъпване в брак Чл. 12. (1) Брак може да сключи лице, навършило осемнадесет години. (2) По изключение, ако важни причини налагат това, брак може да сключи и лице, навършило шестнадесет години, с разрешение на председателя на районния съд по местожителството на лицето. Ако и двамата встъпващи в брак са непълнолетни и са от различни райони, разрешението се дава от председателя на районния съд по местожителството на единия от встъпващите в брак по техен избор. Председателят изслушва непълнолетния, неговите родители или неговия попечител. Мнението на родителите или на попечителя може да бъде дадено и в писмена форма с нотариално заверен подпис. (3) Непълнолетният с встъпването в брак става дееспособен, но той може да се разпорежда с недвижим имот само с разрешение на районния съд по местоживеенето му. Пречки за сключване на брак Чл. 13. (1) Не може да сключи брак лице: 1. което е свързано с друг брак; 2. което е поставено под пълно запрещение или страда от душевна болест или слабоумие, които са основание за поставянето му под пълно запрещение; 3. което страда от болест, представляваща сериозна опасност за живота или здравето на поколението или на другия съпруг, освен ако болестта е опасна само за другия съпруг и той знае за нея. (2) Не могат да сключват брак помежду си: 1. роднини по права линия; 2. братя и сестри, техните деца и други роднини по съребрена линия до четвърта степен включително; 3. лица, между които осиновяването създава отношения на роднини по права линия и на братя и сестри
tzitatnik
 

RE: Необходими документи за сключване на брак???

Мнениеот veso » 08 Юни 2002, 23:19

Дамата се нуждае от съвет, а не от copy/paste на съответната част от закона. Отговори й можеш ли, или не можеш да я ожениш за една седмица и това е... Драга госпожице, ето ми мейла, пишете, за да Ви съобщя отговори на някои от въпросите, които задавате: vnenkov@hotmail.com. Ще ви дам и телефон, но като разменим писма.
veso
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 03 Апр 2002, 02:58

RE: RE: Необходими документи за сключване на брак???

Мнениеот alfa » 09 Юни 2002, 12:27

Благодаря и на двамата, въпросът вече е уреден, - понеделник 11 часа :))))) или съм много симпатична или и аз не знам, и с малко късмет всичко е наред Освен това съм юрист и наистина не ми трябваше copy/paste на СК :)))) Та за който реши да се жени: Информация и записване на адрес ул. "Пиротска" 16 /втория сутерен от халите в посока пазара, вратата веднага в дясно ет.2,/ там си запазваш избраните дата и ритуална зала /за цяла София/, плащаш 10 лв за работни дни и между 40 и 70 за почивните в зависимост от избраната зала, и получаваш всякаква необходима информация на място. 2.За медицинските- струва около 15 лв. на частно и става за половин час, като не се брои Васерман-а, които става за 3 дни, т.е. с него трябва да започнете :)))))))) Халките излизат общо около 6 грама злато и между 110 - 180 лв в зависимост от модела. 3.Медицинските, декларациите и квитанцията за платена такса, се носят предварително в избраната ритуално зала, където ви казват в съответния ден да дойдете 10 минути преди записания час, за снимките искат по около 2лв за бройка плюс негативите, като си имат определени пози които снимат, т.е. около 60 лв. за снимки минимум. удостоветрението за брак се получава веднага след подписването. Ами това е.
alfa
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 25 Фев 2002, 12:45

RE: RE: RE: Необходими документи за сключване на брак???

Мнениеот remo » 10 Юни 2002, 23:43

Честито alfa!!! Остава да почерпиш в "Дивака", ако вече не си заминала! Знам ли!? При тези темпове с които уреждаш сключване на брак, да се надяваме, че зелената карта ще ти върже до месец! ;-)))) Обаче, ако не стане със зелената карта, опитай с посредничество между кандидати за брак! ;-)))) А, сега сериозно! Не знам къде съм гледал и не съм видял навреме темата, но също щях да те посъветвам да започнеш с Васерман-а, защото всички останали документи се изготвят в рамките на един ден при добро желание / за разлика от документите при развод!!!/. Още един път - ЧЕСТИТО - и благодаря за подробната информация! Да не дава Господ, да минавам втори път през вратите на Рая за да вляза в Чистилището, откъдето се излиза или Герой, или Луд, или Мъртъв! ;-))))
remo
 

RE: RE: RE: RE: Необходими документи за сключване на брак?

Мнениеот znajko » 11 Юни 2002, 01:52

Какви зелени карти бе, alfa! На кого оставяш читателите на бюлетина? Таман се облажихме с Lex бюлетин и хоп- зелена карта. Ашколсун!:( А за женитбата- честито! В ритуала имаше някакъв номер с настъпването... Съветвам те на това да обърнеш внимание :)))
znajko
 

RE: RE: RE: RE: RE: Необходими документи за сключване на б

Мнениеот advocat 76 » 15 Юни 2002, 11:13

Ех, и на мен ще ми бъде жал за alfa, но какво да се прави ... Важното е да са щастливи младите :-))) Таман ще съчетаят меден месец, сватбено и имиграционно пътешествие заедно.
advocat 76
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron