начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

РОДИТЕЛСКИ ПРАВА НА БАЩАТА

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


РОДИТЕЛСКИ ПРАВА НА БАЩАТА

Мнениеот ultraboby » 14 Яну 2007, 15:02

Здравейте,

Искам да попитам някой има ли представа докога в българския съд ще продължава порочната практика родителските права да бъдат давани на майката. Може би знаете че във всяка правова държава за определянето на родителските права се взима на първо място вината за разтрогването на брака.
ultraboby
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Окт 2006, 23:50

Мнениеот Julyan » 14 Яну 2007, 16:32

За предоставяне род. права не е от значение толкова вината за разтрогването на брака, а условията, които всеки родител предлага на детето, за да могат да бъдат защитени по- пълно неговите субективни права и интереси, включително духовна близост, материални условия за живот, доколкото е възможно по- нормална и здрава семейна среда, ако щете дори морален облик на всеки от родителите и т.н.
Не виждам обективни пречки и български съд да предостави тези права на бащата, но не и поради факта , че съпругата има вина за дълбокото и непоправимо разстройство на брака, а поради наличието на преценка, че тя няма да може да се справи по- добре с отглеждането и възпитанието на детето/децата, родено /и/ от брака. Макар и да са малко, такива случаи са налице и у нас.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Мнениеот ultraboby » 15 Яну 2007, 03:05

Сам казваш че случаите са малко, а и какавто и да е случая ако се допитаме до адвокат отговорът е винаги от вида: "Съдът дава детето/децата/ на майката". Докога!!???
ultraboby
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Окт 2006, 23:50

Мнениеот maria01 » 15 Яну 2007, 14:37

докато се промени вътрешното съдийско убеждение, а то се базира на съдебнота практика, пък дори и народопсихология, която трайно е насадила мнението, че децата трябва да се отглеждат от майката.
maria01
Потребител
 
Мнения: 208
Регистриран на: 16 Яну 2004, 11:52
Местоположение: София

Мнениеот klodi88 » 06 Фев 2007, 20:37

За предоставяне род. права не е от значение толкова вината за разтрогването на брака, а условията, които всеки родител предлага на детето, за да могат да бъдат защитени по- пълно неговите субективни права и интереси, включително духовна близост, материални условия за живот, доколкото е възможно по- нормална и здрава семейна среда, ако щете дори морален облик на всеки от родителите и т.н.
Не виждам обективни пречки и български съд да предостави тези права на бащата, но не и поради факта , че съпругата има вина за дълбокото и непоправимо разстройство на брака, а поради наличието на преценка, че тя няма да може да се справи по- добре с отглеждането и възпитанието на детето/децата, родено /и/ от брака. Макар и да са малко, такива случаи са налице и у нас.

Здравейте! С основание мога да твърдя, че това тук в България вобще не е действителност... Аз съм от майките, чийто деца бяха отнети по-най бруталният съдебен начин в полза на бащата, който не само най-голямата вина за разтройството на брака ни като ме малтретираше психически и физически, имаше си любовница, която водеше в семейното ни жилище, като ми се изтъкна факта, че съпругът ми имал по-подходящ дом за нормален живот ...
От тогава минаха няколко години, но в интерес на истината загубих вяра в съдебната система като цяло и едва ли ще се реша да използвам нея за решаване на спорове от този тип...Защо!? Ако очакваме на нея.. едва ли ще се оправят нещата щом като при всички доказателства не само не успях да съм до децата си в най- хубавите им години, а и когато ги поискам от него в дните които ми се полагат ми се отказва достъп до тях... :cry:
Не бих искала да съдя по съпругът ми за всички бащи... знам, че има такива които са съвестни и почтенни...Така, че въпросът е по-какъв начин съдът преценява, къде и при кого да са децата... и дали в действителност Темида е сляпа и използва везната за да отсъди вината или просто и тя е опорочена и корумпирана!?!
С приятелски поздрав!
Klodi
klodi88
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Фев 2007, 16:36

Мнениеот bulgarin » 07 Фев 2007, 05:13

Здравеите,
изцяло подкрепям автора на темата.В момента водя (аз сьм бащата) такова дело и бих казал ,че е доста тежко.Не поради липса на доказателства( в изобилие) ,а поради точно тази практика децата да се присьждат на маиките.
Ние трябва да бьдем по упорити и взискателни в сьдебния процес и мисля ,че ще успеем .
Намерете си адвокат на когото можете да разчитате.
Ако мога да ви бьда полезен с нещо ми пишете.
bulgarin
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 21 Май 2006, 11:30

Мнениеот klodi88 » 08 Фев 2007, 15:59

А аз съм за правдата, независимо от кой пол е родителят!!Подкрепям всички, които са онеправдани! Стискам палци да успеят, а за себе си се надявам един ден да успея да излязна от тази ситуация, в която попаднах. Надявам се да успея :!:
klodi88
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Фев 2007, 16:36

За съжаление истината е такава

Мнениеот fai4e » 08 Фев 2007, 17:07

За съжаление истината е тази - децата се дават на майките (задължително ако са от женски пол) Просто съда не се задълбочава и разсъждава , а кара по инерция ( такава била практиката!)
И никой не се замисля за криворазбраната еманципация - че днес жените вече са по агресивни , пият ,боцкат се , пцуват ,бият и пушат повече от мъжете, в съда са повече и т.н...
Един мъж почти няма шанс в такова дело!
Може би ако успее да докаже ,че тя е наркоманка или регистрирана алкохоличка - само тогава има шанс :)
fai4e
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 08 Фев 2007, 15:52

Мнениеот nikood » 08 Фев 2007, 20:04

Не е точно така...имам доста примери вече (всъщност адвокатите ми имат ;) ) за присъждането на децата на бащата. И момичета също, но...съдии много и различни.
А съм убеден, че ако предварително сме се предали, наистина нямаме шансове (ние - бащите и те - децата). Колкото повече и по-добре водени и аргументирани дела има, толкова по-често ще се срещат съдии, които ще мислят трезво и в полза на децата!

В една друга тема доста обсъждахме въпроса, аз лично ще постна резултата от моите дела след като има решение на съда. С град, съд, съдебен състав и имената на адвокатите ми. До тогава - ще се борим! В името на децата ни!
nikood
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 05 Фев 2007, 12:59

Мнениеот a4444x » 28 Фев 2007, 06:08

nikood написа:Не е точно така...имам доста примери вече (всъщност адвокатите ми имат ;) ) за присъждането на децата на бащата. И момичета също, но...съдии много и различни.
А съм убеден, че ако предварително сме се предали, наистина нямаме шансове (ние - бащите и те - децата). Колкото повече и по-добре водени и аргументирани дела има, толкова по-често ще се срещат съдии, които ще мислят трезво и в полза на децата!

В една друга тема доста обсъждахме въпроса, аз лично ще постна резултата от моите дела след като има решение на съда. С град, съд, съдебен състав и имената на адвокатите ми. До тогава - ще се борим! В името на децата ни!
Последна промяна a4444x на 14 Ное 2007, 02:11, променена общо 1 път
a4444x
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 08 Мар 2006, 21:09

Мнениеот ultraboby » 05 Ное 2007, 21:10

Здравейте,

Отдавна не бях писал по темата..Искам да споделя как се води едно дело за родителски права във Варненски Районен Съд , XXXIII състав, съдия Мирослава Данева. Съдийката препираше и бързаше, не изслушваше нито адвокати нито свидетели, постоянно обясняваше че няма време...........много съдебни дела.....В едно от заседанията след като разбра че не искам да подписвам "споразумение", се обърна към мен и започна да ми обяснява , че детето трябвало да бъде при майка си.....такива били природните закони.........дали съм бил знаел колко самотни майки имало.........по този начин аз съм щял да бъда по-обичания родител........ Мисля , че това е достатъчно за да потвърдим тезата ,че Българското правосъдие е пълна ПАРОДИЯ..................
ultraboby
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Окт 2006, 23:50

Мнениеот Hlebarka_s_boks » 06 Ное 2007, 11:43

Е, все пак има нещо вярно, че в 95 на сто от случаите, майките са по-добрите родители и повече ще се грижат за децата. Друг е въпроса, че съдиите по брачни дела претупват нещата и го карат като автомати :evil:
Hlebarka_s_boks
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 18 Окт 2007, 13:28

Мнениеот lazarina_boneva » 06 Ное 2007, 12:05

Защо разглеждате нещата толкова едностранчиво??? Това, че съдът е присъдил правата на един от родителите не означава, че е лишил другия от тях. Ако един баща иска той винаги може да бъде част от живота на детето си, познавам такова семейство, дъщерята прекарва делничните дни при майка си, а събота и неделя с баща си. Като това положение просто резултат не от съдебно решение, а от чисто човешка договорка между родителите.
Донякъде не обвинявам съдиите, че са склони да дават детето само на майката, защото не се срещат много често бащи наистина готови да се грижат особено за малко дете, по-скоро са склони да го използват, за да шантажират майката при поделянето на сио-то.
lazarina_boneva
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 03 Ное 2007, 21:40

Мнениеот portokal » 06 Ное 2007, 12:50

lazarina_boneva написа:Това, че съдът е присъдил правата на един от родителите не означава, че е лишил другия от тях. Ако един баща иска той винаги може да бъде част от живота на детето си, познавам такова семейство, дъщерята прекарва делничните дни при майка си, а събота и неделя с баща си. Като това положение просто резултат не от съдебно решение, а от чисто човешка договорка между родителите.

За такава човешка договорка трябва и двете човечета да са разбрани, a не да си правят напук от проклетия. Има случаи, в които бащата, и да иска, не може да реализира правото си на лични отношения с детето дори в рамките на определеното от съдa - майката не дава детето под различни предлози, ако е малко, или вече неусетно го е настроила да не иска да вижда баща си - ако е по-голямо.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот katerinakuch » 06 Ное 2007, 15:04

Аз считам, че предоставянето на родителските права върху децата при едно бракоразводно дело до голяма степен зависи от начина, по който двамата съпрузи дипломатично и толерантно уреждат отношенията си. Именно в едно споразумение по чл.99 ал.3 или по чл.101 от СК може да се посочи на кого от двамата съпрузи ще бъдат предоставени родителските права върху децата. Аз лично съм имала дело, при което родителските права върху родените от брака три деца се предоставиха на бащата.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Мнениеот leonid » 07 Ное 2007, 22:19

А как бихте постъпили, ако жена ви вземе детето и се изнесе на 300 км. без да ви каже къде е, и вдига мобилния когато си иска? Не дава да се видя с детето за да не съм го разстройвал! Какво може да се направи в този случай?
leonid
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Ное 2007, 22:12

Мнениеот bay4o » 08 Ное 2007, 10:40

Ако не ме лъже паметта, в НК все още съществува състав за престъпление от частен характер относно недопускането на режима за свиждане с децата. Просто някой трябва да сезира съда, ама за това трябва адвокат. Не съм съгласен, че винаги се дават родителските права на майката, имам случаи, в които се предоставят и на бащата.Ако пък, чисто хипотетично, смятате, че РС е претупал работата, нали има и втора инстанция?
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12

Мнениеот Gabi1 » 08 Ное 2007, 15:41

Да - чл.182, ал.2 от НК - но ако вече има определен "режим на свиждане"..... :lol:
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот harmayani » 19 Ное 2007, 19:00

Не гледайте едностранчиво на нещата. На нас с таткото ни предстои развод. Детето, на 4 мес., е при мен и към момента таткото изявява желание да го вижда през 2-3 седмици най-често. Разделени сме от 2,5мес. Много ми е интересно като заведем делото, какъв режим на лични отношения ще претендира. И как ще се опита да му предостави съдът родителските права. Знам си стоката, все пак и го очаквам от него. Да не говорим, че при неоповестен доход, към момента взима два пъти колкото аз, а досега ми е платил сметка за детето в размер на 30лв. Само да спомена, че месечно разходите по детето са около 350лв. А, и да не забравя - обажда се веднъж седмично да пита как е. Не съм му ограничавала достъп до детето и нямам намерение да го правя. Достатъчно ми е, че детето няма да има здрава семейсна среда, та да го лишавам и от баща. Въпросът тук е дали бащата иска да види детето си. Но опре ли се до съд, мога са очаквам помия до шия.
Така, че, според мен нещата са относителни и не би следвало вие, бащите, да смятате че винаги сте онеправдани.
harmayani
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Ное 2007, 18:47
Местоположение: София

Мнениеот zurik » 19 Ное 2007, 22:34

Факт е, че това, което може да даде майката на едно дете, никой не може да му го даде. Стига да няма някакви отклонения, разбира се... Интересно ми е как един баща би се грижил за няколкомесечно бебе или за дете на възраст до 5 години напр. Най- вероятно би наел гледачка или би го прехвърлил на майка си... Може и да има примери, които ме опровергават... Може би, може би...
zurik
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 15 Мар 2005, 18:38

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron